A V4-ek aktívak maradnak a keleti partnerségben

Pozsony |

<p>A négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia -, valamint Németország továbbra is aktívan be kíván kapcsolódni az Európai Unió keleti partnerségi programjába, s érdekük, hogy politikailag befolyásolják ezt a folyamatot  - erősítették meg közös nyilatkozatukban az érintett országok külügyminiszterei, akik csütörtökön Pozsonyban találkoztak.</p>

A miniszterek ismételten megerősítették azt a kötelezettségvállalásukat, hogy aktívan bekapcsolódnak a Keleti Partnerség programjába, és azt az érdekeltségüket, hogy politikailag alakítsák a folyamatot. Kötelezték magukat arra, hogy folytatják a Keleti Partnerség varsói csúcstalálkozójának előkészítését, amelyre a lengyel EU-elnökség idején kerül sor - olvasható a dokumentumban.
"Üzenetünk erős: továbbra is támogatjuk a Keleti Partnerséget, láthatóbbá és differenciáltabbá akarjuk tenni, mégpedig úgy, hogy aki gyorsabban tudja megvalósítani a reformokat, annak ebből előnye is legyen" - jelentette ki Mikulás Dzurinda, szlovák külügyminiszter a tanácskozás utáni sajtóértekezleten.
A miniszterek leszögezték: készek átadni az átalakulásban szerzett tapasztalataikat a keleti szomszédoknak. Aláhúzták: az EU és a keleti partnerországok közti kapcsolatok fejlesztésének alapfeltétele az emberi jogok tiszteletben tartása, a jogállam kiépítése, a demokrácia megerősítése.
Martonyi János, a magyar külügyek irányítója hangsúlyozta: az EU keleti, illetve déli partnerségi programját együtt kell kezelni, mert az csak együtt lehet sikeres. Magyarország továbbra is támogatja a kezdeményezéseket, az EU és a programban részt vevő államok szorosabb együttműködését.
A visegrádi csoport jelezte: az Európai Unió fokozza nyomását Fehéroroszországra.
"Fehéroroszországnak azt üzenjük: olyan országnak, amelyben totalitarizmus uralkodik, nincs jövője. Olyan országgal, amelyben politikai foglyok vannak, nincs párbeszéd. Felszólítjuk Aljakszandr Lukasenko államfőt, hogy azonnal bocsássa szabadon a politikai foglyokat és demokratizálja rendszerét" - húzta alá a házigazda.
Guido Westerwelle német külügyminiszter úgy fogalmazott: demokrácia nélkül nincs jövő, nincs életszínvonal-emelés, nincs párbeszéd.
A V4-ek külügyminiszterei és a német diplomácia vezetője megbeszélést folytatott a keleti partnerségi programban részt vevő országok (Ukrajna, Moldova, Fehéroroszország, Örményország, Grúzia, Azerbajdzsán) külügyminisztereivel, s ezen a megbeszélésen Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Stefan Füle, az unió bővítési és szomszédságpolitikai biztosa is részt vett.
A négy visegrádi külügyminiszter megegyezett, hogy a Keleti Partnerséggel foglalkozó következő találkozójukra 2012 tavaszán kerül sor.  
Néhány visegrádi miniszter - köztük Martonyi János - a sajtóértekezlet után ellátogatott a GLOBSEC közép-európai biztonságpolitikai konferenciára is.

(Frissítve: 17:23)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?