A dél-kínai-tengeri területi viták békés megoldása mellett a kínai elnök

Jakarta |

<div>A dél-kínai-tengeri területi viták békés megoldása mellett szállt síkra ismét a kínai elnök csütörtökön indonéziai látogatásán, amelyen ezt leszámítva főleg gazdasági témák álltak tárgyalásai középpontjában.</div><div>&nbsp;</div>

"A Kína és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) közötti területi vitákban a feleknek tiszteletben kellene tartaniuk a békés tárgyalás és a baráti párbeszéd elvét, és békés eszközökkel megoldaniuk a konfliktust, hogy fennmaradjon a térség stabilitása és békéje" - jelentette ki Hszi Csin-ping.   
Peking magának követeli gyakorlatilag az egész tengert, amely fontos hajóútvonalak csomópontja, és jelentős szénhidrogénkincs van alatta. Kínának a Fülöp-szigetekkel, Vietnammal, Malajziával és Bruneijel van területi vitája, amelyek mind tagjai az ASEAN-nak. A regionális szervezet az ellentétek elmérgesedésének elkerülése érdekében már tíz éve próbál megállapodni Kínával egy viselkedési kódex megalkotásában, de a tárgyalások erről az utóbbi években elakadtak.   
Peking szeptember közepén ígéretet tett arra, hogy erőfeszítéseket tesz a tárgyalások felújítására. Miután az ASEAN székhelye Jakartában van, Indonézia közvetít a felek között. A kínai elnök most megígérte Jakartában, hogy országa szorosabbra fűzi kapcsolatait a szervezettel.   
Az ASEAN és az Egyesült Államok egyetlen megállapodást szeretne, amelynek minden fél részese, Kína viszont külön-külön, kétoldalú alapon akar megállapodni az egyes országokkal, bírálói szerint azért, mert akkor érvényesíteni tudja nagyhatalmi fölényét.   
"Fel kellene hagynunk a hidegháborús gondolkodásmóddal, és azon kell fáradoznunk, hogy szorosabb kapcsolatokat alakítsunk ki Kína és az ASEAN között. Kína kész együttműködni az ASEAN tagországaival egy jószomszédi, barátsági és együttműködési megállapodás megkötése érdekében" - mondta Hszi csütörtökön a jakartai parlamentben.   
Külföldi vezető most először mondott beszédet az indonéz törvényhozásban, ami jelzi, hogy Jakarta milyen nagy jelentőséget tulajdonít Hszi látogatásának.    
A kínai elnök látogatása azt a célt is szolgálta, hogy Kína növelni tudja gazdasági jelenlétét Indonéziában, amely 240 millió lakosával a világ negyedik legnépesebb országa, egyúttal egy erős ütemben növekvő gazdaság. Hszi aláírt egy több mint 20 milliárd dollár (4400 milliárd forint) értékű kereskedelmi és együttműködési megállapodást, ezenkívül egy stratégiai partneri megállapodást, amelynek keretében az összes lehetséges területen megerősítik a kétoldalú kapcsolatokat. A tervek között szerepel, hogy a következő két évben 80 milliárd dollár (17 600 milliárd forint) értékű kereskedelmi forgalmat érnek el egymás között.   
Hszi Indonéziából Malajziába utazik tovább, majd visszatér az indonéziai Bali szigetre, ahol hétfőn kezdődik az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója 21 térségbeli ország részvételével.    
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?