Változások a névváltoztatásban

Pozsony. Az anyakönyvvezetők helyett hamarosan a körzeti hivatalnokok hatáskörébe fog tartozni a névváltoztatás jóváhagyása. Jelenleg ha valaki módosítani akarja vezeték- vagy utónevét, esetleg mindkettőt, akkor az anyakönyvi hivatalba kell mennie – oda, ahol a születési anyakönyvi kivonatot kiállították.

Pozsony. Az anyakönyvvezetők helyett hamarosan a körzeti hivatalnokok hatáskörébe fog tartozni a névváltoztatás jóváhagyása. Jelenleg ha valaki módosítani akarja vezeték- vagy utónevét, esetleg mindkettőt, akkor az anyakönyvi hivatalba kell mennie – oda, ahol a születési anyakönyvi kivonatot kiállították. Viszont ha olyan személy akarja megváltoztatni nevét, akinek állandó lakhelye nem Szlovákiában van, akkor a körzeti hivatalhoz kell fordulnia. A belügyminisztérium szerint indokolatlan, hogy jelenleg lényegében ugyanazzal a feladattal két intézményt bíztak meg, ráadásul az anyakönyvvezetőket tehermentesíteni kell, ezért a tárcaközi véleményezésre bocsátott tervezet értelmében névváltoztatási hatáskörük hamarosan csak a valamikori járási hivataloknak lesz. Egyébként aki csak az -ová végződést szeretné elhagyni, az is névváltoztatásnak számít, azaz ugyanúgy kérvényezni kell, mintha teljesen új nevet akarna felvenni, s ki kell fizetni az illetéket is.

Európában annyi neve lehet az embernek, amennyit csak akar, és ha a házasulandó felek úgy döntenek, mindkettőjük családnevét felveszik hivatalosan, akkor ezt már nálunk is gond nélkül megtehetik. Elméletileg. A gyakorlatban azonban problémát okozhat, hogy ha két különböző állam polgárai mondják ki a boldogító igent, és országaikban más-más szabályok vonatkoznak a vezetéknevekre. Egy spanyol férfinek és egy belga hölgynek néhány évvel ezelőtt komoly nehézségei voltak közös gyermekük nevének a bejegyzésével kapcsolatban. A gyermek kettős állampolgársággal rendelkezik, és vegyes házasságról lévén szó a felek úgy döntöttek, tiszteletben tartják a férfi családi hagyományait: azaz a hatóságoktól azt kérték, a kicsinek két vezetékneve legyen, az egyik az apa első vezetékneve – melyet ő is az apjától örökölt –, a másik pedig az édesanya családneve. Mivel nem akartak a kérésnek eleget tenni, az ügy egészen az európai bíróság elé került, mely végül kimondta: ha két különböző állam polgárai házasodnak össze, a közös névnek és gyermekeik vezetéknevének a bejegyzésekor tiszteletben kell tartani az egyes országok hagyományait. Szlovákiában tavaly júliustól lehet nálunk is két vezetéknév, s a belügy a nemzetközi bírósági döntés kapcsán további módosítást javasol: ha valaki egy külföldivel mondta ki a boldogító igent, és ha kérik, úgy kell beírni a nevet, ahogyan a másik államban szokás. (sz. a.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?