A demográfiai adatok negatív alakulása nem kizárólag Szlovákiában megfigyelhető jelenség, az egész Európai Unióra jellemző. A születések számaránya, vagyis az élve születettek száma ezer lakoshoz viszonyítva 9,5. Ezzel szemben a halálozási arány tíz az ezerhez.
Több a csonka család
A teljes családok átlagban ma 3,44 tagot számlálnak. A férfiak átlagosan 28,6, a nők 25,6 évesen házasodnak. Nagyon magas a csonka családok aránya (43,6%). A gyermekek durván egyötöde házasságon kívül születik. E két utóbbi tény komoly társadalmi probléma okozója, mivel negatívan hat a gyermekek és a fiatalok érzelmi nevelésére. Ezer lakosra jelenleg 5 házasság és 1,82 válás jut.
A családban gyakran sérül a gyermekek szabad véleményalkotásának joga. Általában az alacsonyabb képesítésű, a kistelepülésen, a legfeljebb kétezer lakost számláló falvakban élő szülők (47,3%) korlátozzák csemetéjüket a véleménynyilvánításban.
A lelki bántalmazás szintén gyakori jelenség a családon belül. A mostohaszülők által nevelt gyermekek 50%-a, a csonka családokban élők 31%-a lelki gyötrelmekkel kénytelen szembenézni nap mint nap szülei részéről. A szlovákiai családok 15,1%-ában a gyerekek rendszeres testi fenyítésnek vannak kitéve. Egyenlőtlen bánásmódra, a diszkrimináció különféle formáira a családok legkevesebb 7,5%-ában találhatunk példát. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.