<p>Vasárnap kezdődik a téli időszámítás, ekkor hajnali háromkor két órára kell visszaállítani az órák mutatóit. A mérési adatok szerint a nyári időszámításnak köszönhetően évente 120-140 gigawattórával fogyaszt kevesebbet a lakosság Magyarországon. A tavaszi átállítás után egy órával később kell bekapcsolni a lámpákat, és nagyjából ugyanakkor kapcsolják ki őket, emiatt ebben az időszakban a fogyasztás mindig kevesebb.</p>
Vasárnap óraátállítás
Éves szinten naponta megközelítően 1000 háztartás energiafogyasztását takarítják meg. Az energia-megtakarítás jelentősége az utóbbi években még jobban előtérbe került, mert egyre inkább nő a megvilágítás mind a közterületeken, mind a háztartásokban.
Különösen erőteljes ez a hatás az adventi hetekben, amikor "díszkivilágítás kiépítésében vetélkedik az egész ország" - fogalmazott a MAVIR ZRt. közleménye. Számításaik alapján a tavaszi átállással az 5 milliárd forintos évi megtakarítás egyenlően oszlik el a fogyasztók között, a nyári időszámításról való átállás pedig semmilyen többletköltséggel nem jár.
Magyarországon 1980-ban vezették be a nyári és a téli időszámítást, az energiával való takarékoskodás érdekében. Az átállást szabályozó 1996-os kormányrendelet szerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.