A kínai elnök hatékonyabb kereskedelmi együttműködést sürgetett az Egyesült Államokkal

Washington |

<p>Hszi Csin-ping kínai elnök hatékonyabb kereskedelmi és beruházási együttműködést sürgetett az Egyesült Államokkal.&nbsp;</p>

Bár az előző esti díszvacsorán az első hírek szerint csupán ismerkedett egymással Hszi és vendéglátója, Donald Trump amerikai elnök, péntek reggelre kiderült: a floridai Trump-villában, Mar-a-Lagóban tartott első találkozón Hszi meghívta Kínába amerikai kollégáját, aki a meghívást el is fogadta.

Az első találkozó szívélyes légkörben zajlott, az amerikai közszolgálati rádió (NPR) a kínai külügyminisztérium honlapján szereplő információt idézte, miszerint Hszi kifejtette: a kétoldalú kereskedelmi és beruházási politika "egészséges fejlesztésére" van szükség. A kínai elnök azt hangsúlyozta: "ezernyi ok van arra, hogy a kínai-amerikai viszony jó legyen, és egyetlen oka sincs annak, hogy ez a kapcsolat megromoljék". 

Trump még a vacsora előtt azt mondta: "máris barátok lettünk", majd tréfásan megjegyezte az újságíróknak: "hosszasan elbeszélgettünk, de eddig még nem értem el semmit, abszolút semmit". 

A tárgyalásokon - amelyek első estéjét beárnyékolta a Szíria ellen végrehajtott amerikai légicsapások bejelentése -, jelen volt Rex Tillerson külügyminiszter, James Mattis védelmi miniszter, Steve Mnuchin, a pénzügyi tárca és Wilbur Ross, a kereskedelmi tárca irányítója. A pénteki tárgyalásokon az előzetes információk szerint a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági tárgyalások mellett elsősorban Észak-Korea, az észak-koreai fegyverkezési program van napirenden. 

Donald Trump korábban "rémesnek" nevezte az óriási amerikai kereskedelmi deficitet, Észak-Koreát illetően pedig múlt vasárnap egy brit lapnak azt nyilatkozta, hogy amennyiben Pekingnek nem sikerül nagyobb nyomást gyakorolnia Phenjanra, Washington egyedül lép. Bár Trump csütörtökön az elnöki különgépen vele utazó újságíróknak megjegyezte: szerinte Kína a korábbiaknál erőteljesebben lép majd fel az észak-koreai fegyverkezési tervek és provokációk ellen. 

Csütörtökön a Fehér Ház megpróbálta visszafogni a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról szóló megállapodást illető túlzott elvárásokat. Sean Spicer szóvivő azt hangsúlyozta: a csúcstalálkozó elsősorban arra szolgál, hogy a két elnök megismerkedjék egymással. 

Elemzők közben rámutatnak, hogy a Fehér Háznak egyelőre nem rajzolódott ki koherens Kína-politikája, és Trump munkatársai között is vita van a követendő Kína-politikáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?