Az ukránok tették helyre a felkelésről fantáziáló Ficót, az igazi „Majdan” máshogy nézett ki

fico
Kijev/Pozsony |

A miniszterelnök, Robert Fico (Smer) napok óta próbálja meggyőzni az ország lakosait, hogy Szlovákiában egy külföldi szakértőkből álló csoport tevékenykedik, melynek célja a kabinetje megbuktatása. Fico egyenesen azt vizionálja, hogy a kijevi Majdan-felkelés történéseire ezúttal Pozsonyban kerülhet sor. A szlovák kormányfő összeesküvés-elméleteire a Majdan eseményeiben igen jártas ukránok is reagáltak, és nem bántak kesztyűs kézzel Ficóval.

Még az ország biztonsági tanácsát is összehívták amiatt a titkosszolgálati jelentés miatt, amely Fico szerint igazolja, hogy Szlovákiában egy olyan csapat tevékenykedik, amely a közelmúltban több kormányellenes tüntetés megszervezésében is segédkezett. Törekvéseik csúcspontja pedig az volt, amikor néhány évvel ezelőtt „közbenjárásuk” az akkori ukrán elnök, Viktor Janukovics bukásához vezetett. A Janukovics menesztéséhez vezető ellenállási hullám a kijevi Majdan-felkelésként ismert, és Fico szerint most Pozsonyban is hasonló Majdan van készülőben.

Újabb üzengetés Kijev és Pozsony között

A Szlovákiában készülő államcsíny híre Kijevbe is eljutott. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője szerint a hazájában egyre népszerűtlenebb Robert Fico ezekkel az elméletekkel próbálja megfélemlíteni a polgárokat.

„Ezeket a kijelentéseket kísérletnek tekintjük a szlovák társadalom megfélemlítésére és saját választói bázisának megerősítésére – se több, se kevesebb. Ugyanezt tette a grúziai vezetés is. Ez egy megszokott mese”

– értékelte a szlovák kormányfő törekvéseit az ukrán diplomácia szóvivője, Heorhij Tihij, aki egyúttal azt is megjegyezte, a miniszterelnöknek inkább a saját tevékenységét kellene átértékelnie, mivel Kijev szerint Fico politikája komoly társadalmi feszültségek forrása.

Régiségek új élete

Az állítólagos puccskísérlettel kapcsolatos információk mellett azt sem hagyták szó nélkül, hogy Robert Fico a kijevi Majdan-felkelés eseményeiről szónokol.

Úgy tűnik, a szlovák miniszterelnök előhúzott a szekrényből valamit, ami már régen elromlott, így mostanra nem is illik nyilvánosan használni 

– kritizálta a kormányfő hasonlatát Heorhij Tihij.

A szóban forgó Majdan-felkelés, amire többen euromajdanként hivatkoznak, 2013 végén tört ki Ukrajnában. A társadalmi mozgalommá szerveződő ellenállók azután kezdtek tiltakozni, hogy az akkori ukrán elnök, Viktor Janukovics úgy döntött, nem írja alá az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodást, inkább Oroszországgal és az Eurázsiai Gazdasági Unióval fűzi szorosabbra Ukrajna kapcsolatát. Mivel a társadalom jelentős része inkább az unió felé húzott, így egy hónapokig tartó Oroszország-ellenes, Európa-párti tüntetéssorozat vette kezdetét, amely később halálos áldozatokat követelő erőszakba torkollott. A nyomásgyakorlás végül Janukovics és a kabinetje bukásához vezetett. Az elnevezés egyébként onnan ered, hogy a történések jelentős része a Kijev központjában található Majdan Nezáležnosti (Függetlenség Tere) környékén zajlott.

A külföldi ügynökökkel kapcsolatos összefüggések esetén Robert Fico vélhetően az oroszok által terjesztett narratívára utal. Az euromajdan kirobbanása után az Egyesült Államok térségért felelős, magas rangú diplomatája a tüntetőket támogató nyilatkozatot tett, később pedig megjegyezte, az Egyesült Államok több millió dollárt költött az ukrajnai demokráciaerősítő programok finanszírozására. Moszkva ezt úgy értelmezte, hogy az egész forradalmat Amerika szervezte.

A kísértő múlt felemlegetése vélhetően nem javít majd Pozsony és Kijev kapcsolatán, ami az ukrán gáztranzit leállítása óta egyre feszültebb. 

Váratlan támogató

Robert Fico aggodalmai azonban nem csak kritikai visszhangot keltettek. Grúz kollégája, Irakli Kobahidze ugyanis közölte, nem ismeri a részleteket, de Fico állításai teljesen logikusnak tűnnek.

A Robert Fico által leírt helyzet kísértetiesen hasonlít arra, ami most Grúziában történik. Az ilyen folyamatok esetében pedig általában igaz, hogy egy kéz mozgatja a szálakat. Ezért nem tudom megkérdőjelezni a szlovák miniszterelnök kijelentéseit 

– közölte a grúz kormányfő az Imedi TV kérdésére válaszolva. Grúziában tavaly óta zajlanak tüntetések, mivel a kormány felfüggesztette az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokat, de a lakosok az általuk manipuláltnak vélt parlamenti választások eredménye miatt is tiltakoznak, amit az oroszpárti Grúz Álom párt nyert. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?