A visegrádi négyek országaiban működő kétoldalú diákcsereprogramok a közelmúltban egy új, külföldi tanulmányokat lehetővé tevői pályázati lehetőséggel egészültek ki. A Nemzetközi Visegrádi Alap által indított ösztöndíj-pályázati programról, illetve a visegrádi együttműködés jövőjéről Urban Rusnákot, az alap ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
Új ösztöndíjprogram indult##3#
Az ösztöndíj-pályázati program lehetőséget és teret biztosít a visegrádi négyek államaiban élő, posztgraduális képzésben részt vevő, közép európai témakörökkel foglalkozó hallgatók és fiatal kutatók számára, hogy tanulmányaik és egyéni tapasztalatszerzésük, valamint a személyes kapcsolatok kialakítása révén hozzájáruljanak a visegrádi együttműködés sikeréhez. Az ösztöndíj-pályázati program beindításával azokat a hallgatókat támogatjuk, akik részképzés keretében külföldi egyetemen szeretnék folytatni a tanulmányaikat. Az alap a jövő évre mintegy 372 ezer eurót különített el a programba bekapcsolódó hallgatók anyagi támogatására. A programnak köszönhetően V4-tagállamonként 7 egyetemista anyagi támogatására nyílik lehetőség. A négy külügyminiszter döntése alapján a fejenkénti, éves szinten 4000 eurónyi támogatással ösztönzőleg hathatunk az egyetemistákra. Úgy gondolom azonban, hogy többéves távlatból ítélhetjük csak meg igazán az ösztöndíjprogram sikerét, pillanatnyilag csak a jövő megalapozása a célunk.
Milyen feltételekkel pályázhatnak az érdeklődők?
Az ösztöndíj-kérelmezőnek mindenekelőtt ki kell töltenie egy kérvényt; a szükséges formanyomtatványt az alap www.visegradfund. org honlapjáról letöltheti. A kérvényhez csatolnia kell a hallgató által kiválasztott külföldi egyetem névre szóló fogadónyilatkozatát, a kibocsátó egyetem ajánlólevelét, önéletrajzot és a tervezett tanulmányok rövid ismertetését. A hallgató csupán a fogadóintézménybe való beiratkozása után kapja kézhez az ösztöndíj összegét, pontosabban annak felét. A pénz másik felét a szemeszter végén veheti át, miután igazolta, hogy valóban látogatta az egyetemet, eleget tett vállalt kötelezettségeinek.
Érkeztek-e már pályázatok az alap titkársága címére?
Egyelőre nem, mivel csupán pár hét telt el a program meghirdetése óta. A kérelmek beadásának határideje 2003. január 31-e, tehát még bőven van idejük a jelentkezőknek. Tapasztalataink egyébként azt igazolják, hogy a különféle projektjeinkre beadott pályázatok hatvan százaléka a határidő letelte előtti utolsó héten érkezik meg címünkre. Mindenestre, legkésőbb január 31-én kiderül, mennyire volt vonzó az ajánlatunk a hazai doktoranduszok számára.
Jelenthet-e előnyt a szlovákiai pályázók számára, hogy az alap titkársága Pozsonyban van?
A pályázatok elbírálásakor semmiféle előnyt nem jelent a pozsonyi székhely. Pozsony földrajzi elhelyezkedéséből adódóan természetes középpontot képez a közép-európai térségben. Valamennyi tagállam számára előnyt jelent, hogy az alap székhelye a szlovák fővárosban található, hiszen Pozsony mind a négy ország felől könnyen megközelíthető.
A közelmúltban tárgyalt Eduard Kukan külügyminiszterrel. Elárulná mi mindenről esett szó ezen a találkozón?
Mindenekelőtt tájékoztattam a minisztert az ösztöndíj-pályázati programról, beszámoltam az alap tevékenységéről, meghirdetett projektjeinkről. Végezetül áttekintettük a megoldandó feladatokat és érintettük a visegrádi együttműködés jövőjét is.
Hogyan ítéli meg, milyen jövő vár a visegrádi országok együttműködésére az uniós csatlakozás után?
Személyes véleményem szerint a visegrádi országok együttműködésére a jövőben is, tehát a csatlakozás után is szükség lesz. Az Európai Unión belüli sikeres regionális együttműködésre számos példát felsorolhatunk. Nagyon sok függ attól, hogy még az Európai Unióba lépésünk előtt a négy állam megfogalmazza mindazokat a közös célokat és érdekeket, amelyek mentén szeretnék folytatni a későbbi közös munkát. Az uniós csatlakozással egy időben új korszak kezdődik a visegrádi együttműködés történetében. A későbbi közös fellépés sikere azon múlik, képesek leszünk-e a továbbiakban is együttgondolkodni és a közösen megfogalmazott célok érdekében cselekedni. Személy szerint optimista vagyok a jövőt illetően, és bízom benne, hogy a V4-tagállamok a csatlakozást követően is együttműködnek majd, hiszen közös érdekeik kívánják mindezt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.