<p>Valamivel jobban áttekinthető, milyen pénzekből finanszírozzák kampányukat a pártok, köszönhetően az ezt szabályozó új törvénynek, de még mindig meg lehet kerülni az előírásokat. A valódi hatékonyságot az ellenőrzés fogja megmutatni. </p>
Úgy vágnak át a kampánnyal, ahogy akarnak
Pozsony |
A választási kampányt szabályozó törvény tavaly lépett életbe. Előírja a transzparens számla vezetését, amelyet online elérhetővé kell tenni. Kampánykiadást csak erről a számláról lehet fizetni, és a számlára érkező összegek, támogatások küldőit azonosítani kell, akárcsak azt, hogy kinek küldtek pénzt a számláról. A Transparency International Slovensko (TIS) szerint a helyzet javult, de vannak még hiányosságok. „Átláthatóbbá vált a rendszer, de a transzparens számlát még mindig meg lehet kerülni. Ha egy ügynökségnek egyben utalják át a nagy összegeket, a nyilvánosság ezúttal sem kap pontos képet arról, hogy kik a pártok tényleges beszállítói, hol köt ki a pénz – magyarázta lapunknak Gabriel Šípoš, a TIS igazgatója. - De jobb a helyzet, mint korábban, legalább azt látni, hogy ki a közvetítő.” Ilyen eset például a Smeré, amely a számlájára eddig befizetett 2,4 millió euró nagyobb részét két tételben (1,5 millió és 394 ezer euró) az Uptown Production számlájára utalta át, amely a kampányát szervezi. Közvetlenül csak kisebb, néhány száz vagy egy-két ezer eurós reklámokért fizet a számláról. A kampány törvényességét az Állami Választási Bizottság és a belügyminisztérium ellenőrzi. Az elszámolást a pártoknak 30 nappal a választások után, a számukra kampánytevékenységet folytató cégeknek, szervezeteknek 10 nappal a választások után kell leadniuk. „A törvény hatékonyságának kulcsfontosságú eleme az ellenőrzés lesz – véli Šípoš. – Először végzi ezt a munkát az állami bizottság, de már a tagok delegálása sem volt túl biztató – a bizottságban többségben vannak a pártok jelöltjei és olyan emberek, akik a nagyobb pártok esetében nem fognak alaposabb vizsgálódásért kardoskodni. De örülnék, ha tévednék.” Az Állami Választási Bizottság akár 300 ezer eurós bírságot is kiszabhat, például kampánycsendsértésért, a belügyminisztérium pedig legfeljebb 100 ezer euróig bírságolhatja a törvényt megsértő pártokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.