<p>Robert Kaliňák belügyminiszter ugyan rendőrökkel szeretné növelni a közbiztonságot a roma telepek környékén, ám visszatérhet egy ennél hatékonyabb, de nem büntető jellegű megoldás is, mely korábban már bevált: a roma polgárőrség intézménye. Matovičék egyenesen Kotlebáék vasúti járőrei ellen küldenék őket harcba, erre azonban nincs esély.</p>
Újra lesznek roma polgárőrök – a telepeken
Igor Matovič, az OĽaNO vezetője és Peter Pollák korábbi romaügyi kormánybiztos, a párt romaszakértője sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, a roma polgárőrökre, akik 2015-ig európai uniós támogatásból működtek több településen, továbbra is van pénze az államnak. Az ellenzéki politikusok szerint a polgárőrök nemcsak a nyilvánosság, hanem a rendőrség szerint is beváltak, és nemcsak a telepek környékén élők, hanem maguk a romák is nagyobb biztonságban érezték magukat. Ráadásul Matovičék úgy gondolják, az ĽSNS zöld trikós vasúti járőrei ellen is a polgárőrök jelentenék az igazi megoldást, az új vasúti szabályozás ugyanis nem űzte le Kotlebáékat a vonatokról. Az idei évtől hatályos vasúti törvény szerint ugyan a rendet a vonatokon csak a rendőrség vagy a vasúttársaság által megbízott személy tarthatja fenn, ám Matovičék szerint az ĽSNS járőrei ezt könnyedén megkerülik. Matovič úgy véli azonban, ha a vonatokon roma polgárőrök teljesítenének szolgálatot, Kotlebáék szégyenkezve távoznának.
Romák kontra bőrfejűek?
Ravasz Ábel (Híd) romaügyi kormánybiztos szerint azonban ez biztosan nem lenne jó megoldás. „A roma polgárőrök közösségekhez, falukhoz kötődnek, nincs keresnivalójuk a vonatokon. Elsődleges feladatuk pedig, hogy saját közösségüknek segítsenek. Nem a rendőri rendfenntartás a dolguk, hanem például az, hogy időseknek segítsenek, vagy a gyerekeknek eljutni az iskolába” – mondta. Hozzátette: a polgárőrség lényege épp az, hogy csökkentse a feszültséget a többségi lakosság és a romák között. „A roma polgárőrök nem a Kotleba-féle zöld őrjáratok ellenpéldái. Ez egy rossz szimbolika, konfliktusforrás. Nem a romáknak kell megoldani Kotleba jogellenes járőreit, hanem magának az államnak” – szögezte le.
A vonatokon tehát nem találkozhatunk majd roma polgárőrökkel, a roma telepek környékén azonban minden bizonnyal hamarosan igen. Ravaszék ugyanis azt tervezik, hogy újraindítják a 2015-ben leállt polgárőrprojektet, melybe annak idején 70 telepen több mint 300 polgárőr dolgozott. Az előző projektet uniós pénzből finanszírozták, és az önkormányzatok és a rendőrség is nagyrészt sikeresnek ítélte – olyannyira, hogy a projekt lezárása után sok település más forrásokból finanszírozva igyekezett fenntartani a polgárőrséget.
Pozitív tapasztalatok
Peter Berecz, a rimaszombati városi rendőrség vezetője lapunknak elmondta, két alkalommal is együttműködtek a polgárőrökkel. „Két évvel ezelőtt a Dúsa utcai lakótelepen hat roma polgárőr teljesített szolgálatot. Az ő munkájukkal elégedettek voltunk. Hozzá kell tenni, hogy sikerült kiválasztani a megfelelő embereket, a csapat és koordinátora is komolyan vette a munkát” – magyarázta a rendőrkapitány. Hozzátette, csökkent a kisebb kihágások, rendbontások száma, és némileg kevesebb tűzifalopást regisztráltak. Elmondta azt is, hogy egy évvel később egy másik összetételű csapattal dolgozott együtt a városi rendőrség, velük már kevésbé voltak elégedettek. Az akkor kiválasztott emberek kevésbé voltak alkalmasak a polgárőri feladatok ellátására.
Ravasz elmondása szerint már ebben a félévben újraindulhat a roma polgárőrség. A hivatal több tervezett projekt előkészítésénél is pénzt tudott megtakarítani, így a kormánybiztos előzetes becslése szerint 8–10 millió eurót tudnak fordítani erre – a projekt véleményezése már elindult, és elmondása szerint az első visszajelzések pozitívak. Ravasz arra számít, hogy azon önkormányzatok többsége, mely részt vett a korábbi projektben, ismét bekapcsolódik. (fm, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.