Magyarországon a rendszerváltás – hasonlósága ellenére – kissé másképp zajlott le, mint a környező országokban. Nem derült égből érkező villámcsapásként zuhant a társadalom nyakába a fordulat: a diktatúra falain már 1987-ben megjelentek az első komoly repedések.
Tizenöt éve alakult meg Antall József kormánya
A keresztény-nemzeti erők győzelme
A diktatúra évtizedeit követő első szabad választáson meglepően alacsony volt a részvétel (míg az első körben 65,77%-os, a másodikban csak 45,44%-os volt a részvételi arány). A parlamentben végül a keresztény-nemzeti erők kerültek többségbe. A Magyar Demokrata Fórum 24,7%-ot, a Szabad Demokraták Szövetsége 21,4%-ot, a Független Kisgazda Párt 11,7%-ot, a Magyar Szocialista Párt 10,9%-ot, a Fidesz 9%-ot, míg a Keresztény Demokrata Néppárt 6,5%-ot szerzett. A mandátumok eloszlása: MDF: 164, SZDSZ: 92, FKgP: 44, MSZP: 33, Fidesz: 21, KDNP: 21, függetlenek, közös jelöltek: 11 mandátum. Az országgyűlés május 23-án elfogadta a kijelölt miniszterelnök, Antall József által beterjesztett kormányprogramot, és ezzel megalakult az új magyar kormány.
Kilábalni a gazdasági kátyúból
Az Antall-kormány legfőbb feladatának az infláció csökkentését és a külföldi eladósodás megállítását jelölte meg. A legnagyobb vitát a kárpótlás kérdése váltotta ki, amelynek szükségében mindenki megegyezett, csak a módszerben nem. A sajátos megoldás, a kárpótlási jegyek azt eredményezték, hogy 1994 végéig 122 milliárd forint értékű kárpótlási jegyet bocsátottak ki, és mintegy 500 ezren jutottak átlag 70 aranykorona értékű földhöz. Hogy a mezőgazdaság szerkezetváltása félsikert hozott, azt napjainkban tapasztalhatjuk. Az már nem az Antall-kormány bűne, hogy míg az ezredfordulón 960 ezer egyéni termelő és 8400 társas gazdaság volt Magyarországon, előrejelzések szerint tíz esztendő múlva (vagyis a rendszerváltás után két évtizeddel) 80-100 ezer magántermelő és 6-7 ezer társaság marad talpon. Ezt sokan dél-amerikai modellként emlegetik. A munkanélküliség mutatói még könyörtelenebbek: míg 1990-ben a munkanélküliek száma alig haladta meg a 24 ezret (0,4%), 1994 végére több mint félmilliónyian sírták vissza a „régi dicsőséget” (11,4%). Részben ennek köszönhető, hogy a miniszterelnök korai halála után Boross-kormányként szereplő nemzeti erők 1994-ben alulmaradtak a választásokon. Az Antall-kormánynak azonban vállalnia kellett a népszerűtlenséget, mert a nemzet jövője megkövetelte azokat a lépéseket. 1992-ben 20%-kal csökkent a hazai termelés, ám ugyanakkor az ország devizatartalékai növekedtek, és a három számjegyűre jósolt infláció gyors ütemben csökkenni kezdett. 1993-ban a magyar gazdaság exportirányultsága Keletről Nyugatra váltott, ám még ebben az évben szembe kellett nézni az európai recesszióval is.
Tizenötmillió magyar miniszterelnöke
15 év után nem kerülhetjük meg, hogy felidézzük azt a lélektani fordulópontot jelentő mondatot, amelyet Antall József miniszterelnök mondott, mely szerint ő lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke. Sokféleképpen magyarázták, és magyarázzák mind a mai napig ezt a mondatot. Az akkori helyzetben természetesen szó sem lehetett a külhoni magyarok állampolgárságának felvetéséről; de valószínűleg nem járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk: Antall József forog a sírjában, ha a mostani kormány politikáját látja.
A kétpártrendszer felé?
Az Antall-kormány elvégezte, amit vállalt: átvezette Magyarországot a rendszerváltás első nehézségein. Bukása törvényszerű volt, ám ami utána következett, arra a demokráciától megittasult értelmiség rémálmaiban sem számított: a szociális földrengéstől megrémült tömegek társadalma a következő parlamenti választásokon visszahozta a hatalomba a kommunista utódpártot, amely 1994-ben az SZDSZ-szel együtt alakított kormányt. Még kevésbé volt előre látható az az erózió, amit a következő évtized hozott: szinte megszűnt a Kisgazdapárt, a Keresztény Demokrata Néppárt, és mostanában hullik darabjaira a rendszerváltó gyűjtőpárt, az MDF. Magyarországon a jobboldal–baloldal, nemzeti–balliberális és a jó ég tudja, minek aposztrofált kétpólusú politikai élet kialakulása zajlik, holott az ország történelmében ennek a modellnek sosem volt igazán létjogosultsága. A magyar társadalom nagy árat fizetett a politikai „váltógazdálkodás” kialakulásáért; a négyévente váltakozó garnitúrákra jellemző, hogy hatalomra jutva mindent felrúgnak, és elölről kezdenek. Akár Kőmíves Kelemen melósai. Az első kormány által prioritásként megjelölt külföldi eladósodás csökkentése pedig réges-régen feledésbe merült.
Antall József miniszterelnök
A rendszerváltoztatás folyamatában nehéz évek jutottak az első miniszterelnöknek. Máig folynak a viták arról, hogy az ő személyének értékelésénél az eredményre, a kudarcra vagy a kísérletre teendő-e a hangsúly. Orbán Viktor írta róla: „Ellenlábasai a múlt emberét látták benne, pedig életműve nem írható le egyszerűen a keresztény nemzeti középosztály megerősítésére vagy újrateremtésére tett erőfeszítéssel. Az ő kísérlete ennél nagyobb hatósugarú volt. Mi talán túlzásnak éreztük és érezzük, hogy a szabad parlamenti választások utáni első kormányt jellemezve kamikaze szerepről beszélt. Antall József ezzel a kezdet, az elindulás felelősségét és a feladat visszautasíthatatlanságát akarta kifejezni.” A vele mindvégig jó viszonyban álló politikai ellenfele, Tölgyessy Péter írta: „Belülről vezérelt ember, a kívülről vezérelt emberek korában.” Nem volt könnyű dolga, hiszen állandóan támadások kereszttüzében élt. Elég, ha a sajtó vádjaira, a taxisblokádra, a kisgazdák kilépésére a koalícióból gondolunk, vagy Csurka István támadásaira. Mindezek ellenére Antall József bölcsességét még ellenfelei, sőt az ellenségei sem vonták kétségbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.