Bagdad/Ankara/Washington/Moszkva. Egy héttel a helyszíni vizsgálat megkezdése után válság van kibontakozóban az ENSZ fegyverzetellenőrei és Szaddám Huszein kormánya között – jelentette tegnap a német hírügynökség. Ankara tegnap gesztust tett az USA felé, majd gyorsan visszatáncolt.
A válság első tünetei
A török külügyminisztérium tegnap úgy foglalt állást, hogy Törökország nem adott engedélyt légitámaszpontjainak igénybevételére egy Irak elleni támadáshoz. A minisztérium ezzel visszatáncolt a tárcát vezető Yasar Yakis keddi kijelentésétől. A miniszter – a brit kollégájával folytatott eszmecsere után – kijelentette: hazája kész együttműködni az Egyesült Államokkal, s az együttműködés a török légtér megnyitását és a támaszpontok rendelkezésre bocsátását jelenti. A tárca közleménye azonban rámutat: Yakis keddi nyilatkozata nem értelmezhető Törökország beleegyezéseként.
Oroszország elutasította az USA-nak azt az ajánlatát, hogy vitassák meg együttműködésük lehetőségeit egy Irak elleni hadművelet esetére. Az ITAR-TASZSZ jól értesült washingtoni forrásokra hivatkozó jelentése szerint az amerikai fél számos más ország mellett Oroszországhoz is azzal a kéréssel fordult, hogy „már most gondolkozzon ilyen együttműködésről, de Moszkva erre nem volt hajlandó”. Az említett forrás tudomása szerint az orosz fél kijelentette: szükségesnek tartja, hogy jelenleg teljes mértékben az ENSZ 1441-es számú BT-határozatának végrehajtására és a nemzetközi ellenőrök hatékony munkájának biztosítására összpontosítson. Az USA eddig csak Németországtól és Franciaországtól kapott habozó választ. Moszkva az elmúlt hónapokban többször is kifejtette, hogy ellenzi az Irak elleni támadásra vonatkozó amerikai–brit terveket. Mindazonáltal hivatalosan nem zárta ki, hogy a fegyverzetellenőrök missziójának kudarca esetén részt vegyen egy ilyen hadműveletben, ha azt a BT is jóváhagyja.
Washington azt javasolja a BT-nek, hogy egyelőre csak két héttel hoszszabbítsa meg a világszervezet – tegnap éjfélkor lejárt – iraki humanitárius programját, s addig tisztázzák azoknak az áruknak a listáját, amelyeket a bagdadi kormány csak a világszervezet külön engedélyével importálhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.