<p>Német, osztrák és svéd mintára akarja módosítani a belügyminisztérium a kezdő sofőrökre vonatkozó előírásokat. Eszerint csak gyakorlott sofőr felügyelete mellett ülhetnének volán mögé, sőt az sem kizárt, hogy csak éjfélig vezethetnének gépkocsit.</p>
Vége a kezdő sofőrök aranyéletének
Aki ezeket az előírásokat megszegné, az búcsút vehetne jogosítványától.
Két éve annak, hogy Robert Kaliňák belügyminiszter gyökeresen módosította a közúti közlekedésről szóló jogszabályt, s utódja, Daniel Lipšic most újabb változtatásokra készül. Bár az új szabályok az előzetes elképzelések szerint már idén nyártól hatályba léphetnek, a belügyminisztérium mégsem akar bővebb tájékoztatást adni a tervezett módosításokról. A nyár elejét azért választották határidőnek, mert akkor szokott megugrani a tragikus kimenetelű balesetek száma.
Tragikus diszkók „Az egyik lehetőség az lenne, hogy a kezdő sofőrök azután, hogy megkapták jogosítványukat, 12 hónapig csak tapasztalt sofőr felügyeletével vezethetnének” – mondta Lipšic, miután közlekedésbiztonsági szakértőkkel tárgyalt a rendeletek módosításáról.
A 20 évnél fiatalabb sofőrök tavaly 1257 balesetet okoztak, ami az összes karambol közel hat százaléka. A tragikus balesetek viszont önmagukért beszélnek: például csak novemberben 11 fiatal halt meg autóban, útban haza az éjszakai szórakozóhelyekről. Lipšic egyelőre nem akarja elárulni, pontosan mit tartalmaz majd a törvénymódosítás. Hasonló előírások jelenleg 11 európai országban léteznek.
Legutóbb Németország vezette be, ahol idén januártól hatályos. A németek így 2011-től már 17 éves koruktól vezethetnek gépkocsit, de egy évig csak felnőtt felügyeletével. S a felügyelő sofőrre is szigorú kritériumok vonatkoznak: 30 évnél idősebbnek kell lennie, legkevesebb ötéves gépkocsivezetői tapasztalatra van szüksége, és egyetlen egy szabálysértést sem követhetett el.
Németországban egyébként már tesztelték ezt a módszert, s mint kiderült, az egy évig felügyelettel vezető fiatalok 30 százalékkal kevesebb balesetet okoznak. Peter Glowalla, a német autósiskolák szövetségének elnöke a német N-TV televíziónak elmondta: az esetek 90 százalékában a sofőr szülei felügyelik a kezdő sofőröket. „Nagyrészt anyukák, ami meglepő. Száz év után végre rájöttünk arra, hogy a fiataloknak eleinte szükség van felügyeletre” – fűzte hozzá Glowalla.
Németországban bevált
A felmérések igazolták, hogy nemcsak a 17 éves sofőrök elégedettek az új rendelettel, hanem a szüleik is, akik legalább tudják, hogyan vezet gyermekük és nem kell aggódniuk. Az autósiskolák képviselői szerint ez az egyetlen bevált módszer arra, hogyan lehet csökkenteni a balesetek számát.
Eddig a kezdő sofőrök okozták a németországi balesetek negyedét, holott az összes sofőrnek csupán 8 százalékát képezik a 18 és 24 év közötti sofőrök.
Éjjeli stop A szlovák belügyminisztérium a vizsgákat is szigorítani akarja. A tanfolyam során például a vészhelyzetekre, váratlan szituációkra is tanítani fogják a leendő sofőröket. „Sokkal jobban kell összpontosítani a csúszásokra, vagy az éjszakai vezetésre” – mondta Lipšic.
Ráadásul azt is kilátásba helyezte, hogy korfüggővé teszi azt, hány óráig ülhet valaki volán mögé. Mivel a fiatalok által okozott legtragikusabb balesetek rendszerint éjjel történnek, egyszerűen megtiltaná, hogy bizonyos korig éjfél után is vezessenek a sofőrök.
A korhatárt egyelőre nem akarta pontosítani.
Ilyen szabály Svédországban érvényes, ott 20 éves korig tilos éjfél és reggel hét óra között vezetni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.