A textilháború után itt a cipőháború is Kínával

Brüsszel. A kínai cipőgyártók óriási szeletet hasítottak ki maguknak az európai piacból, miután január elsején megszűntek az importkvóták. A szakma európai képviselői a múlt héten – az EU-csúcs idején – Brüsszelben tüntettek a megélhetésüket veszélyeztető kínai invázió ellen.

Brüsszel. A kínai cipőgyártók óriási szeletet hasítottak ki maguknak az európai piacból, miután január elsején megszűntek az importkvóták. A szakma európai képviselői a múlt héten – az EU-csúcs idején – Brüsszelben tüntettek a megélhetésüket veszélyeztető kínai invázió ellen.

Peter Mandelson, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekben illetékes biztosa azt javasolta a bizottságnak, hogy indítsanak vizsgálatot az esetleges kínai cipődömping ügyében. Ha a bizottság a javaslatot elfogadja, úgy – szakértők szerint – a vizsgálat még e hónap vége felé beindulhat. A cipőipar képviselői arra hivatkozva sürgették Mandelsont javaslatának megtételére, hogy az EU-ba irányuló kínai cipőkivitel az év eleje óta – vagyis a behozatali kvóták megszüntetése óta – 700 százalékkal emelkedett.

Ha bebizonyosodna, hogy Kína a termelési költségek alatt értékesít az unióba, úgy a bizottság terhekkel sújthatná a kínai kivitelt, esetleg panasszal élhetne a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO). Az EU már a múlt héten közölte, hogy hat kínai cipőféleség esetében az év első négy hónapjában az uniós behozatal 681 százalékkal bővült, egyes termékféleségek esetében a növekedés elérte az 1000 százalékot is. Az árak ugyanakkor 28 százalékkal estek.

Mint ismeretes, a nemrégiben kirobbant, kínai textíliákkal kapcsolatos vita alig két hete zárult le azzal, hogy Kína vállalta: 2007-ig 8,5-12 százalékos évi növekedési korlátot szab meg egyes textiltermékek uniós kivitelére. Ezt a sikerként beharangozott EU–kínai megállapodást nagyon sokan bírálják, keveslik a kínai kötelezettségvállalást, ezért csak félmegoldásról beszélnek.

A június 10-én létrejött textilmegállapodásból a minap hoztak nyilvánosságra újabb részleteket. Meghatározott éves ráták szerint korlátozzák az unióba áramló kínai textilexport növekedését 2007 végéig: tíz textil- és ruhacsoportban (az egyes kategóriáktól függően) 8–12,5 százalék közötti éves növekedés lehetőségét hagyták jóvá a felek. A tíz érintett termékcsoporton kívüli textilárukat is említi a megállapodás, igaz konkrét számok nélkül.

A WTO-szabályok szerint a tagországok Kínából származó importjuk növekedését évi 7,5 százalékban maximálhatják, ha az importnövekedés romboló hatásúnak bizonyul az adott ország megfelelő ágazatára. A most megállapított exportnövekedési ráták ennél jóval magasabbak, természetes tehát, hogy a kínai textilkereskedelmi kamara üdvözölte azt.

Brüsszeli illetékesek szerint a megállapodással elhárult a kvótarendszer ismételt bevezetésének, és ezzel a kétoldalú kapcsolatok esetleges lehűlésének veszélye. Mandelson kereskedelmi biztos azt mondta, mindkét oldalon biztonságot és kiszámíthatóságot teremt, az uniós országok textiliparát lélegzethez juttatja, és lehetővé teszi alkalmazkodásukat az új versenykörnyezethez, ugyanakkor Kína számára is igazságos rendezést jelent. Bo Hszi-laj kínai kereskedelmi miniszter dicsérte az uniós biztos „mély megértését a keleti kultúra iránt”. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?