Az ukrajnai háborúról, a konfliktus jövőbeni következményeiről és az ukrán menekültekről egyeztetett telefonon Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök belga és moldovai hivatali partnereivel - jelentette szombaton a lengyel elnöki hivatal.
A menekültekről és a harcok következményeiről egyeztetett a lengyel miniszterelnök belga és moldovai hivatali partnereivel
Morawiecki Alexander De Croo belga miniszterelnökkel megvitatta az orosz invázióval szembeni esetleges ellenintézkedéseket, egyeztettek a Lengyelországba érkező ukrajnai menekültekről, valamint biztonsági és védelmi kérdéseket is érintettek.
A nap folyamán Morawiecki moldovai hivatali partnerével, Natalia Gavrilitával is egyeztetett országaik orosz invázióval kapcsolatos álláspontjáról és a konfliktus rendezéséről.
Az elnöki hivatal hozzátette, az egyeztetéseken mérlegelték a háború jelenlegi és jövőbeni - biztonsági, gazdasági és pénzügyi - következményeit, s megbeszéléseket folytattak a háborús menekültek támogatásával kapcsolatos együttműködésről.
A lengyel határőrség pénteken azt közölte, hogy a háború kezdete óta több mint 700 ezren érkeztek Ukrajnából Lengyelországba, amely már az Ukrajnának szánt, külföldről érkező humanitárius segítség csomópontjává vált.
Szombaton a lengyel belügyminiszter-helyettes közlése szerint az elmúlt 24 órában csaknem 104 ezren érkeztek Ukrajnából, ez a szám a legmagasabb a háború kezdete óta. Pawel Szefernaker újságíróknak hozzátette, hogy az elmúlt 10 napban mintegy 800 ezer menekültet fogadtak.
Morawiecki és Gavrilita megbeszélésén szóba kerültek a menekülőket segítő folyosók is, amelyeken keresztül az ukránok az Európai Unióba jutnának.
Morawiecki leszögezte: Varsó teljes mértékben támogatni fogja Moldova EU-csatlakozását, és Lengyelország pénzügyi támogatást is nyújt Moldovának az ukrán menekültekkel kapcsolatban.
Maia Sandu moldovai elnök csütörtökön jelentette be, hogy országa hivatalosan beadta európai uniós csatlakozási kérelmét.
Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én hajnalban rendelte el katonai művelet végrehajtását a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben, köztük Kijevben is támadtak katonai és polgári célpontokat, és támadást indítottak a Moszkva-barát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területekről. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be, majd benyújtotta európai uniós csatlakozási kérelmét. A felek számos halálos áldozatról is beszámoltak. A NATO a háború megindulása után aktiválta többnemzetiségű gyorsreagálású haderejét. Az Európai Unió és a nyugati országok fegyvereket szállítanak Ukrajnának és szankciókat hoztak Oroszország ellen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.