A Nyugat nem lesz képes megbirkózni a terrorizmus új formájával

<p>&quot;Szlovákia a kevésbé rizikós országok közé tartozik, bár azáltal, hogy jelenleg miénk az EU-s elnökség, s így sok vezető európai politikus megfordul nálunk, ez a kockázat valamivel megnövekszik&quot; - véli Marián Majer biztonságpolitikai szakértő.</p>

Mit jelent a nizzai terrortámadás az elmúlt hónapok európai terrorcselekményeinek kontextusában?

Azt jelenti, hogy a Nyugat nem lesz képes megbirkózni a terrorizmusnak ennek az új formájával. Ez egyrészt olyan helyeken csap le, amelyek erre nincsenek felkészülve – láthatjuk, hogy a támadás nem a Franciaországban lezajlott foci-Eb alatt történt, ahol a biztonsági erők nagy számban voltak készenlétben. Másrészt, az, hogy itt egyénekről vagy nagyon kicsi, elszigetelt csoportokról van szó, szinte lehetetlenné teszi, hogy tervezett akcióikat a titkosszolgálatok előre kiszűrjék. Valami hasonló történt az isztambuli repülőtéren is, ahol szintén egy kis csoport támadott, akikről mostanáig nem tudni pontosan, hogy kapcsolatban álltak-e az Iszlám Állammal, vagy sem. Nagyon valószínű, hogy mindkét esetben olyan egyénekről van szó, akik radikalizálódtak, és mindent megtesznek azért, hogy segítsék ezeket az eszméket, ám nem részei az egész gépezetnek, tehát gyakorlatilag kinyomozhatatlanok, s cselekvésük nagyon nehezen előrelátható. Ők megjelenhetnek strandokon, koncerteken, fesztiválokon, s ezt szinte lehetetlen megakadályozni.

Tehát nem a francia biztonsági erők kudarcának értékeli a támadást?

Nem beszélnék egyértelműen kudarcról, bár a hírek szerint a támadó büntetett előéletű, tehát nem volt ismeretlen a rendőrség előtt. Azt viszont lehetetlen elvárni, hogy mindenkit, aki konfliktusba került a törvénnyel, a rendőrség állandó megfigyelés alatt tartson, hiszen ez több tízezer embert jelent.

Mit lehet tehát tenni? Vagy végleg el kell fogadnunk, hogy ezen túl félnünk kell strandra vagy koncertre menni?

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy mostantól minden héten lesz egy terrortámadás, ugyanakkor vannak országok, ahol ennek a kockázata nagyobb, érthetően Franciaországban, Belgiumban, talán Németországban, esetleg Olaszorszában. Szlovákia a kevésbé rizikós országok közé tartozik, bár azáltal, hogy jelenleg miénk az EU-s elnökség, s így sok vezető európai politikus megfordul nálunk, ez a kockázat valamivel megnövekszik. Amit megtehetünk, hogy fokozott figyelmet szentelünk e rendezvények biztonságának, ami viszont rendkívül költséges. Így sem tudjuk azonban megakadályozni a radikalizálódott egyéneknek vagy kis csoportoknak, hogy váratlanul lecsapjanak olyan helyeken, ahol sok ember fordul meg, s ez gyakorlatilag lehet bárhol Európában. (czk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?