72 órás túlélőcsomag írna elő az EU minden uniós polgárnak

túlélőcsomag

Az Európai Bizottság átfogó felkészültségi stratégiát mutatott be, amely 30 konkrét intézkedést tartalmaz a tagállamok számára.

Az új javaslat célja, hogy egységesítse a válságkezelési irányelveket és növelje az EU ellenállóképességét a természeti katasztrófáktól a kibertámadásokig – közölte az Euronews.

Az EU-ban másképp kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések is mások

– hangsúlyozta Hadja Lahbib, a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztos.

72 órás túlélőcsomagot minden háztartásba

Az egyik legfontosabb javaslat, hogy minden uniós polgár rendelkezzen legalább 72 órára elegendő túlélőcsomaggal, amely alapvető túlélési eszközöket tartalmaz vészhelyzet esetére. A csomagba élelmiszer, víz, gyógyszer, hordozható rádió, zseblámpa, töltők, készpénz, azonosító dokumentumok másolatai, receptek, pótkulcsok, meleg ruházat és alapvető szerszámok is kerülnének.

A COVID világjárvány megmutatta, hogy a szolidaritás, a koordináció, az Európai Unió keretein belül elengedhetetlenül fontos, ez az, ami hatékonyabbá és erősebbé tesz minket

– emelte ki Roxana Mînzatu, a felkészültségért felelős biztos.

Mindenkinek legyen egy kézikönyve arról, hogy mit kell tennie, ha megszólalnak a szirénák

– fogalmazott egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő.

Franciaország már alkalmaz hasonló szabályozást, 72 órás túlélőkészletet ír elő lakosai számára. A Bizottság célja, hogy ezt a gyakorlatot egységesen vezessék be az összes tagállamban.

Stratégiai készletek bővítése

A felkészültségi terv másik sarkalatos pontja a létfontosságú készletek – orvosi ellenszerek, vakcinák, gyógyszerek, nyersanyagok – felhalmozása. Ez biztosítaná a stratégiai iparágak működésének fenntartását válság idején is.

Brüsszel már javaslatot tett a kritikus gyógyszerek és alapvető ásványi anyagok készleteinek növelésére. A terv az uniós és nemzeti készletek összehangolását, valamint a magánszektor bevonását is szorgalmazza.

Meg kell vitatnunk, mi a legjobb lépés, amely minden körülmények között garantálja a végső célt, azaz e létfontosságú társadalmi funkciók biztosítását

 – hangsúlyozta egy másik tisztviselő.

Polgári és katonai együttműködés erősítése

A stratégia kiemelt figyelmet fordít a polgári és katonai szervek közötti együttműködés javítására is. A Bizottság polgári-katonai felkészültségi keretrendszert hoz létre, egyértelmű szerepekkel és felelősségi körökkel.

Sajnos a való életből rengeteg példánk van arra, hogy milyen fenyegetésekre kell felkészülnünk

 – utalt egy uniós tisztviselő a szabotázscselekményekre, dezinformációs kampányokra és kibertámadásokra.

A válsághelyzetek kezelésének problémás részeit feltáró elemzések, valamint a rendszeres gyakorlatok is részét képezik az új irányvonalnak.

Új uniós válságkoordinációs központ

A teljes folyamatot egy új válságkoordinációs központ és egy részletes kockázat- és fenyegetésértékelés támogatja majd, amely első ízben 2026 végére készül el. Addig is a Bizottság korai eseti figyelmeztetéseket ad ki, és egy válság-műszerfal létrehozásával tájékoztatja a tagállamokat az aktuális kockázatokról.

A dokumentum elkészítése hosszabb időt vesz igénybe, mivel „összetett” folyamatról van szó, amely „sok tagállami hozzájárulást” igényel. A Bizottság célja, hogy a lehető legátfogóbb és leghasznosabb dokumentum készüljön el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?