Vannak „szociálisabbak“ is

Pozsony |

<p>Hosszabb ideig folyósítják januártól a munkanélkülisegélyt,ámnem változik a támogatás nagysága: továbbra is a bruttó bér 50 százaléka.</p>

Mielőtt a javaslat további tárgyalásra kerül, jóvá kellene hagyniuk a munkáltatóknak is. Nekik azonban nemtetszik a változtatás, szerintük ugyanis negatív hatása lesz. „A folyósítás bármilyen meghosszabbítása miatt az emberek csak az időszak vége felé kezdenek új munkahelyet keresni“ - véli Martin Hošťák, a Munkáltatók Országos Uniójánaktitkára.
Az ellenzék egyetért a javaslattal, ám kifogásolja a 2010 januári hatálybalépést. Iveta Radičová volt szociális ügyi miniszter szerint gyorsított törvényhozási eljárás révén akár már októbertől életbe léphet. Az ellenzék egyébként már hónapokóta szorgalmazzaa segélyfolyósítás idejének meghosszabbítását, de Viera Tomanová miniszter ezt a múlt héten még cinikusnak nevezte.
A kormány állandóan hangoztatott „szociális érzékenysége“ ellenére Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, ahol a legrövidebb ideig jár a munkanélküli-segély, még a tervezett hosszabbítás után is. Nyugat-Európában jóval kedvezőbb az állástalanok helyzete, mint a közép-európai régióban. A régi uniós tagállamok többségében sokkal magasabb a segély, és jóval hosszabb ideig jár, mint például nálunk, Magyarországonvagy Csehországban. „Legjobb“ Dániában munkanélkülinek lenni: 48 hónapig, vagyis négy évig folyósítják a támogatást, amely az illettő korábbi bérének 90 százaléka is lehet. NorvégiábanésFinnországban 500 napig, tehát csaknem másfél évig jár a segély, melynek összege a fizetés 87,5 százaléka. Askandináv államok közül Svédországban folyósítják a legrövidebb ideig a segélyt, de ott is 10 hónapig, és a bérük 80 százalékát kapják az érintettek. Belgiumban ugyancsak nem lehet oka a panaszra a munkanélkülinek. Korábbi bérének 60-85 százalékát kapja, legalábbegyévig, de ez lényegében korlátlan ideig kitolható. Luxemburgban ha valaki elveszíti az állását, a korábbi keresetének 80 százalékát kapja, a felső határ a minimálbér 250 százaléka, ami jelenleg több mint 1300 euró. Hollandiában a munkanélküli-segély napi 168 euró. Svájcban a korábbi fizetés 70-80 százaléka jár, és 400-tól 520 napig adják. Franciaországban a munkanélküli akkor számíthat segélyre - de akkor viszont akár három évig is -, ha az elmúlt 22 hónapból hatot dolgozott. Az átlagos segély 1100 euró. Magyarországon legfeljebb 270 napig jár a segély, s a minimálbérhez kötik, legalább a minimálbér 60 százaléka, de legfeljebb a kétszerese, tehát jelenleg 42 ezer és 85 ezer forint közötti összeg. Akkor jár, ha a munkanélkülivé válást megelőző négy évben legalább 200 napig volt munkaviszonyban az illető. Csehországban a segély folyósításának ideje az életkortól függ: 50 év alatt 5 hónap, 50 és 55 év között 8 hónap, 55 felett 11 hónap. A segély az első két hónapban a nettó bér 65 százaléka, majd folyamatosan csökken.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?