<p>Ján Čarnogurský, a Ján Sokol érseket védő Társadalom Igazságos Tájékoztatásáért Polgári Társulás ügyvédje sem tudja, mikor és milyen forrásból kapott amerikai adományokat az érsek.</p>
Újabb furcsaságok Ján Sokol pénzügyeiben
Nyitra |
Ennek ellenére rendületlenül kiállnak a 2009-ben nyugállományba vonult érsek mellett. „Megmagyarázták” az egyházi ingatlanok eladását, az érsekség nevében nyitott több tucatnyi számlát és azt is, hogy a volt érsek egy „gyermektelen amerikai házaspár” hagyatékából építtet a szülőfalujában nyugdíjasotthont. Úgy tájékoztattak, hogy a 2002-ben az egyházra hagyományozott vagyon egy befektetési tárasághoz került, és a hozamok egy-egy harmadát három érsekség kapja, köztük a nagyszombati. „A pénz minden évben megérkezik a nagyszombati érsekség számlájára” – áll a társulás nyilatkozatában. Az igazság viszont az, hogy az érsekség számlájára 2002 és 2008 között semmilyen amerikai pénz nem érkezett, és a könyvelésben sem volt nyoma ilyen bevételnek. Csekk magyarázat nélkül2009-ben és 2010-ben ugyan Ján Sokol átadott két csekket Róbert Bezáknak, de nem adott magyarázatot, hogyan kerültek hozzá. Ez máig sem világos, mert az örökhagyó Garba házaspár lánya, Darina Kreitschitz szerint a végrendeletben nem Ján Sokol személyesen szerepel kedvezményezettként, hanem a mindenkori nagyszombati érsek, aki a hozamok kétharmadát kapja évente. Ezek szerint 2009 júniusa után Róbert Bezáknak kellett volna címezni a csekkeket, de azokat továbbra is az elődje kapta. 2009-ben és 2010-ben még átadta Bezáknak, 2011-ben és 2012-ben már nem. Hogy hová lett a többi pénz, azt a Kaliforniában élő Darina Kreitschitz sem tudja, de csalást sejt a dologban. „Édesapám nagyon vallásos volt, több millió dollárt hagyott a katolikus egyházra, de pontosan nem tudom, mennyit, ebbe nem avatott be. Egy ügyvéddel intézte a dolgot, akit én soha nem tartottam megbízhatónak. A végrendeletben ugyan az áll, hogy a pénzt csak jótékony célra lehet felhasználni, de a hallottak alapján csúnyán visszaéltek apám jóindulatával” – mondta az idős hölgy, miután tőlünk értesült a hagyaték szlovákiai utóéletéről. Kérdésünkre, lehetett-e akkora összeg a hagyaték, hogy a hozam kétharmada 2010-ben 1 203 306 dollárt tehessen ki, azt válaszolta, hogy ezt soknak tartja. Befektetési szakemberek szerint a hozamok nagyon jó befektetéseknél is csak az 5–6%-ot érik el, ilyen nyereséghez 300 millió dolláros alaptőkére volna szükség. Hogy a reklámszakmában dolgozó Edward Garba ennyit hagyott volna az egyházra, azt a lánya is kétli. Arra sincs magyarázat, miért volt egy évvel korábban sokszorosan kisebb, csupán 290 584 dollár a hozam. Pénzmosásra használhatták az alapotFelvetésünkre, el tudja-e képzelni, hogy az édesapja által létrehozott jótékonysági alapot pénzmosásra használják, Darina Kreitschitz azt mondta, erős a gyanúja. „De abban is biztos vagyok, hogy ez soha nem fog kiderülni, mert az egyház nagyon erős intézmény és meg tudja őrizni a titkait” – véli Garbáék lánya.Ján Čarnogurský a hozamok nagyságával kapcsolatos kérdésekre sem tudott válaszolni, azt mondta, nem lát bele a dolgokba. Arra viszont felhívta a figyelmünket, hogy az egyház pénzügyei belügynek számítanak, tehát a pénzmozgásokat az állam sem ellenőrizheti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.