Esztergom. Gyönyörű tó bújik meg lankák és fák ölelésében Esztergom-kertváros és Dorog határán. A kora reggeli fényben tükrén napsugár csillan, az árnyat adó nyárfák között játszik a szél. Harsogó zöld gyepén levert sátrakból néhány kócos fej kerül elő, indul a napi strandélet.
Tiszta a Palatinus-tó vize
Mióta vezeti a tó strandfürdőjét?
Tíz évvel ezelőtt adódott a lehetőség, hogy pályázat útján önkormányzati bérleményként működtethető a strand területe. Tudtam róla, éltem az alkalommal, mert már azt megelőzően vízibicikli- és szörfkölcsönzőt üzemeltettem, s a csúszdát is abban az időben építettük meg. Akkor még igen alacsony szintű volt a strand infrastruktúrája, volt öt kuka, pár büfé, meg a fű. Beadtam az öt éves határidőre kidolgozott fejlesztési elképzeléseimet, amit maximálisan teljesítettem.
Kívülről úgy tűnik, pár éve semmi nem történik a strandon, megállt felett az id#...
Nem csak így látszik, gyakorlatilag így is van. Öt éve várok az önkormányzati rendezési terv elkészülésére, ennek hiányában, ha szabad ilyet mondani cselekvésképtelen vagyok. Tavaly nyújtottam be a strand és környékének további fejlesztési tervezetét, de hivatalos építési engedély hiányában ezek egyenlőre csak az irodai fiókokban porosodnak, nem szolgálják a közönséget. Elképzelésem szerint a Kassai utca és a Tóparti utca találkozásánál levő gazzal felvert területen nagy kapacitású parkoló létesülhetne. Ugyanott kaphatna helyet egy alacsony árfekvésű kemping, valamint a hozzá szükséges vizesblokkok, zuhanyzók, öltözők, valamint egy újabb bejárat. Csúcsidőben, amikor egymás hegyén-hátán állnak az autók a mostani parkolóban, mindig mondják, ez a Szilva Karcsi nem csinál semmit. Hát ezért.
Milyen további fejlesztésekre lenne kilátás?
Tavaly saját költségen csatornáztunk, de nagyon ráférne a fürdő területére egy kis csinosítás, komfortosítás. Ma már nagyon sokféle strand-bútor kapható, mely nem csak a kényelmet szolgálja, hanem hozzájárul a környezet hangulatához. Szívesen telepítenék a tengerpartokon szokásos árnyékolókat, nádtetős napernyőket. Tervezünk egy tájba illő, fából készült játszóteret, de az előbb említett okok miatt ez mind várat magára. Viszont egy-két éven belül nagy szükség lenne a kijelölt strandrész kotrására, ezt biztonsági szempontok is szükségessé teszik.
Ez nekem ellentmondásosnak tűnik...
Pedig a fürdőzők szempontjából egy 20 centiméterrel mélyebb víz nagyobb biztonságot jelentene. A mostani vízmélység körülbelül 140 centiméter, ez folyamatosan töltődik fel homokkal, csökken a vízszint a vízmozgás okozta lapályosodás miatt. A legtöbben egy kicsit mélyebb vízben szeretnek úszni, vagy strandolni, körülbelül ez az a határ, ahonnan már kevesebben merészkednének be a 7-8 méteres vízmélységbe. A balesetek szempontjából áldásos lenne. Kiküszöbölhető lenne a hirtelen hőmérsékletváltozásból adódó izomgörcsös állapot.Sűrűn fordul elő ilyen eset?
Szerencsére nem minden évben történik fulladásos eset. Tragédia esetén az újságok szorgalmasan írják, hogy megint gyilkolt a Pala. Pedig sosem a tó gyilkol, hanem az emberi hanyagság. Tavaly egy 13 éves srác esett szülei gondatlanságának áldozatául. Söröztek, tévéztek, míg az úszni nem tudó kisfiú gumimatracával a mély vízbe sodródott. Lefordult róla, vagy szándékosan leszállt, nem tudjuk. A kétségbeesett keresés már nem segíthetett. A kis testet felhozó búvárokat a gumimatrac vezette nyomra. Ésszel, egy cseppnyi odafigyeléssel ez is – akárcsak a balesetek többsége –elkerülhető lett volna.
Megérintik az ilyen esetek?
Ne kérdezze, nekem is három gyermekem van. Nem tudom szavakba önteni, mit érzek ilyenkor. Néha hiába teszünk meg mindent, hiába vizsgázott életmentő mindhárom úszómesterünk, mégis előfordul. Bele kellene nevelni az emberekbe, hogy figyeljenek egymásra, főleg a gyerekekre fürdés közben, és ne legyintsenek, ha valaki segítségért kiált. A hat-hét éveseket be sem engedjük a strandra szülői kíséret nélkül, a nagyobbaknak pedig minden alkalommal felhívjuk a figyelmét, hogy ne menjenek a bójákon túlra. De néha ez is kevés.
Milyen a víz tisztasága?
Minden évben rebesgetik, híresztelik, hogy szennyezett a víz, ártalmas az egészségre. Erre csak azt tudom mondani, hogy az ÁNTSZ kéthetente ellenőrzi a vízminőséget, az eredmény a hivatal internetes honlapján bárki számára hozzáférhető. Bizonyítottan nincsen szennyezés a tóban, a kimutatott mikrobiológiai szenynyeződések ugyanúgy megtalálhatók a csapból engedett pohár vízben is.
Egyes bulvárlapok szerint a fürdőzés koraszülést és egyebeket eredményez, de ezt sem az ÁNTSZ, sem a nem éppen steril mintavételi eszközökkel a helyszínre érkező környezetvédők nem támasztották alá konkrét adatokkal.
Befolyásolja ez a fürdőzők számát?
Szerintem nem csak ezek a félrevezető hírek, hanem a félelem is okozza, hogy a környékbeliek kevesebben járnak a tóra, igen nagy számban érkeznek viszont vendégek távolabbról. Sok budapesti jár le, sokan jönnek 60-70 kilométeres távolságból. Nagyon kedvelik a tavat a szlovákiai vendégek is, pedig ők is csak képletesen jönnek a szomszédból. Pedig a hely csodálatos, a veszélyek, amelyek egyébként bármelyik épített strandnál is fennállnak, könnyen elkerülhetők ha egy kicsit odafigyelünk a természet törvényeire és egymásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.