A lampedusai katasztrófa áldozataira emlékeztek

Lampedusa |

<p>Helyi halászok a csütörtöki hajószerencsétlenségben meghalt menekültekre emlékeztek az Olaszországhoz tartozó, földközi-tengeri Lampedusa sziget közelében szombaton, miközben a francia kormányfő és a belga külügyminiszter közös európai uniós megoldást sürgetett a kontinens bevándorlási kihívásaira.</p>

Mintegy tíz halászbárka hajózott ki a háborgó tengeren a Lampedusa partjaitól néhány száz méterre történt szerencsétlenség helyszínére, ahol sárga virágcsokrokat dobtak a habokba, és kürtjeik megszólaltatásával emlékeztek a tragédia több mint száz áldozatára.     Eddig a csütörtökön hajnalban történt szerencsétlenség 111 áldozatának holttestét emelték ki a vízből, további 155 embert élve mentettek ki a tengerből.     A holttestek keresését pénteken a rossz időjárási körülmények miatt felfüggesztették, és felkutatásuk szombaton sem folytatódhatott az erős szél és a magas hullámok miatt.     Becslések szerint akár további 250 halálos áldozata is lehetett a katasztrófának. A túlélők elmondása szerint nagyjából 450-500 eritreai, ghánai és szomáliai menekült utazott a 20 méteres embercsempész-hajón, amikor az elsüllyedt.     Az események hatására szombaton Jean-Marc Ayrault francia kormányfő és Didier Reynders belga külügyminiszter is azt sürgette, hogy mielőbb üljenek asztalhoz az Európai Unió tagállamai, és találjanak közös megoldást a kontinens bevándorlási kihívásaira.     A szerencsétlenség "részvétet, szolidaritást kelt, de a szavakon túl fontos, hogy Európa foglalkozzon ezzel a kifejezetten drámai helyzettel" - mondta a francia kormányfő.     A belga külügyminiszter úgy fogalmazott: a tragédia rámutatott, hogy közös, átfogó európai bevándorlási politikára van szükség.      Ezzel párhuzamosan a lampedusai halászok szombaton visszautasították azon vádakat, amelyek szerint egyes hajók szándékosan nem segítettek a katasztrófa áldozatain. Tineke Strik, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének holland munkapárti jelentéstevője pénteken azt állította, hogy az olasz bevándorlási jogszabályok egyes rendelkezései eltántorítják a hajók kapitányait, hogy segítséget nyújtsanak a bajba került menekülteknek.     "Ez a tenger törvénye! Ha látsz valakit, aki bajba jutott, azonnal segítened kell rajta. (...) Elképzelhetetlen, hogy lampedusai halászok úgy tettek volna, mintha nem vették volna észre a balesetet" - mondta az AP hírügynökségnek egy helyi halász, aki állítása szerint elsőként ért a baleset helyszínére.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?