<p>Orbán Viktor marad Magyarország erős és vitatott embere - írta kedden közölt budapesti tudósításában a La Libre Belgique, Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja.</p>
A magyar választás külföldi sajtóvisszhangja
Corentin Léotard, a lap tudósítója elkeseredett ellenzéki szavazókat szólaltat meg, akik egyrészt kételkednek abban, hogy a következő négy évben Magyarországon tudnának élni, másrészt arról számolnak be, hogy a Fidesz mindent központosított, pénz tekintetében és a médiában is hozzá került az előny. Hozzáteszi ugyanakkor: senki sem gondolhatta komolyan, hogy "a lejáratódott alakokból álló" baloldali pártszövetség győzhet.
A lap felhívja a figyelmet arra, hogy 2010-hez képest a Fidesz most úgy juthat "szupertöbbséghez", hogy a 2,7 millióval szemben 2014-ben csak 2,1 millió szavazatot kapott.
"A győztesnek kedvező új választási rendszernek megfelelően ez a 2,1 millió ember dönti el 10 millió magyar sorsát" - állapítja meg a lap tudósítója, aki idézi Sík Endrét, a Tárki politológusát is. A Tárki szerint abszurditás, hogy a voksok 44,5 százalékával ilyen domináns többséghez lehessen jutni. A tudósító Ablonczy Bálintot, a Heti Válasz újságíróját is megszólaltatja, aki szerint ugyanakkor az eredmény nagy személyes győzelem Orbán Viktor számára, akinek az újraválasztásáért európai támadói tettek a legtöbbet, bírálataikkal összekovácsolva a miniszterelnök szavazóbázisát.
Kitér a lap arra is, hogy az általa szélsőjobboldalinak minősített Jobbik jobb eredményt ért el, mint 4 éve, és sikeresen szólította meg azokat, akik sem Orbánban, sem ellenfeleiben nem hisznek.
A brit Financial Times (FT) európai kiadása kedden a "gulyásrevansista" nagy győzelméről ír. A szerkesztőségi cikk kiemeli, hogy Magyarország "lázító" miniszterelnöke földcsuszamlásszerű győzelmet aratott. A lap szerint a Fidesz az elmúlt négy évben a külhoniaknak adott állampolgársággal "magáévá tette Nagy Magyarország ügyét", és néha még a trianoni határokat is megkérdőjelezni látszott.
Az FT megállapítja: az Orbán-kormány eddig etatista gazdaságpolitikát folytatott, és igény szerint beavatkozott a piac működésébe, hogy megbüntesse azokat, akiket antiszociálisnak ítélt. A tekintélyes gazdasági és politikai lap szerint a kormányfő a "nyers többség erejével erőltette át az alkotmánymódosításokat, amelyek veszélybe sodorják az igazságszolgáltatás, a média és a vallás szabadságát, és mindezt nem egy modern államférfi, hanem sokkal inkább egy kelet-európai erős ember éles retorikai stílusával tette".
Orbán Viktor elsöprő erejű újraválasztása az ellenzék gyengeségét is mutatja - írja lap. Úgy véli, hogy a szocialisták még mindig nem heverték ki 2002 és 2010 között katasztrofális kormányzásuk időszakát.
A győzelem felhatalmazást ad a kormányfőnek, hogy folytassa Magyarország újjáépítésének politikáját - írja a lap, amely szerint, ha szűken nem is lesz meg újra a kétharmad, az aligha korlátozza majd a miniszterelnök kormányzási stílusát. A szocialisták vezette kormányellenes szövetség összeomlása szavatolja, hogy az ellenzék gyönge lesz - vonja le a következtetést az FT európai kiadása.
Említést tesz a lap a Jobbik megerősödéséről is, amely szerinte szélsőjobboldali pártként olyan hangos nacionalista alternatívát jelent a kormányerők számára, amelyet tetszés szerint szívesen túl is licitálnak.
A lap felhívja a figyelmet, hogy a következő ciklusban Orbán Viktornak bőven lesz lehetősége, hogy "kielégítse hajlamát az állam és a párt közötti határok további elmosására", mert az alkotmánybíróság és a monetáris tanács több tagjának megbízatása is lejár.
Az FT szerint Brüsszel nehezen talált fogást a magyar miniszterelnökön, amikor, ha neki úgy volt megfelelő, figyelmen kívül hagyta az egységes piac szabályait vagy a szabadságjogokat.
"Amikor sikerült rábírni, hogy tegyen egy lépést hátra, akkor már általában három lépést tett előre" - írja szerkesztőségi írásában az FT, amely szerint a miniszterelnök uniós partnerei "nem fogadhatnak minden gaztettet vagy gyalázatot zavart, kínos hallgatással. "Mivel Orbán Viktort otthon semmi sem akadályozza, nekik kell az élre állniuk" - tette hozzá.
Külön tudósításban is foglalkozik lap a választásokkal, és arra helyezi a hangsúlyt, hogy a nemzetközi megfigyelők kétségeket ébresztettek Orbán Viktor földcsuszamlásszerű győzelmének legitimitásával kapcsolatban, mert azt állapították meg, hogy bár a voksolás rendben zajlott, a kormánypárt indokolatlan előnyt élvezett, és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet ritkán fogalmaz meg ilyen intést uniós tagállammal szemben. Ismerteti a lap, hogy a miniszterelnök azzal utasította vissza a bírálatot, hogy a kormány világos és megkérdőjelezhetetlen felhatalmazást kapott a folytatásra.
A tudósítás amiatt is aggodalmát fejezi ki, hogy a szélsőjobboldali Jobbik megerősödése kísértést jelenthet a miniszterelnök számára a további jobbratolódásra, hogy semlegesítse a Jobbik támogatottságát. A Jobbik sikerét a lap annak lehetséges előjeleként értelmezi, hogy a szélsőjobboldali pártok más uniós országokban is előretörhetnek a májusi európai parlamenti választáson.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.