<p>Kedden lemondott a régi, majd megalakult az új Fico-kormány. A régiből több miniszter parlamenti képviselőként folytatja, de vannak olyanok is, akik nem voltak a Smer jelöltlistáján sem. </p>
Több miniszterétől is megvált a Smer
Pozsony |
Nem kapott posztot az új Ficokormányban három, korábban jelentős befolyással bíró volt miniszter. Ján Počiatek az elmúlt négy évben a közlekedési minisztériumot vezette, az azt megelőző négyben pedig a pénzügyminisztériumot, most parlamenti képviselőként folytatja. A közlekedési tárcát a Sieť kapta, Roman Brecely miniszter mellett a hidas Érsek Árpád, és a smeres Viktor Stromček lesz az államtitkár.
Váhostav és PaywellPočiatek nevéhez a pénzügy- és a közlekedésügyi minisztérium vezetése idejéből is több botrány kapcsolódik. A legutóbbi évekből a Váhostav-ügyet említhetjük: a cég, amely az autópályákat építette nem fizetett alvállalkozóinak. A kormány szerint azért, mert az előző kormány túl alacsony árban egyezett meg a Váhostavval, viszont ha valóban indokolatlanul alacsony volt az ár, akkor Počiatek beavatkozhatott volna. A másik jelentős ügye 2013-ban volt, amikor a Paywell társaság kapta az útdíjfizetési rendszer létrehozásának 135 millió eurós üzletét. A cég csak egy nappal a versenybe való bejelentkezés előtt jött létre, a tulajdonosa egy ciprusi offshore-cég, amely esetében fennáll a gyanú, hogy a J&T befektetési társaság vagy Mario Hoffman nagyvállalkozó érdekeltségi körébe tartozik. Počiatek lapinformációk szerint örül neki, hogy „csak“ képviselő lesz, mert szerinte így több időt tud szentelni családjának.
Jahnátek rokonai
Nem kapott tárcát Ľubomír Jahnátek volt mezőgazdasági miniszter sem, ő is a parlamentben folytatja pályafutását. Jahnátek az első Fico-kormányban is tárcavezető volt, akkor a gazdasági tárcát irányította. A mezőgazdasági tárca élén elsősorban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy több közeli rokonát felvette a minisztériumba, ráadásul pályázati eljárás nélkül alkalmazta őket az általa vezetett tárca. Az ügyet vizsgálta a parlament összeférhetetlenségi bizottsága is, de a smeres többségnek köszönhetően nem találtak kivetnivalót a minisztérium eljárásában.
Nem smeres miniszterek
Az előző Smer kormány több minisztere párton kívüliként került a tárca élére. Viliam Čislák egészségügyi miniszter Zuzana Zvolenská 2014-es lemondását követően került a tárca élére. Az irányítása alatt elsősorban tűzoltás folyt. Elfogadták ugyan az egészségügyi dolgozók minimálbérét szabályozó jogszabályt, de a nővérek azonnal tiltakozóakcióba kezdtek, több mint ezren mondtak fel az állami kórházakban a túlságosan alacsonyan megszabott fizetések miatt. Nem sikerült megállítania a kórházak - elsősorban az állami kórházak - eladósodását sem.
Nem járt sokkal jobban Juraj Draxler oktatási miniszter sem, aki 2014 novemberétől irányította a tárcát. A választási ciklus utolsó hónapjaiban pedagógussztrájkkal kellett küzdenie, amelyet nem tudott a Smer elvárásainak megfelelően rövid idő alatt lezárni. A tanárok ugyan nem győztek, de annyit kivívtak, hogy részt vehetnek a kormányprogram oktatásügyi részének kidolgozásában. Befejezte politikai pályafutását Tomáš Borec volt igazságügyi miniszter is, aki előző két társához hasonlóan nem szerepelt a Smer választási listáján sem. A tárca erős emberének az államtitkárát, Monika Jankovskát tartották. Ő viszont a 46. helyen szerepelt a Smer-listán, bejutott a parlamentbe, de marad államtitkár az igazságügyben, amely ezúttal Lucia Žitňanská (Híd) irányítása alá kerül.(lpj, sme)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.