<p>Átalakulhat a német politika a következő négy évben, az sem kizárt, hogy Angela Merkel már a ciklus közepén visszavonul. Techet Péter külpolitikai elemzővel beszélgettünk. </p>
Techet: Merkel utolsó választási ciklusa jöhet
Ki győzött, ki veszített ezen a választáson?
Három történelmi jelentőségű esemény történt. Az egyik az AfD bejutása, hiszen az 1950-es évek óta nem volt szélsőséges párt a német parlamentben. Ez Németországban különösen fontos esemény, hiszen ezzel majdnem 100 szélsőjobboldali képviselő lesz a parlamentben. Habár a párton belül erős megosztottság uralkodik, amit az is mutat, hogy a pártelnök, Frauke Petry nem ül be a párt frakciójába.
Ez jelenthet pártszakadást is? Több ember is megy az AfD elnökével?
Ezt még nem lehet tudni. Azt sem lehet tudni, hogy Petry bejelentése pontosan mit jelent, azt sem, hogy hányan tartanak vele, nem zárják-e ki a pártból. Olyan hírek is megjelentek, hogy szervez maga köré egy tucatnyi embert, hogy saját frakciót tudjon alapítani. Frauke Petry is sok kérdésben radikális, és a párton belül kemény vita folyik arról, hogy maradjanak-e meg teljesen rendszerellenes pártnak, elutasítva a második világháború utáni teljes fejlődést, vagy próbáljanak meg konzervatív párttá válni, hosszú távon akár a CDU partnerévé. A pártelnök inkább ezt szeretné, míg a frakcióban a radikális szárny van többségben.
Mit jelent az AfD bejutása a német belpolitika szempontjából?
Sokan attól tartanak, hogy ezzel az egész német politika radikalizálódni fog. Németországban a politika eddig elsősorban a konszenzuskeresést jelentette, nem voltak jellemzőek az extremitások nyelvileg sem. Az AfD megjelenésével ez teljesen megváltozik. A párt listavezetője nemrég arról beszélt, hogy igenis büszkének kell lenni arra, amit a német katonák tettek a második világháborúban. Egy másik politikusuk úgy vélekedett, hogy már nem kellene egyfolytában a holokausztról beszélni.
Hogyan értékeli a szociáldemokraták, az SPD vereségét?
Igen, a második történelmi esemény a szociáldemokraták bezuhanása. Ilyen rossz eredményt még nem értek el soha. Nekik egyértelműen ellenzékbe kell vonulniuk, mert ha maradnak Merkel mellett, akkor az teljesen felőrli őket. Ezért is jelentették be azonnal, hogy ellenzékbe vonulnak, a nagykoalíció nem folytatódik.
A vereség Martin Schulznak köszönhető, vagy ő csak örökölte a csökkenést, és már nem tudta megállítani?
Is-is. Amikor Schulz belépett, egy kívülről jövő embernek állították be, aki nem része a koalíciónak, ezért sikeresen tudja megjeleníteni a szociáldemokratákat egy valós baloldali alternatívaként. Csak ez nem sikerült neki, mivel abban a helyzetben vergődött, hogy Merkel kihívója, másrészt viszont koalíciós partner is. Nem sikerült eldönteniük, hogy markáns baloldali politikával Merkel ellen indulnak, és a zöldekkel és a szélsőbaloldallal összefogva akarnak kormányt alakítani. Ezért azok a szavazóik, akik Merkellel értettek egyet, Merkelre szavaztak, a többiek pedig a többi ellenzéki pártra voksoltak, a szociáldemokraták pedig a két szék között a földre estek.
Az AfD mellett a liberálisok és a zöldek is győztesnek nevezhetők?
Igen, ez a harmadik esemény, hiszen most jelenleg egy színes, úgynevezett Jamaica-koalícióra van kilátás. Ez azonban sok bizonytalanságot jelent, mert ez nem egy természetes koalíció. A zöldek és a liberálisok nem nagyon kedvelik egymást. A liberálisok ugyanis elsősorban gazdaságilag liberálisok, neoliberális gazdaságpolitikát képzelnek el, a zöldek pedig gazdaságpolitikában inkább baloldaliak, tehát sok súrlódás várható. Az egyik északi tartományban, Schleswig-Holsteinben ugyan már létezik ilyen együttműködés, de ez nagyon újszerű. A német politikára eddig az volt a jellemző, hogy a CDU kormányoz a liberálisokkal, vagy a szociáldemokraták a zöldekkel. Most azonban egyik blokknak sem sikerült többséget szereznie. a pakliban az is benne van, hogy ez az együttműködés nem jön össze, és vagy kisebbségi kormány alakul, vagy előrehozott választások lesznek, habár szerintem ennél a német politika felelősségteljesebb, a zöldek és a liberálisok valahogy meg tudnak majd egyezni Merkellel.
KOMMENTÁRUNK A TÉMÁBAN: MERKEL MARAD, MINDEN MÁS VÁLTOZIK
A CDU/CSU is sokat vesztett az előző választásokhoz képest, sokan ezt már úgy értékelik, hogy elkezdődött a Merkel-korszak vége.
Merkel úgy értékelte az eredményeket, hogy egy nagyon nehéz cikluson vannak túl, és ilyen nehéz ciklus végén nem kell csodálkozni ezen az eredményen. Önmagában azonban az is fontos, hogy már 12 éve a CDU a legerősebb párt. Merkel már a 4. ciklusát kezdi meg, ilyet eddig csak Helmut Kohl tudott; ha befejezi, akkor ott lesz a leghosszabb ideig kormányzó német kancellárok között. Valószínűleg Merkel sem akarna még egy ciklust, 12 – 16 év után ő is belefáradt. Szerintem ez arról is fog szólni, hogy elkezdik keresni utódját, felkészítik őt. Az sem kizárt, hogy a ciklus közepén Merkel visszalép, és átadja helyét utódjának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.