Újabb mérföldkőhöz érkezett a kulturális élet képviselőinek tiltakozása. Csütörtök este több ezren gyűltek össze a Szlovák Nemzeti Felkelés terén Pozsonyban, hogy a kultúra jövőjéért tüntessenek. A tömeg többek között azt üzente a kormánynak, hogy nem maradnak csendben.
Több ezren tüntetnek a kultúra jövőjéért Pozsonyban
A szlovákiai kultúrmunkások hónapok óta összehangolt akció keretében lépnek fel a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) vezette kulturális minisztérium egyes lépéseivel szemben. Az ellenállás tegnap egy újabb tiltakozásban csúcsosodott ki. Az alkotók a kora reggeli óráktól egészen az esti „hangos felvonulásig” váltották egymást a szaktárca épülete előtt, ahol a minisztérium vezetésének címzett üzeneteket olvasták fel a vándorkönyvből.
A Nyitott Kultúra platform egész napos programmal készült, amely csúcspontja a „Kultúra jövőjéért” elnevezést viselő tiltakozó menet és koncert. A szervezők korábban arra kérték az érdeklődőket, hogy valamilyen hangszert is vigyenek magukkal.
A zajos felvonulás célja nem csak a figyelemfelkeltés. Egyúttal azt is hangsúlyozni szeretnénk, hogy a kultúra él, nyitott és mindenkié
– mutatott rá Veronika Němcová, a Nyitott Kultúra platform képviselője.
A biztonsági szakértők becslései szerint a tüntetésen nagyjából 5 ezer ember jelent meg. A tiltakozók 18 órakor a pozsonyi Szlovák Nemzeti Felkelés teréről indultak a Szabadság térre.
A Szabadság téren több jeles művész, köztük a Szlovák Nemzeti Színház színészei, Martin Huba, Rebeka Poláková és Robert Roth is felszólaltak. A hangos véleménynyilvánítás egy koncerttel ér véget.
A szabad művészet sorsáért azonban mostanra nem csak Szlovákiában, de uniós színtéren is harcolnak. Az európai színházakat tömörítő csoportosulások nyílt levélben fordultak az Európai Parlament képviselőihez.
Európa az egyes országok nyitott kulturális életén, valamint a szabad együttműködésen alapul. Ha ez eltűnik, az európai projekt elveszíti az értelmét és a lelkét
– olvasható a politikusoknak címzett nyílt levélben, amellyel egy időben a kezdeményezők egy petíciót is életre hívtak. Az indítványozók között a Szlovák Nemzeti Színház Šimkovičová által leváltott egykori igazgatója, Matej Drlička is szerepel.
Az állásfoglalást röviddel a közzététele után közel 200 ország kulturális intézményeinek képviselői írták alá a világ minden tájáról. Ez az első alkalom, hogy a művészközösség egy nemzetközi összefogás keretében igyekszik nyomást gyakorolni a döntéshozókra, hogy tegyenek konkrét lépéseket a szabadságjogaik védelmében.
A kezdeményezők tudatosítják, hogy az Európai Unió alapelvei között szerepel, hogy nem avatkoznak bele az egyes tagállamok kultúrpolitikájába, azonban úgy vélik, az alkotók elleni támadások az egyes tagállamokban olyan mértéket öltöttek, amit már az uniós tisztviselők sem hagyhatnak figyelmen kívül. Felszólították a döntéshozókat, hogy egyértelműen foglaljanak állást a kérdésben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.