A dzsihadisták kivonultak Ramádi központjából

Bagdad |

<p>ivonultak a nyugat-iraki Ramádi kormányzati épületeiből szombaton az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet fegyveresei, Szíriában ugyanakkor elfoglalták az ókori romvárosról, Palmüráról híres Tadmur egy részét.</p>

Ramádi polgármestere és egy törzsi vezető arról számoltak be, hogy a dzsihadistákat az Egyesült Államok és szövetségesei által végrehajtott légicsapások késztették visszavonulásra a városból. Az IÁ harcosai a hátrahagyott kormányzati épületek közül többet felgyújtottak, illetve csapdákat helyeztek el bennük távozásukkor - tették hozzá.

Az IÁ pénteken tűzte ki fekete zászlaját a szunnita többségű el-Anbár tartomány székhelyének kormányzati épületeire. A Bagdadtól mintegy 110 kilométerre nyugatra fekvő várost a szélsőségesek már hosszú ideje ostromolták, és a csoport állítása szerint péntekre teljes egészében elfoglalták.

Az Egyesült Államok szombaton közölte, hogy harci gépei Irakban csütörtök óta számos csapást mértek IÁ-célpontokra Ramádi térségében. Thomas D. Weidley, az amerikai tengerészgyalogság dandártábornoka, a koalíciós erők vezérkari főnöke egyúttal az IÁ propagandafogásának minősítette azt az állítást, miszerint a terrorszervezet teljes egészében elfoglalta Ramádit.

El-Anbár tartomány jelentős része már több mint egy éve az Iszlám Állam kezén van. Fallúdzsa városát tavaly január óta ellenőrzi az IÁ, Ramádi alatt pedig több alkalommal folytak heves harcok. Megfigyelők szerint a helyi szunnita törzseknek a bagdadi síita kormánnyal szembeni gyanakvása és elégedetlensége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az IÁ el tudta foglalni el-Anbár jó részét. Ramádit az amerikai megszállás alatt az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat egyik fellegváraként tartották számon.

Ugyanaznap az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns ellenzéki szervezet arról számolt be, hogy az IÁ heves harcok árán ellenőrzése alá vonta az UNESCO világörökségi listáján szereplő ókori romvárosáról híres kelet-szíriai Tadmur oázisváros északi részét. A települést csütörtökön vette ostrom alá a szélsőséges iszlamista szervezet. 

A mintegy 50 ezer lakosú Tadmurtól fél kilométerre délnyugatra elterülő, romjaiban is impozáns látványt nyújtó Palmüra az ókori Szíria fontos városa volt. A mediterrán térség és az ókori Kelet közötti kereskedelem központjaként szolgált, a karavánok számára hosszú évszázadokon "a sivatag mátkája" volt.

Az Iszlám Állam terrorszervezet a közelmúltban több olyan videofelvételt is közzétett az interneten, amelyen harcosai történelmi emlékhelyeket semmisítenek meg. Az iraki Moszul, Nimrúd és Hatra városokban az UNESCO világörökségi listáján is szereplő műemlékeket pusztítottak el, a szintén iraki Horszábád körzetében pedig asszír építészeti maradványokat dúlták szét. Emiatt sokan attól tartanak, hogy Palmürában is súlyos rombolást végezne az IÁ.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?