A kolumbiai hadsereg elfogta az ELN gerillacsoport több tagját

Bogotá |

A kolumbiai biztonsági erők elfogták a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) nevű gerillacsoport 22 tagját azóta, hogy a múlt héten kedden éjfélkor lejárt korábban megkötött tűzszünet.

Az ellenségeskedés szinte azonnal újrakezdődött annak ellenére, hogy még folyamatban van az ecuadori Quitóban a félévszázada tartó harcok felfüggesztését célzó béketárgyalás.

Carlos Villegas védelmi miniszter bejelentette, hogy az elfogottak között van José Gregorio Torres, más néven Walter, az ELN középső frontjának vezetője. A csoport főképpen az északnyugati Antioquia és a középnyugati Tolima tartományokban tevékenykedik. 

A miniszter szerint 2008 óta ez a legjelentősebb őrizetbe vétel. Hozzátette, hogy a kormányerők továbbra is határozottak lesznek, fokozzák a gerillák elleni hadműveleteket, mivel lejárt a tűzszünet hatálya.

A  kolumbiai kormány az 1500-2000 harcossal rendelkező ELN gerillacsoporttal szeptember 4-én kötött mintegy három és fél hónapos tűzszünetet. A 102 napos fegyvernyugvás október elsején lépett életbe és január 10-ig tartott, közben pedig 2017 februárja óta Ecuador fővárosában, Quitóban folynak köztük a béketárgyalások. José Manuel Santos kolumbiai elnök korábban a tűzszünet meghosszabbítását az egyezség betartásától és a tárgyalások kimenetelétől tette függővé. 

A felkelők azonban a tűzszünet lejártát követően számos kőolajvezetéket felrobbantottak Arauca megyében. Santos elnök erre válaszul konzultációra hazahívta Quitóból a kormány tárgyalóküldöttségének vezetőjét, Gustavo Bellt, hogy megvitassa vele a további teendőket.

Az ELN ezzel egy időben egy Twitter-üzenetében azt írta, a támadások ellenére ne térjenek el attól az iránytól, amelyet a tárgyalásokon képviseltek annak érdekében, hogy politikai megoldást találjanak a konfliktusra.    

Az ELN tavaly egyezett bele a párbeszédbe azután, hogy a kormány megállapodott a legnagyobb gerillaszervezettel, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőkkel (FARC). A kormány már 2016 novemberében békét kötött velük pontot téve a mintegy 50 évig tartó, több mint 260 ezer halálos áldozatot követelő konfliktus végére. A békemegállapodás betartását és a gerillák leszerelését egy ENSZ-misszió felügyelte, és augusztus végére megsemmisítette a FARC által beszolgáltatott összes fegyvert.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?