A németek is hadat üzentek az Iszlám Államnak

Berlin |

<p>A német törvényhozás alsóháza (Bundestag) pénteken a várakozásoknak megfelelően nagy többséggel megszavazta a kormány előterjesztését arról, hogy a hadsereg (Bundeswehr) közvetlen támogatást nyújtson az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet szíriai állásai elleni légicsapásokhoz.</p>

A szavazáson a 630 tagú Bundestag 598 képviselője vett részt. A kormány előterjesztését 445-en támogatták, 146-an ellene szavaztak és 7 képviselő tartózkodott.

A kormánypártok - a CDU/CSU jobbközép pártszövetség és a szociáldemokrata párt (SPD) - képviselői csaknem kivétel nélkül igennel szavaztak. 

Az ellenzéki oldalon az SPD-től balra álló, pacifista Baloldal testületileg elutasította a Bundeswehr újabb külföldi küldetését. Szónokaik szerint a külső fegyveres beavatkozás miatt a 2011 óta egyre véresebb polgárháborúba süllyedő Szíriában minden még rosszabb lesz, és tovább erősödik majd az IÁ.

A Zöldeknél a többség nemmel szavazott. A párt szónokai elsősorban azt kifogásolták, hogy nincsen világos kilépési stratégia - elképzelés arról, hogy miként kell lezárni a küldetést -, és a kormány rohamtempóban kényszerítette ki a törvényhozástól a felhatalmazást a misszió elindításához.

A kormány a Bundeswehr eddigi külföldi küldetéseinek előkészítéséhez képest rendkívül gyorsan vitte keresztül a szíriai misszió elindítását. A kabinet kedden fogadta el a vonatkozó előterjesztést, amelynek parlamenti vitája már szerdán el is kezdődött.

Németország kezdettől fogva tagja az IÁ ellen szervezett nemzetközi koalíciónak, de eddig nem vett részt közvetlenül a támadásokban, hanem az észak-iraki kurd önvédelmi erők (pesmergák) kiképzésében és felfegyverzésében vállalt szerepet. A légicsapások közvetlen támogatásáról azután határozott a kormány, hogy Franciaország a november 13-ai párizsi terrortámadások miatt segítséget kért az uniós tagországoktól az IÁ elleni harchoz.

A küldetés célja, hogy megakadályozzák az IÁ további terjeszkedését, továbbá csökkentsék befolyását és képességét többek között a Szírián kívüli terrormerényletek elkövetésére. 

A kormány felfogása szerint a német katonák nem háborúba mennek, mert az IÁ elleni fellépés nemzetközi jogi értelemben nem minősül háborúnak. A küldetés nemzetközi jogi alapját az ENSZ Biztonsági Tanácsának az IÁ-ról hozott határozatai és az ENSZ Alapokmányának önvédelemről szóló 51. paragrafusa alkotja.

A Bundeswehr a törvényhozási felhatalmazás révén egyelőre egy évig - 2016 december 31-ig - vehet részt a több mint 60 országot összefogó nemzetközi koalíció szíriai légicsapásainak közvetlen támogatásában. A mandátum megújítható, így akár több évig is tarthat a Bundeswehr szíriai missziója. A német hadsereg aktív és volt tagjai, illetve családtagjaik érdekképviseleti szervezetének (DBwV) vezetője, André Wüstner szerint egy évtizednél is hosszabb időt vehet igénybe az IÁ megsemmisítése, és az akció nem korlátozódhat Szíriára, hiszen a dzsihadista szervezet Irakban és az észak-afrikai térségben is igen erős.

A kormány álláspontja szerint a fegyveres erő alkalmazása csak a szíriai helyzet rendezésére irányuló törekvések egyik vonulata. A Bundeswehr küldetése így beágyazódik az úgynevezett bécsi folyamatba, az osztrák fővárosban októberben elkezdődött nemzetközi tárgyalássorozatba. A misszió időtartama attól függ, hogy mikorra sikerül a bécsi folyamat révén megállapodást kötni a fegyverszünetről és elindítani a politikai átmenetet Szíriában.

A Bundeswehr egy 1200 fős kontingenst állít ki a küldetésre, amelyre 134 millió eurót biztosít a kormány. A német hadsereg elsősorban műholdas és légi felderítést végez, és egy fregattal részt vesz a Charles de Gaulle francia repülőgép-hordozó hajó védelmében.

A feladatra kijelölt, Augsburg nevű hadihajó már kivált a Európai Unió embercsempészek ellen indított, Sophia elnevezésű földközi-tengeri katonai műveletének kötelékéből és egy-két napon belül csatlakozik a Charles de Gaulle védelmét biztosító nemzetközi hajórajhoz.

A Bundeswehr a műholdas felderítést a francia partnerekkel együttműködésben végzi, légi felderítési feladatokat pedig a légicsapásokat intéző szövetségesek felkérésére teljesít. A koalíció parancsnoki testületébe delegált német illetékes - az úgynevezett red card holder - minden egyes kérést külön megvizsgál, és csak akkor ad engedélyt a légierő Tornado típusú felderítő gépeinek bevetésére, ha a kérés összeegyeztethető a törvényhozástól kapott mandátummal.

Németország egy légi utántöltő repülőgéppel is támogatja a légicsapásokat. A műveletre kijelölt hat Tornadót és a légi utántöltő repülőt a jövő héten áttelepítik a dél-törökországi Incirlikben működő NATO-támaszpontra, ahol a kontingens 550 tagja állomásozik majd. Az első bevetések januárban lehetnek.

Német katonák nem lépnek Szíria területére, akkor sem, ha egy Tornadót szerencsétlenség ér és ki kell menteni a pilótát. Ilyen esetben amerikai különleges alakulatokat mozgósítanak, amelyek más szövetségesek, például az olasz és a francia erők speciális alakulataival dolgoznak.

Az 1955-ben alapított Bundeswehr a koszovói és az afganisztáni bevetés után mindössze harmadik alkalommal vesz részt támadó hadműveletben. A szíriai lesz a második legnagyobb szabású küldetése. A Bundeswehr jelenleg 16 külföldi misszióban vesz részt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?