Több ezer tanuló hiányzik

Pozsony |

<p>Az MKP a magyar kormány anyagi segítségével védené meg a veszélyeztetett kisiskolákat. A Híd szerint átmenetileg megoldható a helyzet a jelenlegi törvény mellett is, abban mindkét párt egyetért, hogy hosszú távon csak a törvény módosítása jelent megoldást.</p>

Mintegy 2,8 millió euró plusztámogatásra lenne szükségük a kisiskoláknak egy tanévre ahhoz, hogy fennmaradhassanak, derül ki a Magyar Közösség Pártjának a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével közösen készített elemzéséből. Ezt a magyar kormány felajánlásából akarják biztosítani. Orbán Viktor magyar miniszterelnök tavaly decemberben ajánlotta fel segítségét azoknak a hazai kisiskoláknak, amelyeket a megszűnés veszélye fenyeget idén szeptembertől. A közoktatási törvény módosítása ugyanis olyan minimális osztálylétszámokat ír elő, amelyeket sok kisiskola nem tud teljesíteni. „A pedagógusszövetséggel együtt készített elemzésünk szerint a 258 alapiskolánk közül, amelyből 116 csak alsó tagozatos, 29 alsó tagozatos és 69 teljes szervezettségű iskolát fenyeget a megszűnés veszélye, mert nem teljesítik az előírt minimális létszámot” – tájékoztatott tegnap A. Szabó László, az MKP alelnöke. Számításaik szerint 2855 tanuló hiányzik majd az új tanévben ezekben az iskolákban az előírt létszám teljesítéséhez. „Ezereurós átlagos normatív támogatással számolva 2,855 millió euróra, vagyis mintegy 900 millió forintra lesz szükség – állítja az alelnök. – Ez csak átmeneti megoldás lenne, nem azt tartjuk a legjobb módszernek, hogy a magyar kormány finanszírozza az iskoláinkat. Elsősorban idehaza kell orvosolni ezt a problémát.” Azt akarják elérni, hogy a törvény módosuljon, vegyék ki belőle a kötelező kvótákat. A. Szabó szerint jelenleg dolgoznak a megvalósítás feltételein, valószínűleg a fenntartóknak kell majd pályázniuk a támogatásra.

Ebben egyetért az MKP és a Híd. Solymos László alelnök szerint is a törvény módosítása jelentené a végleges megoldást. „Már egyeztettünk a minisztériummal egy olyan módosításról, hogy a nemzetiségi oktatásra ne legyenek érvényesek a létszámkvóták” – mondta lapunknak a Híd alelnöke. A módosításra azonban már csak a választások után, az eredmények függvényében lesz lehetőség. Ha a törvényt nem sikerül módosítani, akkor a Híd a közeli falvak összefogását javasolja. „Egy nagy, a kvóták által nem veszélyeztetett iskola nyithat tagozatot egy másik faluban, ahol veszélybe került az iskola, de a fenntartásban a községeknek kell megegyezniük” – magyarázza Solymos. Vészforgatókönyvként iskolabuszok működtetését tartják elképzelhetőnek, amelyek a közeli iskolákba szállítanák a gyerekeket. A két párt oktatási programjáról bővebben az Új Szó szombati számában olvashatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?