A japán császár bűntudatának adott hangot

Japán |

<p><span style="font-size: 11.9999990463257px;">Akihito japán császár &quot;mélységes bűntudatának&quot; adott hangot a szigetország második világháborús szerepe miatt szombaton, a japán fegyverletétel 70. évfordulója alkalmából rendezett központi megemlékezésen Tokióban, egyúttal kifejezte kívánságát, hogy a háború soha ne ismétlődjön meg.</span></p>

A 81 éves uralkodó azon a napon beszélt, amelyen apja, Hirohito császár 70 évvel ezelőtt bejelentette Japán kapitulációját. A japán média felhívta a figyelmet, hogy a császár már korábban is kifejezést adott bűntudatának, de ez volt az első alkalom, hogy ezt a szokásos évfordulós megemlékezésen tette, amelyen idén mintegy hétezren vettek részt, egyperces csenddel adózva az áldozatok emlékének. Megfigyelők a császár beszédét a miniszterelnök, Abe Sindzó "finom dorgálásaként" értelmezték, aki előző nap a második világháborús halottak miatt érzett "lehető legnagyobb szomorúságáról", "örök együttérzéséről" és a hazája okozta "mérhetetlen károkról, szenvedésről" beszélt, de egyúttal megjegyezte, a háborúért nem felelős japán nemzedékeket nem lenne szabad terhelni azzal, hogy újra és újra bocsánatot kelljen kérniük az ország múltbeli hibáiért. A miniszterelnök szombaton pénzadományt küldött, de nem látogatott el a világháború japán halottainak emlékét ápoló Jaszukuni-szentélybe, amelyet Kína és Dél-Korea a japán militarizmus jelképének tekint. Ott ugyanis 14 olyan kivégzett volt japán vezető emlékét is ápolják, akit egy szövetséges törvényszék háborús bűnök miatt ítélt el. A szentélyt az idei évfordulón a japán kormány két minisztere kereste fel. Pak Gun Hje dél-koreai elnök a japán gyarmati uralom alóli felszabadulás 70. évfordulóján elhangzott beszédében, szombaton kijelentette, hogy Abe Sindzó pénteki beszéde "sajnálatos elemeket" is tartalmazott, bár nem részletezte ezek mibenlétét. A dél-koreai televízió által közvetített szózatában az elnökasszony kijelentette, hogy a japán miniszterelnök beszéde "sok kívánnivalót hagyott maga után". Mindamellett azt mondta, Dél-Korea megjegyezte a japán miniszterelnök ígéretét, hogy a korábbi japán kormányok álláspontja változatlan marad a jövőben. Pak Gun Hje szerint Tokiónak "őszinte tettekre" kell vállalkoznia, hogy visszanyerje szomszédai bizalmát. Sürgette, hogy a japán kormány "a lehető leghamarabb" rendezze azoknak a kelet-ázsiai nőknek az ügyét, akiket a japán hadsereg szexrabszolgának használt a második világháborúban.  1993-ban Kono Johei, az akkori japán kormány főtitkára történelmi nyilatkozatot adott ki, elismerve, hogy a japán hadsereg "vigaszállomásokat" - vagyis bordélyokat - állított fel és tartott fenn, ahol koreai és más ázsiai nők százezreit szexrabszolgaságra kényszerítették. Két évvel később Murajama Tomiicsi akkori japán miniszterelnök elismerte és bocsánatot kért azokért a szenvedésekért, amelyeket hazája a szomszédos országoknak, köztük Dél-Koreának okozott a 20. század első felében elkövetett agresszióival.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?