<p>A brazil legfelső bíróság pénteken meghiúsította Dilma Rousseff államfő utolsó próbálkozását annak a szavazásnak a megakadályozására, amelyen az alsóház arról dönt, hogy a költségvetési törvények megsértésének gyanújával megalapozottan indítható-e eljárás az elnök ellen. A képviselők a nap folyamán már meg is kezdték az indítványról szóló, háromnapos, maratoni vitát.</p>
A brazil elnök nem tudta megakadályozni, hogy szavazzanak az ellene induló eljárásról
Az államfő jogi tanácsadója, José Eduardo Cardozo által benyújtott kérvényt a testület nyolc órán keresztül elhúzódott, maratoni ülés végén 8-2 arányban visszautasította, utat engedve ezzel a kongresszus alsóháza vasárnapra tervezett voksolásának.
Az utóbbi évtizedek legkomolyabb gazdasági válságával és széleskörű korrupciós botránnyal küszködő államfő népszerűsége egyre csökken. A hét közepére három párt is kihátrált a kormánykoalícióból, és a legfelső bíróság mostani döntésével nőtt az esélye Rousseff alkotmányos leváltásának.
Az alsóház illetékes bizottsága már kedden megszavazta a vizsgálat elindítását annak megállapítására, hogy Rousseff 2010-es és 2014-es választási kampányait vesztegetésekből finanszírozták-e, továbbá, hogy két évvel ezelőtti újraválasztása érdekében kozmetikázta-e az államháztartás mérlegét.
A pénteken megkezdődött az indítvány vitája az alsóházban. Az ülést a kormánykoalícióból kivált Brazil Demokratikus Mozgalom Pártjának (PMDB) színeiben politizáló Eduardo Cunha, az alsóház elnöke és Rousseff egyik fő ellenfele nyitotta meg.
A teremben rendkívül feszült volt a hangulat: Rousseff bírálói a brazil zászló színeiben pompázó, vagyis sárga és zöld szalagokat aggattak magukra és "Vád alá helyezési eljárást most!" feliratokat tartottak a magasba.
A háromnapos vitát a kongresszus teljes alsóházának vasárnapi szavazása követi. Ha az 513 képviselő legalább kétharmada, 342 igennel voksol, akkor az indítvány a felsőház elé kerül. A helyi sajtó szerint Rousseff ellenzéke mostanra biztosította ezt a többséget. A felsőházban már elég az egyszerű többség ahhoz, hogy meginduljon az eljárás az államfő alkotmányos leváltására.
A vizsgálat fél évig is tarthat, erre az időre Rousseffet az alelnök, Michel Temer helyettesítené már májustól.
A volt baloldali gerilla, Rousseff leváltása véget vetne a mögötte álló, főleg a szegény rétegek által támogatott Munkáspárt tizenhárom éves uralmának, amely brazilok millióit emelte ki a nyomorból.
Az alelnök, Temer csekély támogatottságot tudhat magáénak, ráadásul számos szövetségese érintett a Petrobas állami olajkonszern körüli korrupciós ügyben. A Munkáspárt arra figyelmeztetett, hogy a demokratikus úton megválasztott elnök megbuktatása káoszba döntené Latin-Amerika legnagyobb gazdaságát.
Ha azonban a képviselők nem szavazzák meg az indítványt, az elnök elleni eljárást automatikusan lezárják és Rousseff hivatalban maradhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.