A Fidesz tisztújító kongresszusa

Budapest |

<p>XXIV. kongresszusát kapja a Fidesz  vasárnap Budapesten, a Millenáris Parkban. A Magyarország megújul elnevezésű tisztújító tanácskozáson a küldöttek várhatóan újraválasztják pártelnöknek Orbánt Viktort.</p>

A kongresszus tagjai és a meghívottak tíz órára teljesen megtöltötték a Csodák Palotáját, amely otthont ad a rendezvénynek. A résztvevők felállva, tapssal fogadták a helyszínre tíz óra után néhány perccel megérkező Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnököt, aki a küldöttek között foglalt helyet.
A résztvevőket a házigazda II. kerületi polgármester, Láng Zsolt köszöntötte, majd Nagy Gábor Tamás, a mandátumvizsgáló bizottság elnöke 1.824 küldött mandátumának igazolására tett javaslatot, amelyet a kongresszus egyhangúlag elfogadott. Tájékoztatása szerint 912 fő szükséges a határozatképességhez. Mivel a tanácskozás megnyitójáig 1.425-en regisztráltak, a kongresszus határozatképes - jelentette be Nagy Gábor Tamás.
Ezt követően Gál Kinga és Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti (EP) képviselő, a kongresszus levezető elnökei ismertették Horst Seehofernek, Bajorország miniszterelnökének, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnökének üdvözlő levelét, amelyben a német politikus azt írta: hatalmas munkát végzett a magyar EU-elnökség, a mérleg "lenyűgöző", különösen most, az EU adósságválságának nehéz időszakában. Emellett pártja, a CSU támogatásáról biztosította a Fideszt.
Videoüzenetben köszöntette a tanácskozás tagjait Joseph Daul, az Európai Néppárt EP-frakcióvezetője is, aki szintén méltatta a magyar uniós elnökséget.
A kongresszus vendégei között van, mások mellett, Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Széles Gábor vállalkozó, Buzánszky Jenő, az egykori Aranycsapat tagja, Kun Miklós történész, valamint a határon túli magyar szervezetek képviselői.
A végig a sajtó nyilvánossága előtt zajló kongresszuson először a választmány, az országgyűlési képviselőcsoport, az elnökség és az európai parlamenti frakció beszámolóját hallgatják meg és fogadják el a küldöttek.
A tisztújítást követően a megválasztott vezetők mondanak beszédet, majd sajtótájékoztatóval zárul a rendezvény.

Kövér: embert próbáló két éven vagyunk túl
Embert próbáló két év telt a Fidesz legutóbbi kongresszusa óta - mondta Kövér László, a nagyobbik kormánypárt választmányi elnöke vasárnap Budapesten.
A politikus a Fidesz XXIV. kongresszusán kifejtette: ez az időszak 2009-ben "idegtépő" várakozással kezdődött, tehetetlenül nézték a szocialista kabinet "tobzódását", a neheze azonban csak akkor következett, amikor a Fidesz-KDNP kormányozni kezdett. Kormányon az első hónapok azzal teltek, hogy fenntartsák az ország működőképességét, hogy ne omoljon össze a költségvetés, biztosítható legyen a tömegközlekedés, a pedagógusok és a rendőrök megkapják a fizetésüket, a nyugdíjasok az ellátásukat.
Szavai szerint az elmúlt fél évet zsúfolt törvényalkotási munka jellemezte, az új alaptörvény elfogadásával pedig véget ért a rendszerváltás 21 évig tartó átmeneti időszaka.
Kövér László méltatta az Európai Unió soros elnökeként elért eredményeket - így Horvátország csatlakozásának előmozdítását és a romastratégia elfogadását -, megjegyezve: ez idő alatt is sikerült az országot számottevő, meghatározó erejű hiba nélkül kormányozni. Ehhez azonban - mondta - bizonyos esetekben kellett "a gondviselés mérhetetlen jóindulata" is, amellyel nem célszerű visszaélni.
Hozzáfűzte: az Országgyűlés elnökeként szívesen közreműködik abban, hogy ha a törvényalkotás tempóján nem is lehet lassítani, annak kiszámíthatóságát javítsák. Szólt arról, hogy felmérések alapján, ha ma lennének a választások, a Fidesz-KDNP ismét kétharmados többséget szerezne, ebben azonban - véleménye szerint - az ellenzéki alternatíva hiányának is van szerepe, párttársait ezért "óvatosságra, alázatra és bizalmatlanságra" intette. Mint mondta, az ellenvéleményt megfogalmazók hátsó szándékai mellett a túlzott magabiztosság elkerülésének célja is ezt indokolja, az ellenzék támogatására pedig nem számíthatnak.
Kövér László az ellenzéki pártokról szólva kifejtette: a szocialisták, akik az elmúlt nyolc évben óriási csődtömeget halmoztak fel, nem kértek bocsánatot "azokért a bűnökért, amelyeket elkövettek", amiért becsapták a választókat, 2004. december 5-én "megtagadták és egymás ellen fordították nemzettársaikat", 2006 októberében "rendőrnek álcázott brigantikat" engedtek az emberekre, és nem rekesztették ki maguk közül azokat, akik ezért felelősek.
Az LMP-ről szólva a választmányi elnök úgy fogalmazott: bízik abban, hogy a párt, ha nem is erős alternatívaként, de megfontolt véleményalkotásra képes, tiszteletre méltó ellenzéki erőként tud működni a következő években. Ma azonban az LMP még nem tudja eldönteni, hogy a Fidesz vagy az MSZP riválisa akar-e lenni - fogalmazott. "A Jobbiknak is azt kívánom, hogy találja meg az identitását, amely végre tisztává teszi, hogy ők a mindenkori kormány ellenzéke, vagy az egész alkotmányos, demokratikus berendezkedésé" - mondta Kövér László, megjegyezve, reméli, az előbbiről van szó.

Kósa Lajos: a sikerhez meg kell őrizni a hitelességet
A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint, ha a kormányoldal nem tartja a kapcsolatot az emberekkel, nem "működteti" holdudvarát, veszélyben lehet a következő választási siker; emellett arra van szükség, hogy a Fidesz megőrizze hitelességét. Kósa Lajos erről vasárnap a Fidesz XXIV. kongresszusán beszélt.
Mint kifejtette: a Fidesz 2002-ben egy sikeres négyéves kormányzást követően veszítette el a választást, mégpedig nagymértékben azért, mert nem fordított elég figyelmet arra, hogy figyeljen az emberekre, tartsa velük a kapcsolatot. Ha a Fidesz nem "működteti" holdudvarát, akkor akármilyen eredményei is vannak a kormánypártnak, akármilyen romokban is van az ellenzék, veszélyben lehet a választási siker - hangsúlyozta Kósa Lajos.
Közvélemény-kutatásokra hivatkozva ugyanakkor kijelentette: a Fidesz-KDNP most vasárnap is megnyerné a választásokat, mégpedig hasonló fölénnyel, mint tavaly. "Minden szempontból arra kell készülnünk, hogy a következő választásokat is meg kell, hogy nyerjük" - emelte ki.
Véleménye szerint a sikerhez emellett arra van szükség, hogy a Fidesz megőrizze a hitelességét, ami "néha kellemetlen következményekkel is jár". Debrecen polgármestere példaként azt mondta, ha a rendvédelmi dolgozók nem kaphatnak korkedvezményes nyugdíjat, akkor ugyanez legyen érvényes az önkormányzati vezetőkre is. Egy másik példát idézve úgy fogalmazott: "könnyű volt mondani", hogy kisebb parlament kell, de az erről való szavazáskor meg kellett nyomniuk a gombot azoknak a képviselőknek is, "akik pontosan tudták, hogy soha az életben többet képviselők nem lesznek". Így azonban "azt tudtuk mondani a választóknak, hogy nézzétek meg, mi sem vagyunk kivételek" - jegyezte meg.
Kijelentette: "ha magunkon nem értelmezzük a saját magunk által felállított erkölcsi szabályt és mércét, a mutatvány meg fog borulni".
Kósa Lajos kitért az új választójogi rendszerre is, amelynek - szerinte - olyan szisztémának kell lennie, amelyben átláthatóak a kampányszabályok. Közmédiumokban lehessen hirdetni, s ezt egy központi kvóta alapján osztanák el - példázta, hozzátéve, hogy az új párttörvényben is az átláthatóságra lesz szükség.
Szavai szerint "a politikai munkamegosztás" ma úgy néz ki, hogy a Fidesz-KDNP kormányoz, és foglalkozik az ország dolgaival, a szocialisták pedig "viszik a politikai show-t". "Nem rossz, szerintem ezzel megbékélhetünk" - tette hozzá.
Az országos elnökség kongresszusi beszámolójában az ügyvezető alelnök arról tájékoztatott, hogy ma a Fidesznek 40.320 tagja van, "ők igazolt, élő, tagdíjat fizető, valós emberek". Az alapszervezetek száma 1.188.
A Fidesz hitvallásaként azt fogalmazta meg, hogy "ebben az országban szeretnénk boldogulni".

Lázár: időarányosan sikerült teljesíteni a vállalásokat
A Fidesz frakcióvezetője szerint időarányosan sikerült teljesíteni a vállalásokat, de a nagy ügyek, a nagy döntések és a felelősség nagy része még hátra van.
Lázár János a Fidesz vasárnapi tisztújító kongresszusán nagyrabecsülését fejezte ki a frakciónak, mint mondta, az elmúlt egy évben derekasan helytálltak. "Politikai öttusát hajtottak végre", végezték szakpolitikai háttérmunkájukat, alkották a törvényeket, kiálltak meggyőződésük, hitük mellett. Hatalmasat küzdöttek, tanúbizonyságot tettek arról a bátorságról, amely az ország megváltoztatásához elengedhetetlenül szükséges. Emberfeletti munkát, mások négyévnyi kormányzati munkáját végezték el - emelte ki. A képviselők a mennyiség mellett a minőség vonatkozásában is megállták a helyüket - fogalmazott.
A Fidesz képviselőcsoportjának vezetője - beszédét az elmúlt egy év legfontosabb parlamenti pillanatait idéző kisfilm vezette fel - kiemelte: nem a fideszesek új Magyarországának felépítéséhez kellett hozzáfogniuk, hanem bal- és jobboldali pártot választók, és a bizonytalanok Magyarországának rendbe tételét kellett elvégezni az elmúlt egy évben.
Lázár János szerint az elvégzett feladatok nem szimbolikus ügyek voltak, ezek minden fideszes képviselő számára becsületbeli ügyek voltak. Példaként említette a parlament létszámának csökkentését, a kettős állampolgárságról szóló törvény és az új alaptörvény megalkotását.
A kormánypárti politikus azt mondta: bár tanácsolták neki, a parlamenti frakció nevében "nem kérek és nem kérünk bocsánatot az első év sodró lendületéért, nem ígérek és nem ígérünk érdeksérelmek nélküli rendrakást, (...) ütemváltást, a status quo békés védelmét". Elsősorban azok szeretnék, hogy a sodró erejű változásokért bocsánatot kérjenek, akik miatt ezekre a radikális lépésekre leginkább szükség volt, az kiabál megint, akinek a háza ég - tette hozzá.
Sokat tettünk, de még messze nem eleget - folytatta Lázár János, akit - mint hangsúlyozta - az elvégzett munka leltárja nem elégedettséggel tölti el, hanem a jövőre nézve sokkal inkább tettre készségre ösztönzi, amihez megfelelő bátorságra, de még inkább megfelelő alázatra van szükség.
A frakcióvezető az elkövetkező időszak feladatairól szólva arra biztatta a kormányt: nincs lassítás, nincs megállás, tartani és gyorsítani kell az első év határozott tempóját az oktatás, az egészségügy és az önkormányzati rendszer átalakítása területén is.
Lázár János szerint az álvita, hogy liberális vagy rendpárti oktatás legyen; gyerek- és jövőpárti oktatásra van szükség, az iskolákban "a holnap Magyarországa készül". Az egészségügyről szólva azt mondta, hogy ma nagyon sok kórházi osztály elfogadhatatlanul alacsony gyógyítási útmutatókkal dolgozik, presztízsszempontok és politikai álszentség miatt nagyon sok vezető nem vállalja az átalakítás felelősségét. Kitért arra is, hogy nagy, országos és álszent társasjátékot játszanak a képviselői fizetések körül, mindenki tudja és mondja, ami van, tarthatatlan.
Nem lehet megijedni a változás lehetőségétől - mutatott rá, hozzátéve: nem ijedhetünk meg a következő esztendőkben a saját árnyékunktól, és főleg nem ijedhetünk meg a múlt és mások árnyékától sem. Hozzátette: ellenfeleink politikai programja nem több, mint "vastag bőr és rövid emlékezet", ezen a két pilléren nyugszik a nagy politikai túlélők stratégiája. Pontosan tudták, hogy egyévnyi önmegtartoztatás után politikai ellenfeleik "pápábbak lesznek a pápánál, demokratábbak lesznek demokratánál, szakértőbbek lesznek a szakértőnél" - fogalmazott.
Ne velük, az általuk keltett hangzavarral foglalkozzanak, ne ahhoz igazítsák a következő egy év tempóját, hogy a politikai ellenfelek mit várnak el, hanem ahhoz, hogy az ország és a haza mit követel meg tőlük - szólított fel Lázár János, aki mint mondta, egyetlen cinikus szót sem akar azokról szólni, akik a változásoknak rövid távon vesztesei voltak, akik régi jogaiért tüntetnek, tiltakoznak.
Ha vitatkozom is velük, tisztelem és védem a jogukat, hogy a bizonytalanságuknak, sérelmüknek hangot adjanak - mondta, de kijelentette: ez sem tántoríthatja el őket attól, amit bő egy éve vállaltak. Nem a pillanathoz, hanem az elmúlt húsz év lezárásához kell mérni munkájukat - hangsúlyozta.
"Ahhoz, hogy 2014-ben a választók többsége velünk előtt lássa úgy, hogy Magyarország erősebb, biztonságosabb és sikeresebb (...), mint négy vagy nyolc éve volt, még nagyon sok olyan nehéz év vár ránk, mint a 2010-es volt, vagy a 2011-es" - fejtette ki Lázár János.
Kósa Ádám fideszes európai parlamenti képviselő azt mondta, a nemzeti érdekek melletti kiállás volt az Európai Néppárt magyar delegációja munkájának középpontjában az elmúlt két évben. A siket politikus jelnyelven elmondott beszámolójában kifejtette: a tizennégy fideszes mellett két felvidéki és három erdélyi magyar képviselő részvételével működő delegáció a hatodik legnagyobb a néppárti frakcióban. Ennek köszönhető, hogy előbb Schmitt Pál, majd Tőkés László személyében a delegáció jelölhette az Európai Parlament egyik alelnökét.
Kósa Ádám kiemelte, hogy a magyar néppárti delegáció tagja volt kinevezéséig Győri Enikő európai ügyekért felelős államtitkár is, akinek tevékenysége - a képviselőcsoport egészéhez hasonlóan - ugyancsak hozzájárult a soros uniós elnökség sikeréhez.

(Frissítve: 15:24)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?