<p>Németországtól a vártnál jóval kevesebb menedékkérőt fogadnak vissza az uniós társállamok, hétfőn megjelent kormányzati adatok szerint az idei első negyedévben a visszaküldési eljárások közül nagyjából minden tizenharmadik járt sikerrel.</p>
A vártnál kevesebb menedékkérőt fogadnak vissza a németektől
A Bild című lapban ismertetett kimutatás szerint az idén a január-márciusi időszakban a német hatóságok 72 321 menedékkérő ügyében kezdeményezték átadásukat más tagállamnak, kérésüket 5321 esetben teljesítették, ami 7,3 százalékos arányt jelent.
Németországtól 39 251 menedékkérő visszafogadását kérték uniós társállamok, a német hatóságok 14 566 esetben teljesítették a kérést, ami 37,1 százalékos arány.
A visszaküldési, illetve visszafogadási eljárásokat a menekültügyet európai szinten szabályozó dublini rendelet alapján folytatták le, amely főszabályként előírja, hogy abban az államban kell lefolytatni a menekültügyi eljárást, amelyben regisztrálták a kérelmező belépését az EU, illetve a menekültügyi együttműködésben résztvevő európai országok alkotta területre.
A sikeres visszaküldési eljárások alig 7 százalékos arányával kapcsolatban a hétfői berlini kormányszóvivői tájékoztatón Johannes Dimroth, a belügyminisztérium szóvivője kiemelte, hogy Németország továbbra is teljes mértékben érvényesnek tartja és következetesen alkalmazza a dublini szabályokat, és ezt elvárja partnereitől is.
Vannak azonban tagállamok, amelyek "igyekeznek teljesen kivonni magukat e szolidaritás és felelősség alól".
Kiemelte, hogy Németország nem járhat el a "ha te úgy, akkor én is úgy" elv alapján, de a kétoldalú kapcsolatokban "mindig seregnyi dolog játszik szerepet, és természetesen meg lehet próbálni egyik vagy másik ügyet összekötni a dublini eljárásokkal szerzett tapasztalatokkal" -
Ez "nagyon is lehetséges amellett a mindig visszatérő utalás mellett, miszerint abból indulunk ki, hogy nem csak Németország teljesíti jogi kötelezettségeit" - mondta a szövetségi belügyminisztérium szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.