<p>Hivatalosan is megerősítette a Központi Választási Bizottság vasárna este a szombati előrehozott választások végeredményét. A 150 fős parlamentbe hat párt jutott be. Több mint egy millió 134 ezer szavazattal a Smer-SD nyert, a voksok 44,41 százalékát szerezte meg, így a pártnak 83 képviselője lesz.</p>
Választás - hivatalos a végeredmény
A második legjobb eredményt a szavazatok 8,82 százalékát megszerző, Ján Figeľ vezette Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) érte el, 16 képviselői mandátumot biztosítva magának a törvényhozásban.
A harmadik helyen az Igor Matovič vezette Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) végzett a leadott voksok 8,55 százalékával, ez számukra 16 képviselői széket jelent.
A Bugár Béla vezette Híd pártra 176 ezren adták le szavazatukat, s így a voksok 6,89 százalékával a negyedik helyen végzett, 13 parlamenti mandátumhoz jutva. A párt a 2010-es eredményhez képest közel 30 ezer vokssal kapott kevesebbet.
6,09 százalékos támogatottságot szerezve, ötödikként jutott a parlamentbe a Mikulás Dzurinda vezette jobboldali konzervatív Szlovák Demokratiksu és Keresztény Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS), amelynek 11 parlamenti helyet sikerült szereznie.
A szavazatok 5,88 százalékát, s ezzel 11 mandátumot szerezve a hatodik helyen sikerült bejutnia a törvényhozásba a Szabadság és Szolidaritás (SAS) pártjának Richard Sulíkkal az élén.
A Berényi József vezette Magyar Koalíció Pártjának (MKP) nem sikerült bejutnia a parlamentbe. Az MKP mintegy 109 ezer szavazatot kapott, s a voksok 4,28 százalékát megszerezve maradt a parlamenten kívül. A szavazatszám lényegében megegyezik a 2010-es választáson szerzett voksok számával.
Az esélyesnek tartott pártok közül nem sikerült bejutnia a törvényhozásba a szlovákiai politikai spektrum jobbszélén elhelyezkedő, Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS), amely a szavazatok 4,55 százalékát kapta. Nem sikerült bejutnia a törvényhozásba a felmérések alapján szintén bejutásra esélyesnek tartott 99% nevet viselő pártnak sem, amely a voksok 1,58 százalékát nyerte el.
A voksoláson való részvételi arány a várakozások ellenére nem döntött negatív rekordot, sőt a mostani voksoláson néhány tized százalékkal magasabb volt a részvételi arány, mint 2010-ben. Ez 59,11 százalékos részvételi arányt jelent: 4 392 451 jogosultból 2 596 443 szavazott.
A legmagasabb választási részvétel a Zsolnai járás szavazóköreiben volt, meghaladta a 66 százalékot. A legalacsonyabb részvételi arányt a magyarok lakta déli régió 4 járásának szavazóköreiben mutatták ki. A legalacsonyabb részvételi arány a tőketerebesi járásban (50,24 százalék) volt, ezt a rimaszombati (52,39 százalék) és a komáromi (52,40), illetve a losonci (52,47 százalék) járás részvételi aránya követte. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.