A gazdák 2019 harmadik negyedévében juthatnak hozzá a pénzhez.
Szűkülő agrártámogatások
Szlovákia számára 4,388 milliárd euró mezőgazdasági támogatást irányoz elő az Európai Bizottság a 2021–2027-es időszakra vonatkozó uniós költségvetésről szóló javaslatában. A teljes uniós agrártámogatás 365 milliárd euró lesz a következő 7 évben.
Az EB május elején bemutatott javaslata értelmében az EU következő többéves költségvetése 2018-as árakon összesen 1135 milliárd euró kötelezettségvállalást tenne lehetővé, ebből 365 milliárd eurót fordítanának az unió közös agrárpolitikájára (KAP), ami kevesebb, mint a 2014–2020-as időszakban volt.
A közvetlen kifizetésekre 2,75 milliárd eurót, piactámogató intézkedésekre 41,2 milliót, vidékfejlesztésre 1,59 milliárdot fordíthat az ország. Az unió csökkenteni akarja a nagy agrárvállalatok bevételét, ezért a közvetlen agrárkifizetések mértéke 60 000 euró felett mérséklődik, a felső határ egy-egy agrárvállalkozás esetében 100 ezer euró. A kis- és középvállalkozások a következő ciklusban a jelenleginél magasabb agrártámogatásban részesülnek. Újdonság lesz a mostani finanszírozáshoz viszonyítva az is, hogy nagyobb támogatásban részesülhetnek majd a kezdő farmerek. A tagállamoknak közvetlen kifizetéseik legalább 2%-át el kell különíteniük arra, hogy segítséget nyújtsanak a fiatal gazdáknak az induláshoz.
Magyarország számára a korábbinál 5 százalékkal kevesebb, 11,7 milliárd euró mezőgazdasági támogatást irányoz elő Brüsszel. A keretköltségvetést és az új szabályokat a tagországok kormányait tömörítő tanácsnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Jyrki Katainen bizottsági alelnök szerint a költségvetési javaslat javítja a mezőgazdaság versenyképességét. „Az új modellben nagyobb felelőssége lesz a tagállamoknak azért, hogy javítsák az ágazat eredményességét” – jelentette ki az alelnök. Rugalmasabban dönthetnek a mezőgazdasági források felhasználásáról, így olyan testre szabott programokat tudnak kidolgozni, amelyek hatékonyabb választ adnak a mezőgazdasági termelők és a szélesebb vidéki közösségek aggályaira. A tagállamoknak lehetőségük lesz arra, hogy a KAP-forrásoknak akár 15%-át átcsoportosítsák a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztés között azért, hogy prioritásaik és intézkedéseik finanszírozhatók legyenek. (lpj, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.