<p>Lengyelország a visegrádi országcsoport elnökségét betöltő Csehország kormányfőjét, Bohuslav Sobotkát kérte fel arra, hogy a migrációs válságnak szentelt csütörtöki máltai informális uniós csúcsértekezleten képviselje a lengyel álláspontot - jelentette be kedd este Rafal Trzaskowski lengyel külügyi államtitkár.</p>
A cseh kormányfő képviseli Lengyelországot a migrációs csúcson
Az európai uniós ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes azután közölte az októberi választások nyomán távozó lengyel kormány döntését, hogy hatásköri zavar alakult ki az illetékes lengyel állami intézmények között. A csütörtöki informális uniós csúcsértekezlet csak néhány nappal ezelőtt meghirdetett időpontja ugyanis egybeesik az új lengyel parlament alakulói ülésével, melyen Andrzej Duda elnök elfogadja a távozó kormány lemondását, és esküt tesznek a megválasztott képviselők.
A lengyel uniós szakértők szerint az informális csúcsértekezleteken az adott tagországot csak a kormányfő, illetve az elnök képviselheti. A lengyelországi választások utáni átmeneti időben ezt a szerepet vagy a távozó kormányfő, Ewa Kopacz, vagy Andrzej Duda töltheti be. Duda alkotmányos kötelessége az első parlamenti ülés megnyitása. Kopacz - aki elvileg írásban is beadhatná lemondását - szintén fontosnak tartja parlamenti jelenlétét.
A csütörtöki csúcsértekezletet afrikai és európai országok már szerdán megkezdődő máltai migrációs csúcstalálkozójának alkalmából tartják. A szerdai nemzetközi csúcson nem követelmény az államfői rangú részvétel, Lengyelországot itt Katarzyna Kacperczyk külügyminiszter-helyettes képviseli.
A kedden bejelentett megoldás összhangban van az uniós joggal, a lengyel kommentátorok rámutatnak: 2014-ben hasonló esetben Ciprus Görögországot kérte fel álláspontjának képviseletére. Trzaskowski még múlt pénteken elismerte: nem kizárt, hogy Máltán időpontütközés miatt az Egyesült Királyság is más országra, valószínűleg Írországra bízza képviseletét.
A csúcsértekezleten képviselendő lengyel állásponttal kapcsolatban Trzaskowski - rámutatva a cseh és a lengyel hozzáállás hasonlóságára - elmondta: minél hamarabb kell egy átfogó tervet megvalósítani, mely elsősorban a külső uniós határokat biztosítaná, és megkülönböztetné a menekülteket és a gazdasági bevándorlókat. "Határozottan ellene vagyunk bármilyen újabb menekültelosztási mechanizmusnak" - hangsúlyozta a távozó külügyi államtitkár. Hasonló álláspontot fogalmazott meg korábban a hétfőn bemutatott leendő lengyel külügyminiszter, Witold Waszczykowski is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.