<p>Pozsony. Nem kerül előzetes letartóztatásba Roman Mikulec, a VSS volt főnöke, ám a vádemelést nem úszta meg. Barátnőjével együtt titkos iratok kiszivárogtatásával vádolják őket.</p>
Vádemelés Mikulec ellen
ÚJ SZÓ-HÍR
Szombaton leállították, átkutatták az autóját, lecsukták. Tegnap szabadon engedték, ám vádat emeltek ellene. Így Roman Mikulec, a Katonai Hírszerzés (VSS) 2010–12 közötti feje – valamint barátnője – az első, akit a katonai titkosszolgálati szerveknél történt állítólagos lopások ügyében megvádoltak.
Paradox módon, ugyanis pont az ő igazgatói megbízása idején kezdődött a visszaélések kivizsgálása. Az ügy végére akkor – részben a Radičová-kormány bukása miatt – nem került pont, az eset hetekkel ezelőtt azért került a címlapokra, mert egy ismeretlen személy az ügy nyomozati anyagát eljuttatta a Sme napilapnak, valamint az illetékes parlamenti bizottságnak. Az iratokról azóta Martin Glváč védelmi miniszter azt mondta: kacsa az egész, szerinte nem történtek visszaélések a hírszerzésnél az első Fico-kormány idejében.
Iratokat játszott ki
Mikulec ellen az a vád, hogy titkos dokumentumokat csempészett ki a hírszerzéstől. Ugyanezzel vádolják barátnőjét, Katarína Svrčekovát is, aki másfél héttel ezelőtt került a média érdeklődésének homlokterébe: Ľubomír Galko (SaS) volt védelmi miniszterrel együtt akkor arról tájékoztattak, hogyan próbálja őt ellehetetleníteni a hadsereg Mikuleccel folytatott viszonya, valamint amiatt, hogy korábban a hírszerzésnél dolgozott.
Azt továbbra sem tudni, mit találtak Mikulec autójában szombaton. A speciális ügyészség tegnap nem kívánta kommentálni az esetet. Az ok: mivel titkosított ügyekről van szó, több információt nem árulhatnak el.
Svrčeková azt állítja, a rendőri szervek olyan iratokat találtak az autóban, amelyekhez nekik semmi közük sem volt – vagyis, hogy betették a kocsiba a később ott megtalált titkos dokumentumokat.
Mikulec szerepe az ügyben egyébként viszonylag homályos. 2012-ben Iveta Radičová megbízott védelmi miniszterként arra utasította őt, hogy a lopásokról készült jelentést adja át a belügyminiszternek, ám Mikulec nem teljesítette a parancsot – csak szóban értesítette Daniel Lipšic akkori tárcavezetőt, a jelentést pedig állítólag megsemmisítette. Radičová ezért eljárást is kezdeményezett ellene, ezt a tárca új, smeres vezetése fejezte be.
Furcsa eljárás
Vladimír Suchodolinský, a hírszerzésnél és a katonai elhárításnál (VOS) 2006–10 között történt állítólagos lopásokról készült jelentés összeállítója már a botrány kirobbanása után elmondta: szerinte hamarosan lejárató akciókat kezdenek a jelentés készítői ellen.
Ľubomír Galko (SaS) volt védelmi miniszter szerint több mint gyanús, hogy az eset koronatanúját vádolják meg, furcsa körülmények között. „Azok miatt a dokumentumok miatt tartóztatják le, amelyeket Glváč korábban fogalmazásoknak nevezett” – mondta Galko.
A volt miniszter szerint botrányos, hogy a rendőrség az ügy kipattanása óta eltelt egy hónap során egy vizsgálatot tart, a botrány főhősei – a VSS és a VOS 2010 előtti vezetői – pedig továbbra is a posztjaikon vannak. (MSz, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.