Új front nyílt a Magyar Szövetségen belül

gysz

A Magyar Szövetség tisztújításának egyik fontos kérdése volt, hogy megmarad-e a párt formális egysége. Három héttel a tisztújító kongresszus után úgy tűnik, nagyjából igen. Ugyanakkor az egyetlen látványosan különutas elégedetlenkedő, Gyimesi György önmagában is nagy veszteségeket okozhat a magyar pártnak.

A Magyar Szövetség tisztújítását követően egyes érdekcsoportok ugyan a partvonalra szorultak, de kezdetben úgy tűnt, hogy a párt belső konfliktusai legalább egy ideig megmaradnak a zárt ajtók mögött. A Szövetség megalakulásakor gyakran különutas véleményt megfogalmazó Híd-frakció önálló aktivitása megszűnt: az MKP-frakció lépéseit leghangosabban kritizáló politikusok már korábban kiléptek, Pandy Péter pedig ugyan elveszítette az elnökválasztási versenyt, kiegyezett Gubík Lászlóval és az Országos Tanács elnökeként folytatta a politizálást. A Magyar Szövetségen belül nem maradtak hangos Híd-kritikusok, akik a liberális elveket vagy a kormánypártokkal való bármilyen kapcsolattartást kérnék számon az új elnökségtől.

Az egykori Összefogás platform szintén csöndben fogadta az elnökválasztás fejleményeit. A harmadik párt néhány népszerű és látható politikusa, mint Orosz Örs vagy Mózes Szabolcs kivonult a vezetésből, de hangosan nem kritizálták Gubík lépéseit. Mások pedig, mint Nagy József vagy Pálinkás Évi az új elnökségben is helyet kaptak és részt vesznek a vezetés közös munkájában, ami tovább erősítheti a párt belső egységét.

Szintén tartózkodott Gubík látványos kritikájától a harmadik kiszoruló csoport. A győztesnek facebookon gratuláló Forró Krisztián volt pártelnök visszatért a szépkorúak számára programokat szervező Megbecsültek Társaságának igazgatásához, Berényi József pedig az elnök személyétől függetlenül nagyszombat megyei alelnöki minőségében megkerülhetetlen régiós politikusnak számít. Az említett három csoporttal ellentétben azonban az új vezetésnek egyáltalán nem sikerült fegyverszünetet kötni az egyik legnépszerűbb politikusnak számító Gyimesi Györggyel és a nézetkülönbségeknek látványos jelei is vannak.

Mentőtéma – a nyelvtörvény

A Magyar Szövetség új elnöksége előtt több fontos kihívás is állt. A pártnak be kellett bizonyítania, hogy tud és akar szakmai alapon politizálni, hogy nem fél különvéleményt megfogalmazni akár a Fidesz-szel kimondottan jó kapcsolatokat ápoló Fico-kormánnyal szemben sem, valamint hogy tud még magyar érdekeket azonosítani és képviselni. A párt szempontjából így különösen jó időzítésnek tűnt a a Martina Šimkovičová SNS-jelölt kulturális miniszter által kilátásba helyezett nyelvtörvény-szigorítás elleni fellépés. Šimkovičová a kormány egyik legnépszerűtlenebb tagja, a kulturális minisztériummal és az SNS-szel szemben a magyar közösségnek évtizedekre visszanyúló ellenérzései vannak, a nyelvhaszálati jogok kérdése pedig kisebbségi szempontból erős, szimbolikus jelentőséggel bír.

A nyelvtörvény megváltoztatásának hírét az előző hetekben szellőztették meg először és fokozatosan egyre több szereplő reagált rá. Szlovák pártok is tudatosították a téma fontosságát: elítélte például a kezdeményezést a KDH, az SaS pedig Simon Zsoltot is bevonva tartott sajtótájékoztatót a kérdésben. A magyar párt egyik korábbi alelnöke, Mózes Szabolcs tiltakozó levélmintákat tett közzé. A Magyar Szövetség új vezetése is aktivizálódott: a párt két nappal az első hírek után előbb egy rövid facebookos státuszban jelezte, hogy elfogadhatatlannak tartja az újkori nyelvrendőrséget, csütörtökre pedig egy sajtótájékoztatót is összehívott. Az eseményen a párt a legfelsőbb szinten képviseltette magát: Gubík László mellett Őry Péter és Csenger Tibor alelnökök is megjelentek, hogy szakmai szempontból bírálják a kulturális tárca kezdeményezését. Többek között elmondták, hogy nincs értelme a szigorításnak és indokolatlannak tartják a pénzbírságok összegének növelését.

A Szövetség politikusai a gondos előkészítés ellenére is belefutottak egy kellemetlen problémába: belülről megelőzték őket. A sajtótájékoztató előtti nap estéjén ugyanis a hivatalosan már csak „egyszerű Szövetség-tagnak” számító Gyimesi György Tomáš Taraba, az SNS-jelölte környezetvédelmi miniszter és egy csokor virág társaságában felkereste Šimkovičovát és kijelentette, a tervezet láttán meg lehet nyugodni, a magyar kisebbség nyelvhasználati jogait nem fenyegeti veszély – ellentmondva a párt központi üzenetének.

Rózsák háborúja

Gyimesi tudatosan a múlt hét csütörtöki Magyar Szövetség-sajtótájékoztató előtti délután ment el Šimkovičová után és nem is titkolta, hogy a pártvezetés ellenében cselekszik. Az eseményről tájékoztató facebook-bejegyzését rögtön éles kritikával indítja: „Lehet sajtózni, pánikot, hisztériát kelteni és lehet virágcsokorral a kézben találkozó keretében egyeztetni. Én magam ez utóbbit választottam, eredményesen.” A politikus szerint a miniszter megértőnek bizonyult a – nyilvánosan még nem is ismeretett jogszabálytervezet kapcsán – tett megjegyzéseihez és „finomítani fog” rajta, hogy a magyar nyelvhasználatra ne vonatkozzanak a szankciók. Gyimesi egyben azt ígérte, hogy továbbra is aktív figyelemmel fogja kísérni a tervezetet és szükség esetén közbelép. Šimkovičová a szóvivője kapcsán tájékoztatott a találkozóról, amit kimondottan dicsért. Kijelentette, Gyimesi szavai is megerősítik, hogy a törvénytervezetet nem a nemzeti kisebbségek elleni támadásnak szánják.

A Magyar Szövetség képviselői a sajtótájékoztatón csak újságírói kérdésre tértek ki a Gyimesi-találkozóra. Gubík lapunk tudósítójának kijelentette: „Rendkívül örülünk a párt vezetésében, ha a helyiek aktívak, és ha a csicseri helyi szervezet annyira aktív, hogy a kulturális minisztériumban is kaput nyitnak előtte, akkor mi ezt díjazzuk.” Az új pártelnök ugyanakkor oda is szúrt a képviselőnek, elmondta, hogy reméli a párt érdekeivel és politikai irányvonalával összhangban ténykedik majd, mert ebben lát kilengéseket. Gubík nem maradt adós a visszavágással sem: Gyimesi posztjára hivatkozva kijelentette, ha a komoly kérdéseket csokor virággal lehet megakadályozni, akár hetente küld egy „vlecskányi” rózsát a kulturális miniszternek. A Gyimesi-Gubík konfliktus érdekessége, hogy mindkét politikusnak van különbejáratú médiafelülete és nem félnek azt használni: a Körkép főszerkesztői cikkben bírálta a „felesleges sajtótájékoztatót” és a Magyar Szövetséget pánikkeltéssel vádolta, miközben hetek óta folyamatosan bírálja az elnökséget, a Piros7es pedig arról viccelődik, milyen súlyos problémákat lehetne virágokkal megoldani és a Körkép főszerkesztőjét támadja.

Azonos célcsoport

Akárhogy is végződik a kulturális tárca nyelvtörvény-tervezete kapcsán kialakult konfliktus, borítékolható, hogy Gyimesi és a Magyar Szövetség vezetése között nem ez volt az utolsó súrlódás. Gyimesi a párt legutóbbi tisztújításán kivonult a párt vezetéséből és kijelentette, a csicseri alapszervezet egyszerű tagjaként ténykedik tovább – ami azért is furcsa stratégia, mert rendszeresen önálló üzeneteket fogalmaz meg a szociális hálózatokon, nehéz elvonatkoztatni attól, hogy párttagként nyilatkozik meg. A feszült hangulat ellenére is viszonylag nyugodt légkörben zajló féli tisztújító kongresszuson a politikus mondta el a legkonfrontatívabb, előző elnökséggel szemben legkritikusabb beszédet – amire eleve csak azért kapott lehetőséget, mert elnökjelöltként jogában állt megszólalni.

Az elnökválasztás meglepőnek mondható eredménye Gyimesi számára különösen kellemetlennek bizonyult: ugyanis a Forró-szárny győzelmére készült a beszédében, de Gubík László világnézeti alapon ugyanazokat a szavazókat szólítja meg, akik vele is egyetértenek. Amíg Gyimesi a tisztújítás után egy ponton viszonylag kis kockázattal, a szimpatizánsai jelentős részét magával húzva kiléphetett volna egy olyan pártból, amelyet a kritikusok „második Hídként” (Pandy vezetésével) vagy „az előző rendszer folytatásaként” (Becse Norbert irányítása alatt) jellemeznek, Gubíkot nehezen lehet liberális elhajlással, esetleg Forró Krisztián örökségének továbbvitelével vádolni.

Gyimesi „nemzeti-konzervatív” világnézete ugyan sok ponton egyezik a pártelnökkel, de a stratégiai víziója egyértelműen különbözik: következetesen állítja, hogy a pártnak nincs esélye az önálló politikai érdekképviseletre és be kell csatornázódnia egy nagyobb szlovákiai pártlistára. Ami egy közelebről meg nem határozott, de kellő módon szuverenista és nemzeti-konzervatív szlovák pártot jelent. Míg korábban a Hlas-szal való szoros együttműködés vetődött fel, Gyimesi az utóbbi időben már puhasága és liberális elhajlásai miatt bírálta Matúš Šutaj Eštok pártját. Ezért is lehet érdekes, hogy a politikus a Šimkovičovával való egyeztetésre már Tarabával érkezett – aki névleg ugyan az SNS jelöltje a környezetvédelmi miniszteri posztra, valójában azonban az Élet (Život) névre hallgató minipártot vezeti.

Lekerül a védelem

A több kérdésben különutas, saját konfrontatív üzeneteket megfogalmazó Gyimesivel szemben a Magyar Szövetség az előző elnökség idején kesztyűs kézzel lépett fel. Az elnéző bánásmód oka a közös múltban rejlik: az MKP-platform csatornázta be a Magyar Szövetség választási listájára a személyesen is népszerű politikust, felvállalva a Híd-platformmal való szakítást. A káderhiányban szenvedő pártban értékelték, hogy egy fiatalos, szlovákul jól kommunikáló és agilis személyiséget szervezhetnek be a választási listára. Gyimesi teljesítette a vállalásait és valóban aktívnak bizonyult a választási időszakban. Egy költséges, de látványos egyéni kampánnyal 31 ezer preferenciaszavazatot szerzett – huszonötezerrel elmaradva a listavezető Forró Krisztiántól, de tízezerrel megelőzve a harmadik legnépszerűbb Orosz Örsöt. A politikus szűk egyéve belépett a pártba is és alelnöki tisztséget kapott, de a Magyar Szövetségen belül azonban egy év alatt sem épített magának támogatói bázist, az egyetlen megbízott feladatával – a civil szervezetek és a pártszervezetek hálózatának megerősítésével – pedig különösebben nem foglalkozott.

A jelenlegi pártelnökhöz közeli körök a tisztújítás után is szimpatizáltak Gyimesivel és bíztak abban, hogy a politikussal sikerül gyakorlati megállapodást kötni az együttműködésről – Gyimesi azonban nem tett vállalást az új vezetés felé és az elmúlt hetek fejleményei, személyeskedő támadásai alapján szinte biztosra vehető, hogy nem is születik új egyezség a két fél között. Helyette Gyimesi kilépéséig fennmaradhat a furcsa helyzet: miszerint egymásnak akár homlokegyenest ellenkező üzeneteket fogalmazhat meg a pártelnökség és egy ismert párttag, akár egymást is minősítve.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?