Vasárnap Dzurinda-Martonyi találkozó Párkányban

Pozsony |

<p>Vasárnap Párkányban találkozik a magyar és a szlovák külügyminiszter, hogy együtt emlékezzenek meg a felújított Mária Valéria híd átadásának 10. évfordulójáról. Martonyi János és Mikuláš Dzurinda a híd közepén, a magyar-szlovák határon találkoznak.</p>

Ezt követően megnyitják és megtekintik a Danubius Fluvius Pictorum című kiállítást, amelyet az egykori Mária Valéria hídról, Párkányról és Esztergomról, s természetesen a Dunáról készült régi képekből rendeztek össze - közölte az MTI pozsonyi tudósítójával Ľuboš Schwarzbacher külügyminisztériumi szóvivő.
Tájékoztatása szerint a szlovák és a magyar diplomácia vezetőjét ezután fogadják a párkányi polgármesteri hivatalban. Martonyi és Dzurinda a tervek szerint a polgármesteri hivatal előtti téren beszédet mondanak, majd rövid sajtóértekezlet következik. A hivatalos program utolsó pontjaként a miniszterek ellátogatnak a nagy hagyományú Simon-Júda napi vásárba, amelyet az idén immár 465. alkalommal tartanak Párkányban. A Duna menti városban a török hódoltság kezdete óta tartanak vásárokat, a Simon-Júda napit először 1546-ban rendezték meg.
Az Esztergomot és Párkányt összekötő Mária Valéria hidat 1895. szeptember 28-án avatták fel. Nevét a híd Mária Valériáról, I. Ferenc József és Erzsébet királyné gyermekéről kapta. Akkor még mindkét város Magyarországhoz tartozott.
Párkány az első világháború után 1918-ban az újonnan megalakult Csehszlovákiához került, s határváros lett, akárcsak Esztergom. A II. világháború végén a szovjetek elől visszavonuló németek a hidat felrobbantották. Évtizedeken keresztül ez volt az egyetlen Duna híd, amely nem lett felújítva. A szlovák nacionalisták gyakran nyíltan hangoztatták: a Mária Valéria hidat nem szabad felújítani, mert állítólag megkönnyítené a magyar hadsereg átkelését Szlovákiába.
A híd újjáépítéséről 1999 szeptemberében írt alá magyar-szlovák egyezményt az Orbán Viktor vezette magyar és a Mikulás Dzurinda vezette szlovák kormány. A munkálatok befejeződése után, 2001. október 11-én avatták fel a hidat a két miniszterelnök, valamint az újjáépítést összesen 10 millió euróval támogató Európai Unió magas rangú képviselőjének a jelenlétében.
A Mária Valéria hídon kívül a Duna szlovák-magyar szakaszán, amely egyben országhatár is még további két híd van: a Medve-Vámosszabadi és a komáromi Erzsébet híd. Az előbbi 1942-ben, míg az utóbbi 1892-ben készült.
Párkány és Esztergom önkormányzatai egyaránt azt hangoztatják, hogy a felújított Mária Valéria híd újra összekötötte a két várost, s nagy hasznára van a környék lakóinak a határ mindkét oldalán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?