A Fülöp-szigetek és Kína újrakezdi tárgyalásait a Dél-kínai-tengerre vonatkozóan

Peking |

<p>A Fülöp-szigetek és Kína újrakezdi tárgyalásait a Dél-kínai-tenger térségét érintő területi vitákról - közölte csütörtökön egy magas rangú kínai tisztviselő. A bejelentés a pekingi diplomácia sikereként értékelhető néhány hónappal az után, hogy a kérdésben a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság Kínát elmarasztalta.</p>

Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök csütörtökön Pekingben megbeszélést folytatott Hszi Csin-ping kínai államfővel. A tárgyaláson 13 dokumentumot írtak alá, amelyek a gazdaság, a kultúra, a turizmus, a kábítószer-ellenes küzdelem területeire terjedtek ki. A tájékoztatás szerint a tengeri vitával kapcsolatos kérdések megvitatására létrehoznak egy közös bizottságot a két ország parti őrségeinek részvételével.

Duterte a találkozón leszögezte: "Kína a kezdetektől fogva jó barátja volt a Fülöp-szigeteknek, kapcsolatuk nagyon elmélyült, és nem bontható meg egykönnyen".

A Fülöp-szigeteki elnök később, egy pekingi üzleti fórumon azt is bejelentette, hogy hazája szakít a hagyományos szövetségesének számító Egyesült Államokkal. Duterte több részletet nem árult el ezzel kapcsolatban, de már szerdán a vele érkezett Fülöp-szigetekiek üdvrivalgása közepette kijelentette: "Soha többé nem megyek Amerikába. Ott csak megsértenek minket. Itt az ideje búcsút mondani, barátom". Manila és Washington között elsősorban az emberi jogok terén vannak nézeteltérések. Dutertét élesen bírálta a Nyugat a drogfüggők és -kereskedők ellen nyári hivatalba lépésekor meghirdetett kíméletlen háborúja miatt, amelynek már mintegy 3 ezer halálos áldozata van. 

A kínai államfő csütörtökön arról beszélt, hogy Duterte látogatása "mérföldkőnek" számít. 

A Dél-kínai-tengerrel kapcsolatos feszültségre utalva kifejtette: "annak ellenére, hogy kapcsolatainkban voltak viharos időszakok, a barátság alapja és az együttműködés óhaja változatlan maradt".

A két államfő megbeszélését követően Liu Zsenmin kínai külügyminiszter-helyettes újságíróknak elmondta: a felek egyetértettek abban, hogy a Dél-kínai-tenger területeivel kapcsolatos vita nem a legfontosabb eleme a kétoldalú kapcsolataiknak. A két vezető a kérdést is csak röviden érintette megbeszélése során. Megállapodtak ugyanakkor abban, hogy visszatérnek a kérdés korábbi, öt évvel ezelőtti megközelítéséhez, amikor azt a kétoldalú kapcsolatok keretében igyekeztek rendezni.

Az AP amerikai hírügynökség kiemelte, hogy ez utóbbi megközelítést azt követően függesztették fel, hogy Kína ellenőrzése alá vonta a Fülöp-szigetek által magának követelt Scarborough-zátonyt, mire Manila döntőbírósági eljárást kezdeményezett.

A Fülöp-szigetek három hónappal ezelőtt jelentős pert nyert a hágai székhelyű Állandó Választottbíróságon Kínával szemben. Peking nem akart részt venni a perben, illetve elfogadni a bíróság döntését, amely szerint Kínának nincs történelmi előjoga a Dél-kínai-tenger természeti kincseihez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?