Vagyon van – bevallás nincs

Pozsony |

<p>Három éve &bdquo;foglalkoznak&rdquo; az üggyel, és valószínűség a következő parlamenti választásokig egy helyben fognak toporogni.&nbsp;</p>

Hosszú évek óta rendezetlen a politikusok vagyonbevallásának ügye. Átláthatóbb, ellenőrizhetőbb rendszer kellene, de mindig hiányzik a „politikai akarat”. Lakás, hétvégi ház, öt parcella szántóföld, autó – jelenleg így fest a politikusok vagyonbevallása, vagyis olyanok, mint a mesebeli ajándék: van is, meg nincs is. Papíron minden rendben, a gyakorlatban viszont ellenőrizhetetlen, hogy milyen vagyon felett rendelkeznek, s főként a vagyonosodásuk követhetetlen. Egy konkrétum olvasható ki a bevallásokból: hogy az adott évben hivatalosan mennyi bevételük volt. A jelenlegi parlamenti pártok már 2012-től „birkóznak a problémával”, egyelőre sikertelenül. A kormánypárt és az ellenzék egymásra mutogat. Utóbbi pártjai elkészítették a jelenlegi rendszert megváltoztató törvénytervezetüket, ám a Smer ezt nem hajlandó elfogadni, helyette összpárti egyeztetést akar. Ezek viszont már harmadik éve eredménytelenek. Peter Pellegrini (Smer) házelnök januárban azt nyilatkozta, a februári ülésen folytatódhat az egyeztetés a Smer és az ellenzék között. A tárgyalásokat a parlament alelnökének, Miroslav Čížnek kellene vezetnie, ám mostanáig nem került sor semmilyen tanácskozásra – az ülésszaknak pedig már vége is. Číž szerint most technikai jellegű problémákat kellett megoldaniuk, állítása szerint legkorábban márciusban ülhetnek le. Az ellenzék szerint a Smer hozzáállása azt mutatja, hogy nem gondolja komolyan az egészet. „Úgy tűnik, semmi sem változott a parlament elnökének cseréje után sem” – mondta Lucia Žitňanská (Híd) képviselő. Ahogy Martin Poliačik (SaS) rámutatott, a Smer több vegyes összetételű munkacsoport felállítását is megígérte, ám egyik területen sem léptek előbbre az elmúlt három évben. Mivel hamarosan véget ér a parlament megbízatási ideje, félő, hogy ezen a téren ismét nem sikerül eredményt elérni. Valószínűleg már csak nyárig kell eredménytelenül tárgyalgatni, a vakáció után az ősz már a kampány kezdetéről és a képviselői listák összeállításáról fog szólni. Egy-két hónappal a választások előtt már senki sem fog lényeges kérdésekben változást szorgalmazni. (MSz, TASR)  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?