Választás utáni hisztéria! A fiatalok bezárnák a nagyszülőket, hogy ne szavazhassanak!

aec53fd7-89a8-442c-b019-c2836c3843f6_phppcobfp.jpg

A szlovákiai elnökválasztás eredményének nem várt következményei vannak, a fiatalok a közösségi médiában támadják az idősebbeket.

Szlovákia új államfőt választott: Peter Pellegrinit. 1 409 255 polgár szavazott rá, míg ellenfele, Ivan Korčok 165 546-tal kevesebb szavazatot kapott. A megmérettetést heves kampány előzte meg - különösen annak csúcspontját jellemezte a hisztéria. 

A választási eredmények kihirdetése után a hagyományos témák mellett olyan kifejezések is szóba kerültek, mint a választások utáni szorongás vagy frusztráció. Nemcsak ismert személyiségek osztották meg negatív érzéseiket a nyilvánossággal, hanem a másik, azaz a "rossz" tábor jelöltjére szavazókról is kritikus megjegyzések születtek, főleg a közösségi médiában. Számos szakértő adott tanácsot arra vonatkozóan, hogyan lehet megbirkózni ezzel az állapottal, sőt, néhányan közülük is elismerték, hogy az eredményt nehéz megemészteni.

Úgy tűnik azonban, hogy nem csak a „felnőttek” élik meg így a jelenlegi eseményeket. Még a tizenéves fiatalok közül is fontosnak találták, hogy kifejtsék véleményüket a témával kapcsolatban - feltűnően sokan kommentálták a választási eredményeket. Ez azt jelzi, hogy Szlovákiában egy olyan generáció nő fel, amelynek a toleranciával, de a tisztelettel is gondjai lehetnek a jövőben. Állásfoglalásaikban a fiatalok nemcsak az elnökválasztás győztesét, vagy annak szavazóit becsmérelték, hanem még a saját nagyszüleiket is - őket hibáztatták ugyanis a választási eredményekért.

„Megköszönöm a nagyapámnak, hogy el * * * * * *a jövőmet”, „Bemegyek az idősek otthonába, hogy az arcukba s * * * * * k, a félholtak arcába s * * * * k”, „Nincs okom másképp írni az öregekről, mert nem tisztelem őket” - ilyen és ehhez hasonló megjegyzések jelentek meg a közösségi hálón.  

A szülőket is meglepték a fiatalok: 

„A választások utáni reggelen a 15 éves lányom meglátogatott. Megdöbbentették a barátai reakciói. Olyanokat mondtak, hogy mélypontra jutottunk, ezért elhagyják az országot, vagy hogy h * * * e nemzet vagyunk, és így tovább. A nagyszüleikről is írtak. Olyanokat, hogy be kellett volna zárni őket, hogy ne tudjanak szavazni, hogy teljesen el kellett volna tiltani őket a szavazástól. Ez nagyon megdöbbentett” - írta a 49 éves Henrieta Besztercebányából. 

A 47 éves Ivetát is meglepte fia viselkedése. A fiú 22 éves, főiskolára jár, és a kedvence Ivan Korčok volt.

„Ami persze teljesen rendben van. Az viszont kicsit zavart, amikor az első fordulóban az egész családra nyomást gyakorolt, hogy rá kell szavaznunk, különben elrontjuk a jövőjét. Addig dumált a nagyszülőknek, amíg a családi konfliktus szélére nem kerültünk. Elmagyaráztam neki, hogy a demokrácia nem így működik” - mondta Iveta. 

A pozsonyi Lenka is hasonló tapasztalatokat szerzett, és nemcsak a gyerekeinél, hanem az unokahúgánál is ilyen reakciókat tapasztalt.

Marek Madro, az IPčko polgári társulás pszichológusa szerint a választások után valóban megnőtt a frusztrált emberek száma:

„Társadalomként erős polarizációval, sőt széttöredezettséggel nézünk szembe. A választások előtti időszak érzelmileg feszült volt, és a politikai nézetek és a eltérése valóban hatással volt még a legszemélyesebb kapcsolatokra is” - mondta.

Hangsúlyozza, hogy semmiképpen sem helyes így beszélni az idősekről, vagy őket hibáztatni a választások eredményéért, amelyek demokratikusak voltak. Véleménye szerint az ő eredményeiket is tiszteletben kell tartani, még akkor is, ha a választások nem úgy végződtek, ahogyan szerettük volna. 

„A tiszteletet a csalódottság, a düh vagy a frusztráció ellenére is fenn kell tartani. Tiszteletben kell tartani mások azon jogát, hogy a saját véleményükhöz tartsák magukat, és ehhez kellene eljutnunk társadalomként” - véli Marek Madro.

A fiatalokkal kapcsolatban megemlítette, hogy másképp látják a világot, más igényeik vannak és más elképzeléseik arról, hogy merre kellene haladnia a társadalmunknak. A generációk közötti különbségek szerinte természetes jelenségek. Minden generáció valamilyen társadalmi változások és kihívások idején nő fel. 

„A fiatalok érzékelik, hogy mi felnőttek hogyan kommunikálunk egymással, hol tolódtak el az agresszió és a gyűlölet határai. Jellemző ránk a bűnbak keresésének hajlama, hisz könnyebb valaki mást hibáztatni egy adott helyzetért, még akkor is, ha ez nem felel meg a valóságnak. Hiszen ezen a választáson sokféle korosztály adta le a szavazatát” - emlékeztetett. 

Megjegyezte azt is, hogy a fejlődéslélektan szempontjából a legtöbb fiatalnál még nem fejlődött ki az agynak azon része, amely a viselkedés következményeinek kikövetkeztetéséért felelős. 

Szerinte sok ilyen helyzet megelőzhető már a választások előtt, ha felismerjük, hogy az időseknek is megvannak a maguk okai és meggyőződései, hogy megtudjuk, miért szavaznak úgy, ahogy.

„Fontos, hogy érdekeljen, miért gondolkodnak úgy, ahogy. Milyen forrásokból tájékozódnak, mi befolyásolja őket. De ugyanilyen fontos, hogy a nagyszülők is tudják, hogyan hatna az ő választásuk az fiatalok életére, és milyen terveik vannak arra az esetre, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan azt elképzelik” - tanácsolta Marek Madro.

A fiatalok kifejezésmódját nemcsak a családi környezetük inspirálhatja, hanem a közösségi hálózatok is, ahol híres személyiségeket követnek. Reakcióikban nem mindegyikük fogalmaz finoman.

Az elnökválasztás eredménye körüli helyzetet logikusan nehezen viselték, különösen Ivan Korčok támogatói. Emlékezetes volt Korčok azon kijelentése, amelyet akkor tett, amikor már egyértelmű volt, hogy nem ő lesz az elnök:

„Ezt nem fogom elfelejteni, nemcsak a két fiam, hanem a köztársaság polgárainak érdekében sem. Kiderült, hogy nemcsak gyűlöletkeltéssel és az indulatok felkorbácsolásával lehet elnökké válni, hanem úgy is, ha az ellenfelet a háború jelöltjének állítják be” - jelentette ki, utalva Peter Pellegrini táborára, aki a szakértők szerint is arra építette kampányát, hogy lényegében háborús uszítónak állította be ellenfelét. 

A jelenlegi európai parlamenti képviselő, Lucia Ďuriš Nicholsonová is nyilatkozott a választások után. Úgy döntött, felkavarja az állóvizet a választások második fordulója előtt. Ő volt az, aki közzétette a két évvel ezelőtt készült fényképeket Peter Pellegriniről, melyeken állítólag egy olaszországi látogatáson párttársa, Petr Nahlik társaságában a városban sétálgat és egy kirakatban késeket és hasonló árukat nézeget. Ez komoly kritikákat váltott ki a az emberekből a képviselőnővel kapcsolatban, amivel ő maga láthatóan nem számolt.  

A választások után Nicholsonová kijelentette, hogy összepakolja a bőröndjeit, mert Szlovákia nagyon hosszú időre elveszett. 

„A többség döntött. Én ezt tiszteletben tartom. Erről szól a demokrácia. De azt nagyon nem szeretem, ha valaki helyettem dönt. És főleg nem egy csapat ember, akik mindig készek kollektíven gyűlölni a liberálisokat, a homoszexuálisokat, az önmagukat tisztelő nőket, az EU-t és a NATO-t” - írta Nicholsonová. 

Egy másik alkalommal Pellegrini 1,4 millió szavazóját a becsődölt oktatási rendszer áldozatainak nevezte, amely cirill betűket és gyorsírást tanított nekik, de kritikus gondolkodást és médiaműveltséget nem. 

A Hoaxy a podvody portál, amely mögött David Púchovský, Jaroslav Spišiak képviselő asszisztense áll, szintén beavatkozott a választási kampányba. Azt állította, hogy a Hlas pártnak dolgozó reklámügynökség áll az Ivan Korčokot lejárató hamis weboldal mögött. Néhány nappal később azonban a Transparency International Slovensko nyilvánosságra hozta az információt, miszerint a szóban forgó portált Štefan Harabin korábbi szponzora, Igor Cako üzletember hozta létre és finanszírozta. Ezt állítólag ő maga is elismerte. 

Púchovský kerülte a választ arra a kérdésre, hogy adott-e félrevezető információkat:

„A Hoaxy a podvody projekt közzétett egy nyilatkozatot, amely szerint vagy egy bizonyos (a Hlasnak dolgozó) reklámügynökség áll a szóban forgó weboldal mögött, vagy annak nevével éltek vissza. Véleményünk szerint egyik lehetőség sem átlátható módja egy kampány lebonyolításának, mivel mindkettő megfelel félretájékoztatáson alapuló manipulációnak” - magyarázta. 

Púchovský szerint, ha Cako állításai igazak, akkor a Hoaxy a podvody portál által jelzett lehetőségek továbbra is fennállnak. Vagy az említett reklámügynökség készítette a honlapot Igor Cako számára, vagy visszaéltek Cako nevével. 

„Ha az ügynökség nevével visszaéltek, akkor Cako úr az egyik legravaszabb magas szintű félretájékoztatási terméket hozta létre - első ránézésre egy olyan honlapot, amely átgondoltan támadta Korčok urat, de a mélyén olyan nyomokat rejtett el, amelyeket csak az elemzők fedezhetnek fel, az egyszerű olvasók nem. Ezek szerint a célja az volt, hogy Pellegrini urat félrevezesse annak a reklámügynökségnek a nevén keresztül, amellyel együttműködik” - mondta el Púchovský az ügyről alkotott véleményét. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?