Még mindig több esély van rá, hogy végül távoznia kell a Fidesznek az Európai Néppártból, de ma egy találkozó keretében Orbán akár vissza is hozhatja a maradás esélyét.
Weber-Orbán találkozó: eldőlhet a Fidesz sorsa
Négyszemközt tárgyal egymással ma Manfred Weber az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője és Orbán Viktor Fidesz-elnök – ezt maga Weber jelentette be a Welt am Sonntag című vasárnap megjelenő német lapnak adott interjújában. A frakcióvezető maga kezdeményezte a találkozót, mint mondta, azért, hogy nyomatékosítsa Orbánnak, „az út, amin most jár, kifelé vezet a Néppártból”.
„Titkos” megbeszélés
Hogy ez mennyire lesz eredményes, arról valószínűleg csak egy rövid utólagos sajtónyilatkozatból értesülhet a nagyközönség, a találkozó ugyanis nem lesz sajtónyilvános, így sajtótájékoztatót sem tartanak utána. Ez arra utal, hogy maguk a felek sem bíznak nagyon a sikerben, elvégre, ha pozitív végkimenetelre számítanának, nyilván szívesen kiállnának az újságírók kérdéseire válaszolni.
Változó vélemény
Az elmúlt napokban nehezen kiszámítható kacskaringókat járt be ezzel kapcsolatban a magyar kormánypolitika. Szerdán Orbán Viktor azt nyilatkozta, „a Fidesz az Európai Néppárt tagja és az is akar maradni”, majd csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette, hogy a kormány a következő héttől eltávolítja a közterületekről a Jean-Claude Junckert gyalázó plakátokat – ezek hétfőn reggel még mindenhol láthatóak voltak –, és a helyükre nem a korábban beígért Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke kerül, hanem a „családvédelmi akcióterv” részleteit népszerűsítik majd.
Weber akkor maga üdvözölte és pozitív gesztusnak nevezte a döntést. Mellesleg a hárompontos ultimátumából ez volt az egyik. Igaz, a másik kettő, miszerint Orbán ismerje el, hogy a kampánnyal kárt okozott a Néppártnak és kérjen bocsánatot, valamint biztosítsa a CEU további zavartalan működését Budapesten, vélhetően nem teljesül majd.
Muppet-show
A Fidesz több vezetője azt nyilatkozta ugyanis, hogy nincs miért bocsánatot kérni, maga Orbán, amikor női újságírókat fogadott március 8-a alkalmából a hivatalában, azt nyilatkozta nekik: „Muppet-show-szerűen” akarták ábrázolni Junckert és eszébe sem jutott, hogy ezt valakik ennyire komolyan veszik majd. A CEU-val kapcsolatban pedig a kormány részéről megismételték a korábbi nyilatkozatokat, miszerint az, hogy az egyetem részben elköltözik, valójában azt jelenti, hogy Budapesten marad. A CEU vezetése úgy reagált, hogy a kormány hazudik, és Orbán személyes garanciáját várják a működési engedélyük meghosszabbítására ahhoz, hogy valóban garantáltnak lássák a zavartalan működést.
Fegyveres segítség
Pénteken aztán már maga Orbán Viktor mondta azt a Kossuth rádióban, hogy elképzelhetőnek tartja, hogy a Néppárt vezetésével folytatott vitájuk a Fidesz távozásával zárul majd. Ehhez képest Trócsányi László igazságügyi miniszter, a magyar kormány jelöltje az uniós biztosi pozícióra, a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak azt mondta, „nincs B terv”, a Fidesz maradni akar, a Junckert ábrázoló plakátok pedig valójában nem is az Európai Bizottság elnökét támadják, hanem „a bizottság véleményvezéreinek rossz döntéseit”. Az obligát migránsozás egyébként nem maradt el Orbán Viktor részéről még a közép-európai államok NATO-csatlakozásának 20 éves évfordulójára rendezett varsói megemlékezésen sem, a magyar miniszterelnök kiemelten fontosnak tartotta megköszönni, hogy „a lengyel a cseh és a szlovák nép fegyveres segítséget küldött Magyarország déli határaira, amikor a migránsinvázió támadása alatt álltunk”.
Bár hivatalosan nincs B terv, Orbán már bevallottan tárgyalt a lengyel Jog és Igazságosság Párt vezetőivel egy esetleges új politikai formáció létrehozásáról. Valószínűleg ez volt az egyik témája Gulyás Gergely legutóbbi bécsi tárgyalásainak is az Osztrák Szabadságpárt vezetőivel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.