A Pentagon fontolgatja, hogy repülőket és hajókat küld a vitatott dél-kínai-tengeri területekre

Washington |

<p>Az amerikai védelmi minisztérium fontolgatja, hogy katonai repülőgépeket és hadihajókat küld az egyre jelentősebb szigetviták színhelyének számító Dél-kínai-tengerre, hogy &quot;biztosítsa a hajózás szabadságát&quot; a Kína által épített mesterséges zátonyok környékén - közölte egy védelmi tisztségviselő.&nbsp;</p>

Peking aggodalmának adott hangot Washington esetleges terve miatt. A név nélkül nyilatkozó amerikai illetékes helyi idő szerint kedden azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy Ashton Carter védelmi miniszter erre vonatkozó tervek kidolgozását kérte beosztottjaitól. Ezek között van olyan opció is, amely szerint a Kína által a Spratly-szigetek térségében épített mesterséges földdarabok közvetlen közelébe, 12 tengeri mérföldes körzetükön belülre küldenének amerikai harci gépeket és hadihajókat.    A nemzetközi tengerjog szerint egy ország felségvizei partvonalától 12 tengeri mérföldre terjednek ki. Kína "megtámadhatatlanul saját szuverenitása alá tartozó" területeknek tartja az érintett földdarabokat.    "Mérlegeljük, hogyan demonstráljuk a hajózás szabadságát a térségben, amely kritikus fontosságú a világkereskedelem számára" - közölte az illetékes. Ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a fegyveres erők bármely ilyen jellegű küldetését jóvá kell hagynia a Fehér Háznak is.    Kínát az utóbbi időben heves bírálatok érték, mert műholdfelvételek tanúsága szerint kiterjedt szigetépítést folytat a Dél-kínai-tengeren, olyan területeken, amelyeket több térségbeli ország is magának követel. A Kína által épített mesterséges földdarabok, feltöltött zátonyok a Pentagon szerint katonai célú leszállópályák, megfigyelőrendszerek, kikötők és logisztikai támogató bázisok helyszínei lehetnek.    Peking szerint azonban a terület Kínához tartozik, ezért jogában áll ott építkezni. Egyúttal arra hívta fel a figyelmet, hogy a területi vitákban érintett többi ország már túl van jó néhány hasonló építkezésen.    A kínai külügyminisztérium szerdán komoly aggodalmának adott hangot az amerikai nyilatkozat miatt. Hua Csun-jing külügyi szóvivő hangsúlyozta, hazája mindig kiállt a hajózás szabadsága mellett. "A hajózás szabadsága mindazonáltal egyetlen ország katonai repülőgépeinek és hadihajóinak sem biztosítja egy másik ország felségvizeinek és légterének szabad használatát" - szögezte le. A szóvivő arra kérte az amerikai felet, hogy a régió békéje és stabilitása érdekében ne kövessen el semmilyen provokatív lépést a térségben.     Kedden Washingtonban Albert del Rosario Fülöp-szigeteki külügyminiszter azonnali lépéseket sürgetett a kínai építkezések megfékezése végett, mert ellenkező esetben szerinte az egész Dél-kínai-tenger Peking befolyása alá kerülhet.    A dél-kínai-tengeri Spratly-szigeteket a Kínai Népköztársaság, illetve Tajvan mellett Vietnam is teljes egészében magáénak követeli, míg a Fülöp-szigetek, Malajzia és Brunei egyes részeit tartja területéhez tartozónak. Itt halad végig a világkereskedelem jelentős része, míg a tengerfenék becslések szerint jelentős kőolaj- és földgázkincseket rejt. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?