A fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése vélhetően nem jár határokon átívelő következményekkel a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójaának pénteken Tokióban tett nyilatkozata szerint.
A fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése vélhetően nem jár határokon átívelő következményekkel
Rafael Grossi a héten a japán fővárosban már bemutatta a szervezet jelentését, amely szerint a hűtővíz kibocsátásának elhanyagolható radioaktív hatása lenne az emberekre és a környezetre.
Ugyancsak pénteken a dél-koreai kormány hivatalosan is támogatásáról biztosította Tokiót a tervvel kapcsolatban. Bár a Szöul által közzétett elemzés szerint a hűtővíz óceánba engedése megfelel a nemzetközi biztonsági előírásoknak, hozzátették, hogy biztonsági aggályok miatt fenntartják az importtilalmat a Fukusimából és néhány más prefektúrából származó japán tengeri élelmiszerre vonatkozóan.
Az elemzés, mely kimutatta, hogy a vízben található radioaktív anyagok határértéken belül vannak, a dél-koreai szakértőkből álló delegáció helyszíni vizsgálatának eredményein alapul.
A dél-koreai kormány közleménye szerint az importkorlátozás érvényben marad mindaddig, amíg az emberek aggályai nem csillapodnak termékek biztonságosságát illetően.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor a héten felszólította a japán illetékeseket, hogy tudományos, biztonságos és átlátható módon kezeljék a szennyezett hűtővizet.
Az atomerőmű katasztrófáját 2011. március 11-én földrengés és az azt követő szökőár okozta. A tönkrement reaktorok hűtéséhez azóta is vízre van szükség. A szennyezett víz tárolása viszont nem folyhat a végtelenségig, ezért tervezik a megszűrt hűtővíz Csendes-óceánba engedését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.