Róma/Bagdad/Washington. George Bush az irakiaknak történő hatalomátadás felgyorsításával bízta meg Paul Bremert, Irak polgári kormányzóját. Tizenkilencre emelkedett a Násziríjában elkövetett szerdai öngyilkos merénylet olasz halálos áldozatainak a száma.
A CIA komor helyzetképe Irakról
Egész Olaszország gyászolja a merénylet áldozatait. Virágok és koszorúk borítják a carabinierik római főparancsnokságának bejáratát, a csaknem százezres katonai szervezet ügyeletei részvéttelefonok és sms-ek tömegét kapják. Az elesett olasz katonákat várhatóan hétfőn temetik el Rómában, állami szertartás keretében. Carlo Azeglio Ciampi olasz államfő – aki jelenleg az USA-ban tárgyal – azt hangsúlyozta: a merénylet nem tántorítja el Olaszországot attól, hogy segítse az Amerika nemzetközi harcát a terrorizmus ellen. Silvio Berlusconi kormányfő egységre szólított fel, de az ellenzék szerint csak a gyászban egységes Olaszország, az iraki misszió mindenképpen politikai elemzést igényel egy későbbi időpontban, hiszen immár mindenki előtt világos, hogy ez a küldetés nem egy nyugodt séta.
Az olaszok elleni merénylet egyelőre lehetetlenné teszi, hogy Japán útnak indítsa a robbantás közelében, Dél-Irakban telepíteni szándékozott nem harcoló egységét – közölte Tokióban a kormányszóvivő. Az ázsiai szigetország Irak újjáépítésének támogatására küldött volna katonai segítséget az arab államba, de ennek feltételei egyelőre nem teljesülnek – hangoztatta a szóvivő. Ausztrál hivatalos források ugyanakkor azt közölték: a merénylet ellenére nem tervezik az Irakban szolgáló alakulataik kivonását.
Az irakiaknak történő hatalomátadás felgyorsítása stratégiájának kidolgozásával bízta meg Paul Bremert, Irak polgári kormányzóját George Bush. Az amerikai elnök tegnap Washingtonban bejelentette: azzal a feladattal küldte vissza Paul Bremert Bagdadba, hogy az irakiakkal kidolgozzon egy tervet az iraki kormány létrehozásának felgyorsítására. Bremer, aki részt vett a Fehér Házban megrendezett rendkívüli tanácskozáson, az amerikai kormány tagjainak elmondta: az irakiak minél nagyobb szerepet akarnak vállalni az ország irányításában. „Ez az, amit mi is akarunk. Azt akarjuk, hogy az irakiak jobban részt vegyenek hazájuk irányításában” – hangoztatta. Bush elnök nem tért ki arra, milyen változatok merültek fel az irakiak bevonását illetően. Tanácsadói korábban felvetették egy átmeneti kormány felállításának lehetőségét még az új iraki alkotmány elfogadása előtt, amely jelentős változás lenne az amerikai adminisztráció eddig álláspontjához képest – írta az AP amerikai hírügynökség.
A CIA legújabb iraki helyzetfelmérése szerint mostanra az ötvenezret is elérheti az Amerika-ellenes iraki gerillacsapatok létszáma. A CIA jelentésében arra is figyelmeztette az amerikai kormányt, hogy egyre nagyobb a megszálló erők ellen harcoló felkelők népi támogatottsága és az egész újjáépítési kísérlet megbukhat, ha az amerikai erők nem találnak haladéktalanul megoldást a gondokra. A CIA értékeléséről szerdai számában hírt adó Philadelphia Inquirer úgy tudja, hogy Paul Bremer is egyetért a jelentésben felvázolt komor helyzetképpel. A CIA szerint a gerillák elleni katonai fellépés kiszélesítése további polgári áldozatokkal járhat, ami még több irakit állíthat a felkelők oldalára. Az amerikai erők tehetetlensége a felkelőkkel szemben egyre több irakiban kelti azt a gondolatot, hogy a megszállók legyőzhetők. A jelentés hangsúlyozza, hogy a háború utáni politikai intézmények és vezetők – vagyis a kormányzótanács – alkalmatlanok az ország irányítására vagy akár az alkotmány kidolgozásának és a választások megszervezésének a levezénylésére. A CIA aggodalma szerint a többségi síiták is csatlakozhatnak a szunnita felkeléshez az amerikaiak és a síiták közötti feszültség éleződésével, aminek legújabb megnyilvánulása Szádrváros – Bagdad nagy síita elővárosa – polgármesterének a lelövése volt. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.