A szlovákiai internetes aláírásgyűjtési akciók egyik legsikeresebbjének bizonyult a Martina Šimkovičová kulturális miniszter tevékenysége elleni petíció, 188 494 aláírást adtak le a szervezők. A parlamentben azonban csak 28 képviselő szignózta a tárcavezető elleni bizalmatlansági indítványt, így nem tartanak rendkívüli ülést.
Az interneten 188 ezer aláírás gyűlt össze Šimkovičová leváltására, a parlamentben egyelőre harminc sem (FOTÓK)
A petíciót még január közepén indították egy internetes honlapon, a kezdeményezés elindításában fontos szerepet vállalt Németh Ilona képzőművész és pedagógus. Az aláírásgyűjtési akció a kulturális minisztérium lépései ellen tiltakozó nyilvánosság legfontosabb platformjává nőtte ki magát a következő két hét során.
A petíció szerzői az SNS által kinevezett miniszter azonnali lemondását követelik a tisztségéből, miután úgy ítélik meg, hogy a tárcavezető nem a közérdeket figyelembe véve ténykedik. Kifogásolják az új vezetés szakmai víziójának hiányát, a szakmai szervezetekkel elmaradt egyeztetéseket, több lépést ellentétesnek ítélnek meg a 2030-ig érvényes kulturális stratégiával, valamint tiltakoznak a miniszter destruktív lépései ellen is, melynek része a homofób és diszkriminatív vélemények terjesztése.
A tiltakozás érinti a tervezett intézményi változásokat is, mivel a tárca a Művészeti Alap, az Audiovizuális Alap és a Kisebbségi Kulturális Alap összevonását is tervezte. Mint arról lapunk a múlt héten írt, a célkitűzés bekerült a 2024-es törvényalkotási tervbe, egyes, egyelőre megerősítetlen háttérinformációk szerint a minisztérium azóta visszakozott a kezdeményezés kapcsán.
Inspiráltak a szervezők
Németh Ilona lapunknak a kezdeményezés kapcsán elmondta, előzetesen nem számítottak arra, hogy a petíció ilyen széles körű társadalmi támogatást kap. Az aláírásgyűjtéssel kapcsolatban elhangzó kifogások miatt az elmúlt héten különös hangsúlyt fektettek a támogatók valódiságának ellenőrzésére – maga Šimkovičová azt sejtette, hogy az aláírások egy része valójában robotoktól származik. A peticie.com vezetésével együttműködve tizenöt önkéntes végzett adatellenőrzést, Németh tájékoztatása szerint összesen 150 hamis aláírást találtak és 395 szignót távolítottak el az ívekről – ez a szám csak a töredéke a 188 ezernél is több aláírásnak.
Bár a peticie.com nem számít hivatalos platformnak, volt már példa arra, hogy egy hasonló akciót kedvezően bíráljanak el a hatóságok és lehetővé tegyék a szervezőknek a konzultációt a minisztériumokkal és a döntéshozókkal. Még 2020-ban fiatal aktivisták kezdeményezésére százhúszezren írtak alá egy klímavédelmi petíción az említett oldalon, a kezdeményezéssel a kormány is foglalkozott – januárig ez számított az önálló Szlovákia történetében a legeredményesebb internetes aláírásgyűjtési akciónak. Amennyiben a parlament egy rendkívüli ülésen a jövőben foglalkozik Šimkovičová leváltásával, a petícióról közvetlenül a törvényhozás is tárgyalhat.
Bár a kormányt formálisan nem kötelezi az aláírásgyűjtés semmire, a szervezők pozitívan értékelik, hogy tevékenységükkel hozzájárultak egy hivatalos platform megalakulásához, amely előkészítette saját memorandumát és napok alatt 150 szervezet, valamint több magánszemély is csatlakozott hozzá.
A petíció befogadásához a szervezőknek szüksége volt az online térben anonimitást kérő aláírók nevének kinyomtatásához is, de Németh hangsúlyozta, az adatokat az egyszeri, papír alapú feltüntetésen túl a kulturális tárcán kívül más fél nem kapta meg és nem is fognak azokkal visszaélni.
A petíciókra vonatkozó szabályozások értelmében egyébként a peticie.com platform használata nem felel meg a követelményeknek, az aláírásgyűjtés formai befogadása így leginkább a hatóságokon múlik. Az érvényes szabályozás szerint minden támogatónak fel kell tüntetnie a pontos lakcímét is, valamint a fejléc megfogalmazásában is szerepelnie kell a petíció szónak. Šimkovičová jelezte, hogy tiszteletben tartja a szervezők jogát az aláírások gyűjtésére, de ebből nem feltétlenül következik, hogy bármiféle lépéseket foganatosítana a kritikák elkerülésére.
Ellenzéki baki
A sikeres aláírásgyűjtési akciót egy furcsa, a szervezőktől független momentum árnyékolta be: Peter Pellegrini házelnök (Hlas) tegnap bejelentette, hogy nem hívja össze a Šimkovičová leváltására vonatkozó parlamenti ülést. A Progresszív Szlovákia és az SaS képviselői még múlt hét pénteken jelentették be, hogy beadvánnyal fordulnak a házelnökhöz és rendkívüli ülésen szorgalmazzák Šimkovičová visszahívását, de az aláírások nyilvánosságba vétele után kiderült, hogy a szükséges harminc szignóhoz kettő hiányzik. Pellegrini állítása szerint a hétvégén sem kapta meg a hiányzó aláírásokat, ezért úgy döntött, hogy az alkotmánnyal összhangban nem veszi figyelembe a kérést. „Tudniuk kellett volna, hogy a bizalmatlansági indítványokat a törvényből kifolyólag legalább harminc képviselőnek kell aláírnia” – jegyezte meg a Hlas vezetője. A PS és az SaS frakciójában egyébként összesen negyvenhárom képviselő ül, az ellenzéki pártoknak nem okoz elvi nehézséget a kellő számú aláírás összegyűjtése egy hasonló kezdeményezés kapcsán. Valószínűsíthető, hogy már a mai nap folyamán ismét megpróbálkoznak az ülés összehívásával. A pártok reakciói alapján egy adminisztratív hiba történhetett – az SaS összes képviselője aláírta a kezdeményezést, míg a PS frakciójának csak egy töredéke.
A Šimkovičová menesztésére összehívott ülés az előzetes várakozások szerint kudarccal végződik majd, mivel a kormánykoalíciónak parlamenti többsége van, a kormánypártok pedig támogatásukról biztosították a tárcavezetőt. Az ellenzéki pártok közül a kereszténydemokrata KDH egyelőre óvatosan nyilatkozott arról, hajlandóak-e a kezdeményezés támogatására, a Szlovákia mozgalom viszont jelezte, hogy elégedetlen a miniszter tevékenységével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.