<p>A nemzetközi nyomásgyakorlással dacolva Észak-Korea vasárnap fellőtte nagy hatótávolságú rakétáját, amellyel állítása szerint műholdat akar a világűrbe juttatni; Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok máris élesen elítélte a történteket.</p>
A nemzetközi közösség elítélte a koreai rakéta fellövését
A rakéta fellövéséről először a dél-koreai és japán média számolt be kormányzati forrásokra hivatkozva, később az Egyesült Államok és Oroszország is megerősítette.
Phenjan arra hivatkozva harangozta be korábban a rakéta fellövését, hogy távközlési műholdat akar a világűrbe juttatni. Az Egyesült Államok és a vele szövetséges viszonyban lévő Dél-Korea és Japán viszont azt gyanítja, hogy Észak-Korea magát a nagy hatótávolságú rakétát akarta kipróbálni, amely korábbi jelentések szerint képes lehet az Egyesült Államok területének - Alaszkának - az elérésére.
A lövedék tokiói kormányforrások szerint áthaladt Japán felett és a Csendes-óceán felé tart. A tokiói miniszterelnöki hivatal szerint a rakétáról levált első gyorsító fokozat feltehetően a szigetország északi részétől mintegy 280 kilométerre nyugatra a Japán-tengerbe hullott, a második pedig Japán partjaitól 1270 kilométerre keletre a Csendes-óceánba zuhant.
A rakétáról levált alkatrészek a szigetországban nem okoztak sem anyagi kárt, sem személyi sérülést. A japán légvédelem tokiói közlés szerint nem tett kísérletet a rakéta lelövésére, jóllehet a Japán-tengeren rakétavédelmi rendszerrel felszerelt japán, valamint amerikai és dél-koreai hadihajók várták az indítást.
A rakéta fellövését a három ország máris élesen elítélte.
Az amerikai külügyminisztérium provokatív lépésnek minősítette a rakétaindítást és azt ígérte, megteszi a "megfelelő lépéseket" annak érdekében, hogy megmutassák: Phenjan nem fenyegetheti büntetlenül más országok biztonságát.
Japán rendkívül sajnálatosnak mondta a rakéta fellövését és az ENSZ Biztonsági Tanácsának soron kívüli összehívását kéri.
Dél-Korea pedig felelőtlen lépésnek és provokációnak minősítette északi szomszédja eljárását; egyelőre nem tudni, hogy Szöul milyen válaszlépésekre készül.
Egy dél-koreai kormánytisztviselő úgy nyilatkozott, hogy az észak-koreai rakéta valóban műholdat szállított, bár ez nem jelenti szükségszerűen azt, hogy a fellövés sikeres volt.
Ülést tart vasárnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT), hogy áttekintse az észak-koreai rakétaindítás nyomán előállt helyzetet - közölte egy ENSZ-diplomata.
Elmondása szerint a BT tizenöt tagállamának képviselői délután zárt ajtók mögött tanácskoznak majd a világszervezet New York-i székházában.
Diplomáciai források szerint az Egyesült Államok és Japán szeretné elérni, hogy a BT határozatban ítélje el a nagy hatótávolságú rakéta fellövését, és szólítson fel az Észak-Koreával szemben bevezetett szankciók szigorúbb betartására.
Provokációnak minősítette Barack Obama amerikai elnök, hogy Észak-Korea vasárnap nagy hatótávolság ballisztikus rakétát bocsátott fel.
Obama Prágában nyilvánosságra hozott közleményében tudatta álláspontját, nem sokkal az előtt, hogy a cseh fővárosban fontosnak ígérkező beszédet mond az atomfegyverek terjedésének megakadályozásáról.
Obama a közleményben tudatta, hogy Észak-Korea Taepodong-2 tapusú rakétát lőtt fel. Úgy vélte, hogy Phenjan ezzel egyértelműen megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1718. számú határozatát, amely tiltja, hogy a távol-keleti ország ballisztikus rakétákkal kapcsolatos bármilyen tevékenységet folytasson.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap elítélte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata ellenére Észak-Korea rakétaindítást hajtott végre.
Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Csehország közleményében "határozottan" elítélte vasárnap az észak-koreai rakétaindítást, mondván, hogy az "csak tovább gyengíti a térség stabilitását".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.