WikiLeaks: Široký Smer-szponzor

Pozsony |

<p>Juraj Široký, a Váhostav tulajdonosa Robert Fico főtanácsadója, és az egyik hozzá legközelebb álló személy &ndash; írták a WikiLeaks iratokban amerikai diplomaták.&nbsp;</p>

A dokumentumok a 2006 és a 2010-es közötti időszakból, vagyis az első Fico-kormány idejéből származnak. A szövegek hitelességét az USA nem ismerte el, viszont nem is cáfolta soha. A Denník N által összegyűjtött szövegrészletekből az derül ki, hogy Juraj Široký jó párszor szerepel a WikiLeaks iratokban. Ezek a Julien Assange exhacker és társai által nyilvánosságra hozott dokumentumok, amelyek legnagyobb részét az USA titkos katonai dokumentumai és az amerikai diplomaták levelei teszik ki. A Pozsonyból küldött levelekből az derül ki, hogy évek óta nyílt titok: a Smer kampányát az ŠtB-s múlttal rendelkező Juraj Široký nagyvállalkozó jelentős összeggel támogatta. Erről nem csak az ellenzéki pártok körében volt egyetértés, hiszen Robert Fico koalíciós partnere Milan Urbáni, a HZDS akkori alelnöke, üzletemberek és diplomaták is úgy vélték, Široký a párt fő szponzora. 2006-ban egy amerikai üzletember Rodolphe Vallee-nak, az USA akkori pozsonyi nagykövetének azt mondta: Juraj Široký Szlovákia egyik legbefolyásosabb embere, és a Slovan-stadionban rendszeresen egyeztet Ficóval. A szövegben az is olvasható, hogy kínai befektetők 2009-ben PPP-projekt keretében szálltak volna be a hazai autópálya-építésekbe, a kínai küldöttség egyik tagja az amerikaiaknak azt mondta, a beruházás a kormány főszponzora miatt hiúsult meg, később az ázsiaiak elismerték, hogy Juraj Širokýra gondoltak. A Váhostav tulajdonosának nevével kapcsolatban Ľubomír Jahnátek és Ivan Gašparovič nevét is emlegették, míg az előbbit lekötelezettjének nevezték, addig a volt köztársasági elnök különböző területeken segítette a nagyvállalkozót. Egy 2006-os lejegyzés szerint Jozef Brhel nagyvállalkozóval Robert Kaliňák és Ján Počiatek akkori bel- és a pénzügyminiszter titokban találkozott. Ők Jozef Brhel, a Smer másik mecénásának informatikai cégét különböző állami megbízásokhoz segíthették hozzá. 2011-ben Robert Fico a WikiLeaks-iratok kiszivárgásakor azt mondta, nem tehet semmit azzal, amit a diplomaták gondolnak, vagy az egymásnak küldött üzenetekben leírnak. „Azok egy része pletyka, másik része pedig féligazság” – mondta akkor Fico.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?