A mianmari rendőrség tüzet nyitott egy rohingja menekülttáborban Arakán államban

rohingja
Rangun |

A mianmari rendőrség tüzet nyitott vasárnap rohingja menekültekre egy táborban a nyugat-mianmari Arakán államban, a lövöldözésben négyen megsebesültek, ketten közülük súlyosan - közölték vasárnap helyi források és szemtanúk.

Than Htaj, a pauktavi rendőrség illetékese közölte, hogy körülbelül 35 rendőr volt a táborban, s megtámadtak, kövekkel dobálták őket. A rendőrök felszólították a rendbontókat, hogy lépjenek hátra, majd a figyelmeztető lövést adtak le a levegőbe - közölte a dpa német hírügynökséggel Aung Kjav Htve helyi törvényhozó. A képviselő nem tért ki arra, hogy a rendőrök a tömegbe is lőttek-e.

Egy szemtanú szerint a rendőrök két gyanúsítottat kerestek a táborban, akik a tulajdonosai annak a bárkának, amelynek fedélzetén 106 rohingját vettek őrizetbe a héten Mianmarban. A rendőrök őrizetbe vették mindkettejüket. 

A buddhista többségű Mianmarban a muszlim rohingjákat sokan a szomszédos Bangladesből érkezett, bengáli illegális bevándorlókként tartják számon. Az 1982-ben elfogadott mianmari állampolgársági törvény nem ismeri el őket etnikai csoportként, és gyakorlatilag megfosztja őket az állampolgárságtól.

 A nyugat-mianmari Arakán államból a muszlim kisebbség legkevesebb 700 ezer tagja menekült el tavaly augusztus óta, miután a mianmari hadsereg tisztogató akcióba kezdett az után, hogy rohingja fegyveresek mianmari biztonsági állások ellen intéztek összehangolt támadást. A hadsereg műveletét az ENSZ és jogvédő csoportok etnikai tisztogatásnak minősítették.

Bár Mianmar és Banglades október végén megállapodott abban, hogy megkezdik a rohingják visszatelepítését, egyelőre egyikük sem hajlandó visszatérni. A világszervezet közvetítésével Mianmar és Banglades között létrejött egyezség értelmében a visszatelepülésnek teljesen önkéntesnek kell lennie. A rohingják állampolgárságot és igazságszolgáltatást követelnek, amellett, hogy eredeti lakhelyeikre akarnak visszatérni.

Abul Kalam, a rohingják visszatelepítéséért felelős bangladesi kormánybiztos a Reuters hírügynökségnek vasárnap elmondta: a muszlim kisebbség visszatelepítésének folyamata várhatóan a jövő évre csúszik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?